Péntektől vehetők át a zöldhulladék gyűjtéséra szolgáló zsákok

 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Városgondnoksága értesíti a Tisztelt Lakosságot, hogy zöldhulladék gyűjtést szervez a városban október 15 és december 7 között. Kérik, hogy a telkeken keletkező zöldhulladékot összekötözve, kizárólag „LOMB” felirattal ellátott zsákba csomagolva a kuka mellé tegyék ki úgy, hogy az a gyalogos és jármű forgalmat ne zavarja. Zsákokat a Városgondnokságon és a Depónia ügyfélszolgálatán lehet kérni, 5 db ingyenes, a továbbiak 50 Forintba kerülnek. A késő őszi égetés helyett pedig válassza inkább a kertben keletkezett hulladékok komposztálását!

2007.10.09. 03:34 |

 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Városgondnoksága értesíti a Tisztelt Lakosságot, hogy a Depónia Kft. lebonyolításával zöldhulladék-gyűjtést szervez Székesfehérváron október 15 és december 7 között. Kérik, hogy a telkeken keletkező zöldhulladékot összekötözve, kizárólag „LOMB” felirattal ellátott zsákba csomagolva a kuka mellé tegyék ki úgy, hogy az a gyalogos és jármű forgalmat ne zavarja.

A hulladék gyűjtésére telkenként 5 db „LOMB” feliratú zsákot biztosítanak ingyenesen, melyek 2007. október 12-től átvehetők:

 -a Depónia Kft. ügyfélszolgálatán (Székesfehérvár, Sörház tér 3.),és

 -a Városgondnokságon (Székesfehérvár, Piac tér 4.).

Ha 5 darabnál több zsákot szeretne valaki, akkor annak 50 Forint darabja.

Nem szállítják el:

 - a kommunális jellegű hulladék
 - egyéb hulladékot, ami a lomtalanítás keretében kerül elszállításra
 - a veszélyes hulladék
 - embléma nélküli egyéb zsákot

 További információ: Depónia Kft.: 504-412, 511-312, Városgondnokság: 513-489, 06-30/385-6882

A meghirdetett időpont után kihelyezett zöldhulladékot a Depónia Kft. nem szállítja el a zöldhulladék szállítás keretében.

 A komposztálásról

 Komposztálás során a házban és a kertben keletkező hulladék alkotóelemeire bomlik, és humusszá alakul. Humusz csak a talajban élő baktériumok segítségével jöhet létre, ezért feltétlenül gondoskodjunk arról, hogy a komposzthalomnak legyen kapcsolata az élő talajjal. A baktériumok, gombák, férgek és egyéb parányi élőlények csak így tudnak behatolni a komposztba. A komposztgyűjtő helyen tárolt hulladékok lebomlását korhadásnak nevezzük. Durvább, nagyobb hulladékdarabok (ágak stb.) segítségével gondoskodjunk arról, hogy a komposztot kellően átjárja a levegő, forró nyári napokon pedig egy-egy kanna vizet se sajnáljunk tőle. Levegőtől elzárva - például egy vastag, frissen nyírt fűréteg alatt - megjelennek a rothasztó baktériumok, melyeknek semmi keresnivalójuk a komposztban. A sikeres komposztálás jele, hogy a komposzthalom összeesik.


 A komposztban munkához látnak a giliszták, melyek szó szerint átrágják magukat a komposzton, és fekete, az eredeti talajra emlékeztető illatú humuszt hagynak maguk után. Ezután újabb 2-3 hónap türelemre lesz szükségünk, míg végül felhasználhatjuk a kész komposztot. Mivel az érett komposzt felszínét már nem bolygatjuk, sarkantyúkával, szagos lednekkel, tökkel vagy uborkával is beültethetjük.

 A rostált komposztot ezután ideiglenesen tárolhatjuk más helyen, vagy rögtön szétteríthetjük az ágy felszínén. Kb. 1 cm vastag rétegben terítsük a talajra, majd kultivátorkapával vagy talajlazítóval óvatosan dolgozzuk be.

Komposztálható anyagok

 Kerti hulladékok (a beteg növényeket kivéve!), nyers konyhai hulladék, száraz széna, levelek, sövénynyírásból származó ágak, levelek, szalma, hamu, kartonpapír (mértékkel), kávézacc (mértékkel).

Nem komposztálható anyagok

 Impregnált fahulladék, citrusfélék gyümölcseinek hulladéka (permetezett anyag), magvas gyomok, gyomgyökerek, húsdarabok (csont sem!), főzött konyhai hulladékok.