Sóstói Stadion - természet és sport kapcsolata Fehérváron

 A múlt pénteki közgyűlésen fogadták el a Sóstói Stadion rekonstrukció- jával kapcsolatos döntéseket: 2016 áprilisában elindulhat a kivitelezés, melynek keretében 14 000 néző befogadására alkalmas stadion épül fel, emellett számos fejlesztésre is sor kerül a városrészben. A projekt szervesen kapcsolódik a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentéséhez is.
2015.09.24. 12:45 |
A múlt pénteki közgyűlésen fogadták el a Sóstói Stadion rekonstrukciójával kapcsolatos döntéseket. Ennek értelmében 2016 áprilisában elindulhat a 11 milliárd forintos beruházás, melynek keretében a legmodernebb kritériumoknak megfelelő, 14000 néző befogadására alkalmas stadion épül fel, emellett számos fejlesztésre is sor kerül a városrészben. A projekt szervesen kapcsolódik a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentéséhez.
 2017 júniusában fejeződhetnek be a Sóstói Stadion rekonstrukciós munkái, melynek keretében multifunkcionális létesítmény várja az érdeklődőket. A stadion megújításával teljes városrészi rehabilitációt hajtanak végre, emellett a projekt szervesen kapcsolódik a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentéséhez is. Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András szerint hatalmas jelentőséggel bír a nagyszabású fejlesztés. „A tegnapi, MÁV-pályán tartott bejárás bebizonyította, hogy Székesfehérvár közvéleményét minden sporttal kapcsolatos fejlesztés érdekli. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a Sóstói Stadion rekonstrukcióját követően fantasztikus hangulatban vehetnek részt a mérkőzéseken a játékosok és a szurkolók is. A létesítmény multifunkcionális jellegét jól bizonyítja, hogy a sporton kívül koncerteket, vagy egyéb kulturális eseményeket is tudunk majd itt rendezni. A stadion megújításán túl természetesen kiemelt szereppel bír a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentése is, amelynek köszönhetően teljes városrészi rehabilitációval tudjuk növelni a városrészben élők életminőségét.” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki azt is kiemelte, hogy a két beruházást egy időben szeretnék befejezni.
 
 A tervezési feladatokkal kapcsolatban Székesfehérvár polgármestere arról beszélt, hogy az új Sóstói Stadion UEFA 4-es kategóriájú lesz, amelyben a bajnoki és a kupamérkőzéseken kívül a magyar válogatott Európa-bajnoki és világbajnoki selejtezői, a Bajnokok Ligája csoport- és kiesési szakaszbeli mérkőzések is megrendezhetőek lesznek, egészen a negyeddöntőkig. Mint elhangzott: a sportszakmai tervezés a Videoton FC igényeinek figyelembe vételével, velük egyeztetve zajlott. Érdekesség, hogy az új létesítményben az U19-es és U21-es világbajnoki döntőket is le tudják majd játszani. Az összesen 14 000 néző befogadására képes stadion száz százalékban fedett lelátókkal rendelkezik majd, a futópályák megszüntetésével pedig arénaszerű kialakítás várja a játékosokat és a szurkolókat egyaránt.
 A létesítmény a környezettudatos és fenntartható „zöld” szempontrendszer maximális figyelembevételével épül fel, emellett a stadiont úgy tervezték meg, hogy megfelelő üzemeltetés mellett a kiadható, valamint a jól kihasználható multifunkcionális területeknek köszönhetően bevételekre tud szert tenni. A beruházás során nagy hangsúlyt kap a szelektív hulladékgyűjtés, továbbá az üzemeltetés során felhasználandó külső infrastruktúrából származó energia minimalizálására is odafigyelnek.
 
 A 11 milliárd forintos fejlesztés során a meglévő parkolók felújítására és újak építésére is sor kerül, közel 300 kerékpártárolót helyeznek ki, valamint pihenőparkot alakítanak ki a stadion és a Sóstó Természetvédelmi Terület között. Ezen felül a szurkolói igények minél magasabb szintű kiszolgálását is biztosítják az audiovizuális technika, valamint az ellátás tekintetében. A Sóstói Stadion multifunkcionális létesítményként sport, szabadidős és kulturális célokat is szolgál majd. A stadion első emeletén egy nagy, 500 fős konferenciahelyszínt alakítanak ki.
 A szimpatizánsok igényeit a legteljesebben kielégítendő, ajándékbolt, múzeum, szurkolói „kocsma” is várja az érdeklődőket. A stadion ezen kívül a külső kerengő segítségével teljesen körbejárható lesz, csak bizonyos szakaszokon lesz kerítés a biztonsági előírások miatt. A fejlesztés keretében a környékbeli utak, járdák, sétányok is felújításra kerülnek, beleértve a Csíkvári út jelentős szakaszát, továbbá a Hosszúsétatéri sétány is teljesen új külsőt kap.
 A Sóstói Stadion rekonstrukciójához szervesen kapcsolódik a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentése is, amelyet 3 milliárd 850 millió forintos állami támogatással valósítanak meg. A Sóstói Stadion déli oldalán látogatóközpontot alakítanak ki egy kiállítótérrel, valamint egy két részre osztható „oktató” teremmel, ahol a legmodernebb audiovizuális eszközöket szerelik fel. A stadion délnyugati oldalán egy 50 méter magas átjátszó állomást építenek, 30 méteres kilátóval, ahonnan gyönyörű panoráma tárul a városra.
 
 A beruházás keretében Sóstón a mederkotrás és a vízpótlás biztosítása jelent garanciát arra, hogy hosszú távon tudjanak tervezni a természetvédelmi területtel. A mederkotrás elvégzését követően a Basa-árok folyásirányának megfordításával tisztított szennyvíz biztosítja majd a tó vízutánpótlását. Székesfehérvár polgármestere kiemelte továbbá, hogy a Csónakázó-tó is szerves része a projektnek, ezen felül az Északi-tó déli részén található Erdei iskola–sziget bővítésével a Vadmadárkórház kialakítására is lehetőség nyílik.
 
 A Sóstói Stadion rekonstrukciójának ütemezésével kapcsolatban dr. Cser-Palkovics András elmondta, hogy a munkaterületet december közepén-végén átadják, a bontás pedig januárban kezdődik el. A munkaterület átadást megelőzően a Városgondnokság által leszerelt több, mint 14 000 szék részben Székesfehérvár, részben Fejér megye sportlétesítményeibe kerül. A kivitelezés megkezdését közbeszerzési eljárás lefolytatása előzi meg, amelyet várhatóan októberben, vagy novemberben írnak ki. Ezt követően 2016 áprilisában kell elkezdeni a munkálatokat, hogy 2017 júniusára le lehessen zárni a kivitelezést. 
 Az elkövetkezendő időszakban több ízben is tájékoztatást adnak a beruházással kapcsolatban. Első ízben Fürjes Balázs kormánybiztossal tartanak közös sajtótájékoztatót, ahol a részletesebb prezentáción túl a tervező által készített kisfilmet is meg lehet tekinteni. Ezen kívül szurkolói és lakossági fórumot is tartanak az érdeklődőknek. Dr. Cser-Palkovics András arra is kitért, hogy szándék van arra vonatkozóan is, miszerint a Sóstói Stadionnal együtt Székesfehérvár Önkormányzatáé legyen valamennyi sportlétesítmény tulajdonjoga is.
 
 Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere kiemelte, hogy a beruházás segítségével komplett városrészi rehabilitáció valósul meg. „A Videoton FC-vel és a Magyar Labdarúgó Szövetséggel hetente egyeztettünk annak érdekében, hogy minden fontos szempontot figyelembe tudjunk venni a beruházás során. Itt szeretném megköszönni a Polgármesteri Hivatal munkatársainak segítségét, akik nagyon sokat tettek annak érdekében, hogy egy ilyen kiváló tervet nyújthattunk be a múlt pénteki közgyűlésnek. Ennek okán egy kiforrott terv felhasználási jogát tudta megvásárolni Székesfehérvár. Ahogy az elhangzott, természetesen nemcsak egy épületet terveztünk, hanem a Sóstó Természetvédelmi Területtel együtt egy városrészi rehabilitációra is sor kerül. Számos olyan fejlesztés valósul meg, amely a közlekedés könnyítését szolgálja majd. Kiemelendő a Csíkvári út tehermentesítése egy újabb bejövő sávval, valamint a Szárcsa utcai átkötéssel szeretnénk a vendégparkoló megközelítését is egyszerűbbé tenni.” – mondta Mészáros Attila, aki reményét fejezte ki, hogy egy olyan közösségi helyet sikerül létrehozni, amely a sporton kívül a kultúrát is szolgálja majd.

Városfejlesztés

  1. Elkészültek a tervek a felújításra

    Elkészült a városi uszoda energetikai felújításának, illetve a szaunarészleg bővítésének a terve, amit a Városfejlesztési Kft. szakemberei terveztek meg az üzemeltető Városgondnokság megrendelésére. Az uszoda 1989-es átadása óta jelentős felújításon még nem esett át. A város üzemeltetési szempontból legdrágább létesítménye évente 850 millió forintból működik, ami jelentősen csökkenne egy átfogó felújítás után.

    2024.04.25.
  2. 64 új kórterem a kórházban

    Székesfehérváron zajlik az ország egyik legjelentősebb egészségügyi beruházása. A 112 ágyas, 64 kórtermes új kórházi épület a belgyógyászaton kívül a tüdőgyógyászati osztálynak ad majd otthont, de itt kezelik majd a rákos és fertőzéses megbetegedéssel küzdő betegeket is. Az új kórházi épület, a teljes berendezéssel együtt nyáron állhat a fehérvári egészségügy szolgálatába.

    2024.04.23.
  3. Fejlesztések Csalán

    A Depónia Nonprofit Kft. csalai központjában két fontos beruházás is elkészült: egy megújult, 21. századi lakossági fogadóteret alakítottak ki, valamint a hulladékkezelő központ belső útját is felújították. A fejlesztésekrő tartott tájékoztatón elhangzott, hogy már nem csak érkezik, hanem távozik is a hulladék Csaláról, ami más helyeken kerül újrahasznosításra.

    2024.04.22.
  4. Turbósítás, kétsávosítás

    A város saját költségén indította el az Új Csóri úti körforgalom nagyobb áteresztő képességének érdekében egy engedélyes terv elkészítését. A körforgalom kapacitásbővítésével kapcsolatos engedélyezési tervdokumentáció a Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel egyeztetve készült a sok közlekedési problémát okozó csomópont fejlesztéséről, melynek döntéselőkészítő anyagának kivonatát az alábbiakban olvashatják.

    2024.04.21.