25 éves fennállását ünnepelte a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia

25 éves fennállását ünnepelte a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia. Az intézmény igényes szakmaisággal, elfogadással támogatja a különböző függőségekben élő, de változtatásra hajlandó szerhasználókat és hozzátartozóikat, és nagy hangsúlyt fektet a kapcsolattartásra a társintézményekkel, az egészségügyi szolgáltatókkal.
2022.05.03. 15:42 |
25 éves fennállását ünnepelte a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia

A RÉV Ambulancia 1997. április 15-én kezdte meg működését Székesfehérváron, a Magyar Karitász kezdeményezésére.

Fő célja, hogy szakmai segítséget nyújtson a szenvedélybetegségben érintett embereknek, a szerhasználóknak és hozzátartozóiknak egyaránt. „REMÉNY – ÉLET – VÁLTOZÁS – AHOL A LÁNCAID LESZAKADHATNAK” – szól az intézmény mottója.

A RÉV-nél olyan szolgáltatásokat kínálnak, melyek a szerhasználat megelőzését, a felépülést és a visszaesés esélyének csökkentését segítik. Tevékenységeik során törekszik a szenvedélybetegek minél szélesebb körben való elérésére, a motiváció felkeltésére, az életmód, életvitel váltásának ösztönzésére, a változás elindítására és segítésére, a szerhasználatnak, valamint járulékos ártalmainak csökkentésére. Az intézmény terápiás lehetőségeket nyújt a különböző függőségekben élőknek, a szer- és a viselkedésfüggőknek egyaránt, emellett fontos, hogy fontos a pár- és családkonzultációk működtetése is.

Az Ambulancia az elmúlt 25 évben kiváló szakmai kapcsolatot alakított ki a társintézményekkel, az egészségügyi szolgáltatókkal és az iskolákkal. Elfogadó légkörben, teljes anonimitással és titoktartással támogatja a hozzá fordulók lelki felépülését is. A szenvedélybeteg mellett a családtagok elérését, segítését, megerősítését is feladatának tekinti.  A jubileum tiszteletére a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban rendeztek ünnepséget az országos RÉV hálózat nagyvárosaiból érkezett vendégek, volt és jelenlegi fehérvári kollégák és a társintézmények képviselőinek részvételével.

Elsőként Spányi Antal megyés püspök mondott köszöntőt. II. Szent János Pál pápát idézve kiemelte, az embert ott kell segíteni – vagyis abban az élethelyzetben kell segíteni –, ahol van. Ezek lehetnek függőségek, összeférhetetlenségek és emberi gyengeségek egyaránt, amely helyzetekben az ember mellé kell állni, és egy új élet lehetőségét megmutatni számára. A változás megszületéséhez kell a szakértelem, a hit, az imádság és a család támogatása. A RÉV egy felkínált oázis annak, aki keres, aki új, teljes életet akar élni, aki szabad akar lenni. A RÉV 25 éve dolgozik és teszi a szolgálatát, amivel érinti a családokat és a tágabb környezetet egyaránt.

Székesfehérvár Önkormányzata és a város közössége nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester gratulált és fejezte ki köszönetét a RÉV munkájáért. Mint mondta, az elmúlt 25 év nem véletlen és nem a szerencsés fennmaradás eredménye. Arról szól, hogy valakik megálmodtak és létrehoztak valamit, majd azt sikeresen működtetik a szakemberek, a kapcsolatrendszerek, az intézmények, a fenntartók segítségével. 25 év sikere alatt ott van a gondviselés támogatása és nagyon sok ember munkája. Az eredményekhez kell az állam, az önkormányzat, az egyház és a civil szektor együttműködése, amely alap nélkül egy város közössége, szociális rendszere egyszerűen nem tudna működni.

„Egy város erejét éppen az mutatja meg a leginkább, hogy miként tudunk gondoskodni azokról, akik rászorulnak arra, hogy segítsünk nekik. Ott dől el egy város ereje, hogy képesek vagyunk-e ezt a segítséget megadni. Fontos, hogy jó helyen tudjuk az adott ellátási formát biztosítani. (…) A RÉV ott van jó helyen, ahol létrehozták, és úgy van jól, ahogyan működtetik.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András, aki polgármesteri elismerő emléklappal ajándékozta meg a RÉV Ambulanciát.

Sinkovicsné Máté Hortenzia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatóhelyettese a RÉV elmúlt 25 évéről adott áttekintést. Mint mondta, ezidő alatt az ambulancia nem csak fennmaradt, de jelentősen fejlődött mind szakmailag, mind infrastrukturálisan. A munkatársak a szolgálatukat küldetésnek tekintik. Kiemelte, minden eset más és más, ám a kliensekben mégis van egy közös: önmaguk értéktelenségének élménye. Küldetésük, hogy a RÉV-hez forduló felebarátokat a jóisten felé vezessék azért, hogy megtalálják értékes emberi mivoltukat.

Az ünnepségen Cserta Gáborné egykori vezető és Dr. Sörédi Pál főorvos az Ambulancia történetéről, szakmai munkásságáról, intézményi hátterének fejlődéséről adtak áttekintést.

Az előadók sorát Farnas István jelenlegi intézményvezető zárta, hangsúlyozva, hogy a RÉV számára a munkatársak jelentik a legnagyobb értéket, a RÉV pedig fontos eleme az élethelyzetek helyreállítási folyamatának. A vezető régi fotókat vetített kollégáinak, majd konkrét esetek ismertetésével szemléltette a mindennapi munkájukat.