-
15 éve a fehérvári közterületekért
A napokban volt 15 esztendeje, hogy városgondnokká választotta Székesfehérvár Közgyűlése Bozai Istvánt. 2008-ban még intézményként működött és alvállalkozókkal üzemeltette a közterületeket a Városgondnokság, ma viszont több mint hárommilliárdos városi vagyonnal és 540 munkavállalóval dolgoznak. Az elmúlt másfél évtized városüzemeltetéséről Bozai Istvánnal beszélgettünk.
2023.11.21. -
Sikeres a program Fehérváron
A csütörtökön megjelent Magyar Közlönyben a kormány bejelentette, hogy lezárja a Modern Városok Programot. Mit jelent ez Székesfehérvár esetében – erről kérdeztük dr. Cser-Palkovics András polgármestert, aki megerősítette: a folyamatban lévő valamennyi fejlesztés befejeződik, ezek forrása is biztosított, illetve visszafizetési kötelezettsége sincs a városnak. Az interjúban valamennyi programpontra kitérünk.
2023.11.03. -
„Síppal, dobbal, nádi hegedűvel”
Egy több mint ezer darabból álló hangszergyűjteménybe ad betekintést a velencei Meszleny-Wenckheim Kastélyban november közepéig látható tárlat. A Velencei Helytörténeti Egyesület kiállítótermében mintegy 80 népi hangszert ismerhetünk meg a tárogatóktól a cserépsípokon át a citerákig.
2023.10.27. -
A gondolkodó, szófogadó segítőtárs
Az anyai ölelést, a gondozók szeretetét, a nevelőcsalád felelős szocializációját, majd a kiképző határozott tanítását követve lép munkába a segítő kutya. Olyan társsá válik, aki végtelenül engedelmes, mindig lesi a gazdája óhajait, de közben önálló, saját gondolatokkal rendelkezik, és elég magabiztos ahhoz, hogy váratlan, szokatlan helyzetekben gondolkodjon és megoldja azt, meséli Rózsa Kata.
2023.10.16.
Zenés tárlatvezetés a népi hangszerek világában Mihály György hangszergyűjtővel

A hangkeltő eszközök közül a pengő sarkantyút, a kereplőt és a kolompot több mint száz évvel ezelőtt még a fehérvári és környékbeli gazdálkodók, juhászok használták – meséli az ÖKK Podcast friss epizódjában a gyűjtemény tulajdonosa.
A kiállításon tett séta során arra is fény derül, hogy a székesfehérvári Mihály György negyed évszázada elkötelezetten keresi és gyűjti a régi hangszereket.
Már a gyűjtés korai szakaszában érdeklődése a magyar készítésű, történelmi hangszerek felé fordult. Az ének-zene tanárként és karvezetőként diplomát szerzett pedagógus, aki jelenleg a Hermann László Zeneiskola tanára, fontosnak érzi, hogy mások számára is továbbadja a tudást. Gyűjteménye a világhálón, egy virtuális hangszermúzeum keretében is látható, de a gyerekeknek tartott hangszerbemutatókon meg is szólaltatja őket.