Nordic walking - Székesfehérváron lesz az első instruktori képzés

Az Önkormányzati Minisztérium Sport Szak - államtitkársága a 2009. évi Országos Nordic Walking Program elnevezésű szabadidős eseménysorozathoz kapcsolódóan instruktor képzést indított. Ennek szakmai lebonyolítására a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar Továbbképző Intézetét kérték fel. Az oktatást 7 régióközpontban rendezik meg, első állomásuk Székesfehérvár.
2009.02.17. 19:39 |
Világszerte egyre elterjedtebb a nordic walking. A finnektől indult sportág hazai népszerűsítésére most országos képzéssorozatot indít a szakminisztérium. A legelső régiós rendezvénynek a héten Székesfehérvár ad otthont. Azért döntöttek a szervezők városunk mellett, mert nagyon sok követője, oktatója és lelkes népszerűsítője is van ennek a fiatal sportágnak Fehérváron.

Az Önkormányzati Minisztérium Sport Szakállamtitkársága a 2009. évi Országos Nordic Walking Program elnevezésű szabadidős eseménysorozathoz kapcsolódóan instruktor képzést indított. Ennek szakmai lebonyolítására a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar Továbbképző Intézetét kérték fel. Az oktatást 7 régióközpontban rendezik meg, első állomásuk Székesfehérvár. A képzés delegáltjai a Magyar Szabadidősport Szövetség és a Magyar Természetbarát Szövetség tagjai, akiknek a foglalkozásokat Géczi Anikó (TF-et végzett, Brémában élő testnevelő tanár, gyógytestnevelő), a Nordic Walking okleveles trénere tartja.

2009. február 20-án (pénteken) 11.00 órakor Vass Henriett, az ÖM Sport Szakállamtitkárság mb. osztályvezetője, programfelelős is bekapcsolódik a képzésbe.

A képzés helyszíne: István Király Általános Iskola (Kelemen Béla u. 30/A)

Program:
2009. február 19. - csütörtök (10: 00-17:30)
10: 00 – 11:30 Bevezetés, ismertető: Nordic Walking - Történet, Technika I, Eszközök
11: 45 – 13:15 Gyakorlat 1 - A helyes NW technika, Videofelvétel, Stretching
13: 15 – 14:15 Ebédszünet
14: 15 – 15:45 Videó elemzés, leggyakoribb hibák, hibajavítás (elmélet)
16: 00 – 17:30 Gyakorlat 2 - NW – variációk, hibajavítás (gyakorlat)

2009. február 20. - péntek (09:00 -16:00)
9:00 – 11:30 Edzéselmélet, NW edzés, NW technika II
11: 45 – 13:15 Gyakorlat 3 - NW erősítés, NW edzésmódszerek
13: 30 – 14:30 Ebédszünet
14: 30 – 15:30 Marketing, Alkalmazási területek, Szervezés
15:30 – 16:00 Kérdések

Részletesebb tájékoztató a nordic walkingról a Magyar Szabadidősport Szövetség anyaga alapján:
A NW vagy ski walking (magyarul északi gyaloglás, síjárás) lényege, hogy egy pár speciális bot és egy gyaloglótechnika segítségével hatékonyan, ugyanakkor kímélő módon fejleszthetjük állóképességünket, izomerőnket, mozgáskoordinációnkat.
A sportág Finnországból indulva Észak-Európában már a 30-es években elterjedt a sífutók körében, mint a leghatékonyabb nyári erőnléti edzést biztosító mozgásforma.

A mozgásforma sportként meglehetősen fiatal, 1997-ben mutatkozott be hivatalosan önállóan. Azóta nem várt népszerűségre tett szert, elsősorban Skandináviában és a német nyelvterületen, de hódít az Egyesült Államokban, Japánban és Ausztráliában is. A NW egyesíti a gyaloglás vagy futás és a sífutás előnyeit. Fontos különbség a sétához képest a botok használata, melyek révén önkéntelenül is hosszabbakat lépünk, hogy a kezek és a lábak természetes, a járáshoz elengedhetetlen ellentétes mozgása megmaradjon. A bot használata dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak, ugyanakkor részlegesen tehermentesíti az alsó végtagokat.

A dallasi Cooper intézet egy felmérés keretében kimutatta, hogy a NW gyaloglás közben a hagyományos gyalogláshoz képest ugyanolyan sebesség mellett 46%-al több kalóriát éget el a szervezet. Milyen egyéb tréning és egészségügyi vonatkozásokról tudunk?

• Az északi gyaloglás technika könnyű és gyorsan elsajátítható
• A NW 30 %-osan terheli meg a mozgásszerveket, ebből kifolyólag különösen ajánlott térd és hátproblémákkal küzdő embereknek
• Kiválóan alkalmas váll és nyaki feszültségek oldására
• A légzést segítő izomzatok folyamatos igénybevétele következtében javítja az egész test oxigénellátását
• Optimális outdoor elfoglaltság a súlycsökkentéshez
• Fejleszti a kitartást és erősíti a felsőtesti izomzatot is
• Javítja a szív és érrendszer teljesítményét
• Kiválóan alkalmazható outdoor-tréning sportbalesetek utáni rehabilitációs program részeként
• A huzamosan aerob* körülmények között végzett testmozgás hatására örömhormonok szabadulnak föl a szervezetben, így stresszoldó hatású! 
(*Aerob légzés – egyenletes és megerőltetés nélküli levegővétel esetén ér a légzés az aerob/oxigéndús tartományra)
• A zsírok égetéséhez szükséges energia előállításához mindig oxigénre van szükség. Az ideális oxigénbevitelt a szívritmus mérése segítségével lehet kontrollálni. Ezért érdemes pulzus mérésére alkalmas sportórát használni.