A 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium résztvevőit köszöntötték

Idén Székesfehérvár ad otthont a 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium és Partnerségi Találkozónak. A Magyar Tartalékosok Szövetsége és a Bundeswehr Tartalékos Szövetsége közös programjának résztvevőit a Városházán köszöntötték pénteken, majd a résztvevők közösen emlékeztek a II. világháború áldozataira a Szentlélek katonatemetőben.
2018.06.22. 17:43 |
A 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium résztvevőit köszöntötték
A 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium és Partnerségi Találkozó résztvevői érdekes előadást is hallhattak a Városházán Székesfehérvár katonaváros múltjáról és jelenéről.

A rendezvényen a Magyar Tartalékosok Szövetségének Fejér megyei elnöke, Nagy Lajos köszönetet mondott a meghívásért a városnak, kiemelve, hogy Székesfehérvár katonaváros, ahol mindig volt és lesz is katonai szervezet. A Városházán Székesfehérvár polgármestere megosztotta a vendégekkel azt az örömhírt, ami ma érte a várost, hiszen a hír szorosan kapcsolódik a rendezvény témájához: „A mai nappal Székesfehérvár országgyűlési képviselőjét, Vargha Tamást a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárává nevezték ki biztonságpolitikai területen. Ez a személyi kinevezés is jól jelzi ennek a városnak a súlyát és szerepét Magyarország biztonságpolitikájában. Európa és a világ előtt álló kihívások nagy részben biztonságpolitikai kihívások, ezért tartom fontosnak ezeket a jelenlegi együttműködéseket is.” - hangsúlyozta Cser-Palkovics András polgármester, aki jó munkát és jó tanácskozást kívánt a résztvevőknek.

Előadásában Dr. Vizi László Tamás történész, a Kodolányi János Főiskola oktatásigazgatási rektorhelyettese azt mutatta be, hogy a város alapításától kezdve milyen szerepet játszott a katonaság Székesfehérvár életében.

Kiemelte, hogy Fehérvár már alapításakor az ország egyik legfontosabb stratégiai területe volt , ennek oka, hogy a városon tucatnyi nemzetközi kereskedelmi útvonal haladt át.. A történész felidézte a tatárjárás időszakát és Székesfehérvár 1490-es ostromát is, amely a Mátyás király halála után kezdődött trónutódlási küzdelem egyik lényeges összecsapása volt. Szólt a török hódoltság időszakáról, a város visszafoglalásáról, valamint azokról a véres harcokról is, amelynek során a II. világháború végén legalább háromszor cserélt gazdát Fehérvár és a várost a földdel tették egyenlővé. Dr. Vizi László Tamás történész szólt arról is, hogy a kommunizmusban a szovjet hadsereg fontos állomáshelye volt a város, a rendszerváltás után pedig stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően ide települt az Összhaderőnemi Parancsnokság is.

A program folytatásaként a résztvevők közösen emlékeztek a II. világháború áldozataira a Szentlélek katonatemetőben.