Önkormányzati képviselők - interjú dr. Cser-Palkovics Andrással

A városi Fidesz frakció vezetője fiatal kora ellenére is rutinos képviselőnek számít, hiszen már 1998-tól külső szakértőként, 2002-től pedig önkormányzati képviselőként segíti a városi közgyűlés munkáját. Dr. Cser-Palkovics András 2006-tól parlamenti képviselő, a városi közgyűlésben pedig nemcsak frakcióvezetőként, hanem a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnökeként is részt vesz a munkában. "A kormánypárti és ellenzéki képviselőknek közösen kell dolgozniuk a város fejlődéséért. Ez vezethet csak eredményre." - vallja a képviselő.
2007.02.06. 09:37 |
A városi Fidesz frakció vezetője fiatal kora ellenére is rutinos képviselőnek számít, hiszen már 1998-tól külső szakértőként, 2002-től pedig önkormányzati képviselőként segíti a városi közgyűlés munkáját. Dr. Cser-Palkovics András 2006-tól parlamenti képviselő, a városi közgyűlésben pedig nemcsak frakcióvezetőként, hanem a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnökeként is részt vesz a munkában. 

- Mikor kezdett el várospolitikával foglalkozni?
- Szerencsém volt, hiszen már igen fiatalként 2002 előtt is részt vehettem egy szakbizottság munkájában, ahol sokat tanultam. Jogászként talán nem meglepő, hogy 2002-ben - már képviselőként - a jogi bizottságban dolgoztam, amely testület munkáját ősz óta elnökként irányítom. Mellette a környezetvédelmi bizottságban dolgozom.
- Milyen feladatokat kellett megoldania a jogi bizottság elnökeként?
- A jogi bizottság elsősorban szakmai bizottság. Fő feladatunk a közgyűlésre szánt előterjesztések jogi szempontú vizsgálata. Nem a politikai tartalmat kell vizsgálnunk, hanem azt kell megnézni, hogy az adott rendelet, határozat megfelel-e a hatályos jogszabályoknak. Szándékaink szerint a korábbi időszakban megkötött szerződéseket is megvizsgáljuk majd abból a szempontból, hogy azok mennyiben teljesültek. Elfogadhatatlan ugyanis, ha a város teljesíti a szerződésben foglaltakat, de a partner nem. Mivel közpénzről van szó, nagyobb figyelmet kell fordítani erre, és a korábbiaknál komolyabban kell venni az ellenőrzési feladatokat. Öröm számomra, hogy fiatal jogászokkal dolgozhatok együtt. Számukra is kihívást jelent a munka. Szeretnék elérni, hogy a jogi bizottság munkáját megismerhesse a város jogász társadalma, és akinek van kedve hozzá, az velünk dolgozzon.
- A 2006-os őszi helyhatósági választások után meglehetősen kiegyensúlyozott struktúra állt fel a közgyűlésben. Milyen területeken tudnak együttműködni a várost irányító MSZP-SZDSZ koalícióval?
A közgyűlés összetétel nagyon kiegyensúlyozott. Egyik oldalnak sincs biztos többsége, de talán ez nem is baj. Meggyőződésem, hogy nem tett jót a városnak az a politikai ellenfeleket betonba döngölő várospolitika, amit az előző ciklusban a kormányzó erők folytattak. A város érdeke, hogy soha ne jöjjön vissza az a politikai stílus. Õsszel Warvasovszky Tihamér megállapodást kötött ugyan Viniczai Tiborral, aki így alpolgármesterként együttműködik a szocialistákkal és a szabaddemokratákkal, ennek ellenére véleményünk szerint elhibázott várospolitika lenne, ha Warvasovszky Tihamér ilyen ingatag többségre támaszkodva igyekezne irányítani a várost. Mi az együttműködés hívei vagyunk. Nincsenek baloldali és jobboldali kátyúk, megoldandó feladatok vannak. Az emberek nem veszekedést, hanem megoldásokat várnak tőlünk. Viták természetesen lesznek, hiszen másképpen gondolkodunk bizonyos dolgokról. A Polgári Frakció nem örült például a Fűtőerőmű kvázi privatizációjának, és a jövőben sem fogja támogatni a közüzemi cégek eladását. Ezen kívül is sok kérdésben máshogyan gondolkodunk, mint a városvezetés, de célunk, hogy az ezekről szóló viták építsék, és ne rombolják a várost.
- A 2007 -2010 közötti időszakban milyen gazdasági teljesítményt vár Székesfehérvártól, illetve miben lehet előrelépni?
- Fehérvár gazdasága, ahogy az országé is kettősséget mutat. A város gazdasága szerencsére fejlődik, bár a hibás kormányzati politika sajnos könnyen lefékezhetik azt. Az önkormányzat gazdálkodása azonban már most aggodalommal tölt el bennünket. Helyi szinten is más hangzott el ősszel, mint ami a valóság.  A város pénzügyi helyzete ingatag. Egyrészt a kormány bünteti az önkormányzatokat, így Fehérvárt is. Másrészt az előző évek felelőtlen városi gazdálkodása is komoly feszültségeket eredményez. Szükség van a város pénzügyeinek, vagyonának átvilágítására, hatékonyabb és ellenőrzöttebb gazdálkodásra.
- Mit vár a 2007-es költségvetéstől?
- Nehéz év vár az önkormányzatokra, így Székesfehérvárra is. Az önkormányzatok életében, és gazdálkodásában kiemelkedő jelentősége van a költségvetésnek. A Polgári Frakció természetesen kész együttműködni a költségvetés kidolgozásában. Prioritásaink között szerepel a húszezernél is több fehérvári által támogatott programunk képviselete, valamint a Polgármesteri Úr programjában foglaltak időarányos végrehajtásának ellenőrzése. Kiemelt programként szeretnénk kezelni az útfelújítási munkákat, és a Panelprogram folytatását annak megvizsgálásával, hogyan lehet azt 2008. évtől kiterjeszteni a családi házas övezetekben élőkre is. A legfontosabb célunk a városüzemeltetés biztonságának megőrzése.
- 2006 tavasza óta parlamenti képviselő, a legnagyobb ellenzéki párt helyettes szóvivője. Tapasztalatai szerint mit tud tenni országgyűlési képviselőként a város érdekében?
- A kormánypárti és ellenzéki képviselőknek közösen kell dolgozniuk a város fejlődéséért. Ez vezethet csak eredményre. A Nemzeti Emlékhely jó példa lehet erre. Érezvén azt a kormányzati szándékot, hogy megvonják a támogatást ettől a városnak történelmi, kulturális, gazdasági és idegenforgalmi szempontból is fontos ügyétől felhívtam rá a nyilvánosság figyelmét. A kormánypárti képviselők benyújtották a módosító indítványt, amit a Fidesz a bizottságokban támogatott, így kerülhetett aztán a végszavazáskor a parlament elé, ahol aztán szerencsére győzött a józan ész, és a kormánypártok is támogatták azt. Talán egyszer elérjük, hogy a Székesfehérvár számára kiemelt jelentőségű ügyekben a módosító indítványokat is közösen nyújtjuk be. Én készen állok az együttműködésre, remélem más is…