Versek bűvöletében - Székelyföldi Varga Sándor Verstábor kilencedszer

Kilencedik alkalommal találkoztak Csíkcsomortánban, a Székelyföldi Varga Sándor Verstábor fiataljai. Az idei találkozó jelmondata Kisfaludy Károly Szülőföldem szép határa című versének egy gondolata: „Ahol állok, ahol megyek,/ Mindenütt csak feléd nézek.”
2019.07.29. 07:57 |
Versek bűvöletében - Székelyföldi Varga Sándor Verstábor kilencedszer

Az idei esztendőben ismét több mint negyven, a Kárpát-medence valamennyi szegletéből érkezett fiatal mélyülhet el, a szülőföld, a bölcső jegyében rendezett irodalmi, zenei programkavalkádban. A tábor idei támogatói Székesfehérvár önkormányzata mellett, az EMMI, A Magyar Művészeti Akadémia, a Batthyányi Alapítvány, a Nemzeti Kulturális Alap, Fővédnöke pedig Kövér László az Országgyűlés elnöke.

Ez a tábor nemcsak arról szól, hogy Kubik Anna, Kossuth-díjas színművészünk, a líra egyik elsőszámú magyarországi gondozója, Ráckevei Anna és Rubold Ödön Jászai Mari-díjas színművészek segítségével a fiatalok verseket tanulhatnak és elemezhetnek, hogy Milus Marianna, a Magyar Televízió beszédtanárának hála elmélyíthetik beszédtechnikájukat. Fontos, hogy Lőrincz Beáta és Varga Zoltán a Cédrus Táncegyüttes művészeti vezetőinek útmutatásával bensőséges kapcsolatba kerülhetnek a népi kultúra táncos gyökereihez, és belekóstolhatnak a színpad varázsába, hanem komoly lelki töltetet is, hiszen számtalan helyszínen megtapasztalhatják a székelyföldi népi kultúra és történelem semmihez sem hasonlítható eredendőjét.

Fejet hajthatnak Nyergestető hősei előtt, lépdelhetnek az ezeréves határon, megismerhetik a Rákóczi vár történetét. Ellátogathatnak a Szent Anna-tóhoz varázslatos miliőjét, megismerhetik a Mohos tőzegláp világát, beleborzonghatnak a Nyerges tető sugallta mementón, megtanulhatják milyen sors várt a gyimesbükki népre a történelem sodrásában. Rácsodálkozhatnak a Rákóczi vár, az Őrház, a Kontumáci kápolna valaha volt örökségére, és elmélyülhetnek Dezső Tibor református lelkész, táncos beszéd, beszédes tánc előadásában.

Részesülhetnek a Misztrál együttes, a Magyar Örökség-díjas formáció repertoárjának és Nacsinák Gergely jelzőfényként tündöklő gondolatainak sokszínűségében, amelyben az indíttatásbeli színesség – az ősiséget idéző motívumoktól a kortárs hangzású elemek alkalmazásáig terjedő csoda folytatódik. Megtapasztalhatják, hogy Balassi Bálint, Arany János, Dsida Jenő, Babits Mihály megzenésített versei, a régmúlt népi dallamai és a kortárs dalok milyen közös, felejthetetlen élményt nyújthatnak. Mert a résztvevők már tudják, Csíkcsomortánban a nemzeti összetartozás nemcsak egy fikció, hanem jelképe minden Kárpát-medencei magyar -magyar találkozónak, hogy ez a Tündérkert minden szegletében hatványozottan igaz, hiszen ebben a táborban évről-évre képviselteti magát Kárpátalja, Felvidék, Délvidék, Székelyföld, és az anyaország is. Azzal, hogy itt nemcsak versekkel, hangképzéssel, tánccal, beszédtechnikával foglalkoznak, hanem a mentoroktól és egymástól is tanulva megismerhetik társaik otthonait, körülményeit, sokat segítenek nekünk felnőtteknek is abban, hogy megértsük történelmünket.