Székesfehérvár Művészete - hétéves projekt keretében mutatják be a város kultúrtörténeti emlékeit

Egy komplex, kutatási programon alapuló kiállítás-, kiadvány- és rendezvény- sorozat indul ezekben a hetekben Fehérváron. A program megvalósításához a fehérvári intézmények széleskörű összefogása mellett az országos múzeumokkal, könyvtárakkal, levéltárakkal is szükséges az együttműködés, hiszen Székesfehérvár múltjának emlékei, mint az ország történelmi fővárosa, ma már a legfontosabb nemzeti gyűjtemények részét képezik.
2015.10.30. 12:50 |
Egy komplex, kutatási programon alapuló kiállítás-, kiadvány- és rendezvénysorozat indul ezekben a hetekben Fehérváron. A program megvalósításához a fehérvári intézmények széleskörű összefogása mellett az országos múzeumokkal, könyvtárakkal, levéltárakkal is szükséges az együttműködés, hiszen Székesfehérvár múltjának emlékei, mint az ország történelmi fővárosa, ma már a legfontosabb nemzeti gyűjtemények részét képezik.
 
Egy közösség csak akkor képes büszkén bemutatni múltjának tárgyiasult örökségét, ha ismeri azt. A célok elérésére a legjobb eszköz egy kutatási programon alapuló kiállítás-, kiadvány- és rendezvénysorozat lehet. A Székesfehérvár Művészete projekt Magyarországon egyedülálló tudományos és társadalmi kezdeményezés. Európai példaként a cseh Olmütz (Olomouc) várost említhetjük, ahol 2011-ben - széles társadalmi összefogásnak köszönhetően - egy nagyszabású, egész éves, a város barokk történelméről szóló kiállítás sorozatot hoztak létre, amelyhez a múzeumok mellett sok kulturális intézmény is csatlakozott.

Az országban egyedülálló kezdeményezést, a Székesfehérvár Művészete projektet sajtótájékoztatón mutatta be Marosi Ernő Széchenyi-díjas művészettörténész, akadémikus, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Smohay András művészettörténész, projektvezető.
A Székesfehérvár Művészete nemzetközi mintaprojektté válhat, hiszen míg a cseh példa egy korszakot ölelt fel, addig a királyi város azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a programban résztvevő szakemberek az ezeréves történelmet módszeresen tekintsék át. A tudományos szakmai közösséget történészek, művészettörténészek, régészek, zenetudósok, néprajzosok alkotják. Ennek köszönhetően a kutatási programon alapuló sorozat kiállításai izgalmas, közérthető formában, a legkorszerűbb installációs technikák felhasználásával tárul elénk városunk múltja. Székesfehérvár művészeti emlékeinek hazai és nemzetközi történeti folyamatokba ágyazott bemutatásán keresztül a város kultúrtörténetének és művelődéstörténetének mélyebb feltárása is megvalósulhat. 
A projekttel kapcsolatban dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, arra kérték a városban dolgozó művészettörténészeket, hogy programszerűen dolgozzák ki az elképzeléseiket, így jött létre az a javaslat, mely a Fehérvár Művészete címet kapta. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy a város büszke lehet a történelmére és minden egyes kultúrtörténeti emlékére, ezek összegzése, áttekintése, feltárása, kutatása és bemutatása a Székesfehérvár Művészete projekt legfontosabb célja. Ehhez az önkormányzat biztosítja majd a kereteket. A program 2022-ig tart, amely az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója és amelyet – a  2013-as évhez hasonlóan -  emlékév keretében ünnepel majd Székesfehérvár. dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vesznek ebben a munkában, kiemelve, hogy nagyon sok embert érhet el a város, ha bemutatja páratlan kulturális értékeit. Smohay András művészettörténész, a projekt vezetője elmondta, hogy Szűcs Erzsébet, Izinger Katalin és Kovács Péter művészettörténészekkel közösen dolgozták ki a program menetét, amelynek célja a város kultúrtörténetének legfrissebb kutatásokon alapuló minőségi bemutatása. „Olyan információkat szeretnénk átadni a történelmünkből, amelyek élményszerűen és értelmezhetően jelenítik meg a tartalmakat. Ilyen célt a legkiválóbb szakemberekkel érhetünk el, ezért is öröm, hogy Marosi Ernő professzor elfogadta a felkérésünket.  A november 7-i tanácskozásra mintegy 30 régészt, művészettörténészt hívtunk meg, négy vitaindító előadás lesz, melyre a meghívott kollégák hozzászólásokban reagálhatnak.” – mondta el Smohay András, aki kiemelte, hogy országosan egyedülálló mintaprojektről van szó, más város még nem szervezett ehhez hasonlót. „Szeretnénk, ha nem csak a szakma nagyjai, hanem fiatal kutatók is bekapcsolódhatnának a projektbe, számukra ösztöndíjprogramot is indítunk.” – tette hozzá. A projektvezető elmondta, hogy a város külföldi tudományos kapcsolatait is szeretnénk megerősíteni, mert számos, Fehérvárhoz köthető alkotás található a világ számos pontján.
Marosi Ernő professzor felidézte, szeretettel emlékszik vissza azokra az alkalmakra, amikor fehérvári kollégáival dolgozott együtt, többek között 1978-ban az Árpád-kori kőfaragványok kiállítás kapcsán. „Itt mindig türelmes, lelkes fogadtatásra leltem és örülök annak, hogy a kutató ember megbecsülése ismét lelkesít a városban.” – fogalmazott a professzor, aki fontos kezdeményezésnek nevezte, hogy a város egészében kívánja feltárni történelmét a középkortól a 20. századig. Marosi Ernő kifejtette a véleményét a fehérvári Nemzeti Emlékhellyel kapcsolatban is, kiemelve, hogy átgondolt alkotásnak tartja az 1938-ban, velencei stílusban épült Romkert épületét, ennek megőrzését javasolja az utókor számára. Marosi Ernő kiemelte, hogy példaszerű lehet a Székesfehérvár Művészete projekt, amely a művészettörténész szakma számára is nagy lehetőséget jelent, tekintve hogy napjainkban ez a szakma kizárólag az élő művészetre koncentrál. „De ha nem lesz történelme a művészetnek, akkor nincs mihez viszonyítanunk, akkor lufikat eregetünk a levegőbe a művészek nevével.” – fogalmazott a professzor, aki szerint Fehérvárnak arra az alapra sikerült visszahelyezkednie, ahonnan érdemes elindulni.
 
A projekt első állomása az a konferencia, amelyet 2015. november 7-én, szombaton rendeznek meg a Városháza Dísztermében 09.30 órától. A projektnyitón Székesfehérvár MJV Önkormányzata együttműködési megállapodást ír alá a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent István király Múzeum, a Városi Képtár-Deák Gyűjtemény, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, a Székesfehérvárt Turizmusáért Egyesület, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. és a Fehérvári Programszervező Kft. képviselőivel. A kutatási programmal támogatott kiállításokhoz számos kísérő rendezvényt terveznek. A kiállítások tematikájához illeszkedő koncertek, vetítések, gyerekfoglalkozások, előadások színesítik a Székesfehérvár művészete című programot. Ezek a rendezvények segítik a tudományos kutatások eredményeinek népszerűsítését, az ismeretek eljuttatását a város lakosságához, és az ideérkező hazai és külföldi látogatókhoz.