Okok és megoldások - turisztikai értékelés a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnökétől

 Székesfehérvár idei idegenforgalmi szezonját értékelte sajtótájékoztatóján Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke. Mint mondta komoly döntések történtek a nyáron, melyek a következő évek turisztikájára pozitív hatással lesznek. Székesfehérvár Turizmusáért Nonprofit Kft. néven egy részben városi tulajdonú céget hoznak létre, melyben a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, a múzeum, több szállásadó és a Székesfehérvár Turizmusáért Egyesület a tulajdonos.
2009.09.01. 16:04 |
Székesfehérvár idei idegenforgalmi szezonját értékelte sajtótájékoztatóján Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke. Mint mondta komoly döntések történtek a nyáron, melyek a következő évek turisztikájára pozitív hatással lesznek.
 
Hangsúlyozta, hogy az elmúlt napokban napvilágot láttak olyan újságcikkek, melyek arról számolnak be, hogy az idei nyáron rendkívül kevés turista érkezett a városba. Sok helyen úgy fogalmaztak, hogy „régen nem volt ilyen rossz szezon”. Érdemes arról beszélni, hogy mi lehet ennek az oka – hívta fel a figyelmet Brájer Éva.
 
A nyár az utazás hónapja, a nyári szünidőben számos család utazik. A város Kulturális és Turisztikai Bizottságának elnöke nyáron több az ország más pontján található szállásadót felhívott és meglepődve tapasztalta, hogy két héttel egy tervezett utazás előtt nehéz volt szállást találni az ország keleti felén található nagyobb városokban. Mint mondta azt tapasztalta, hogy a belföldi turistaforgalom igen nagy volt az idei nyáron az országban. A turizmus statisztkai számai ugyan még nem jöttek ki, de ennek egyik lehetséges oka a pénzügyi válság volt.
 
Példaként említette, ha az ember nyáron elutazott Nyíregyházára, akkor programokat és látványosságokat is bőven talált a turista. Meglepő volt számára, hogy a nyírségi nagyváros tele van turistával.Elmondta, hogy Eger környékén milyen jó turisztikai csomagokat találtak ki családoknak és fiataloknak, Debrecenben pedig szökőkutak, csobogók vannak városszerte ezen kívül élményfürdő és játszópark is várja a vendégeket. Hangsúlyozta, hogy ugyanezt lehetett látni Miskolctapolcán, vagy a Szalajka völgyben, ami semmivel sem jobb vagy rosszabb, mint a Bakony vagy a Vértes.
 
 „Képviselőként, amikor hazaérkeztem elgondolkodtam azon, hogy mi történt ezen a területen a városban az elmúlt években. Mindig azt lehetett hallani, hogy fejlődik a város, azonban a Fő utcán végigsétálva semmi jele nincs annak az iparűzési adóbevételnek, amik jellemezték az elmúlt éveket.” Többen mondják, hogy Székesfehérvárnak nincs lehetősége a turizmusban a Balaton és a Velencei-tó között. Ezt azonban meg lehet fordítani és pont ebben kell gondolkozni. Más városokkal ellentétben a Belváros felújítása még várat magára, nincs komoly élményfürdő a városban és a parkok sem túl turistacsalogatóak. Míg Veszprémben állatkert van, Székesfehérváron még egy állatsimogató sincs. Ha ezen nem gondolkodunk el, akkor nem is történik semmi hívta fel a figyelmet Brájer Éva.
 
  „A héten beadandó Turisztikai Desztinációs pályázatnak sikeresnek kell lennie mert, ha nem lépünk valamit, akkor végérvényesen lekerül a turisztikai térképről Székesfehérvár. Itt van egy ezer éves történelmi múlt és nincs várostörténeti kiállítás sem Székesfehérváron, ami szégyenteljes.” Mint mondta nem érti, hogy a városvezetők semmilyen lépést nem tettek, hogy ezirányban pozitív változás következzen be. Kiemelte, hogy a Tourinform Iroda hétvégén zárva van, rendezvények alatt is bezárt hatkor. Megjegyezte, hogy egy „normálisan működő” irodát kell működtetni a városban.
 
 A város képviselőtestülete elfogadta, hogy a fent említett pályázaton induljanak és augusztus közepén elkezdtek egy komoly feszített munkát, hiszen e hét végéig be kell nyújtani a pályázatot. Brájer Éva elmondta, hogy széles társadalmi bázisnak kell létrejönnie, melyben a szállásadók, a múzeumok, a programszervezők és vendéglátósok is aktívan részt vesznek. Létrejön Székesfehérvár Turizmusáért Nonprofit Kft. néven egy 49 százalékban városi tulajdonú cég. A maradék 51 százalékban pedig a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, a múzeum, több szállásadó és a Székesfehérvár Turizmusáért Egyesület a tulajdonos. Mint mondta nagy a lemaradásunk a turizmus területén, reményét fejezte ki, hogy sikeres lesz a pályázat és a cég megalapításával elindulhat egy igazán komoly munka.