Ipar 4.0 - fórum az ipari robotika fejlődéséről a Városházán

Az automatizáció, a digitalizáció meghatározta Ipar 4.0 egyik hatása a munkaerőpiac átrendeződése, amire az önkormányzatnak, a cégeknek, a felsőoktatási intézményeknek, a felnőttoktatási intézményeknek és a szakképző intézményeknek közösen gondolkodva kell felkészülniük – ezzel a céllal rendeztek fórumot hétfőn délelőtt a Városházán.
2018.05.07. 13:17 |
Ipar 4.0 - fórum az ipari robotika fejlődéséről a Városházán

Gyökeresen átalakul az ipari tevékenység az egész nyugati világban, beleértve Európát is. Az Ipar 4.0-nak nevezett szemlélet- és technológiaváltás mostanra már a magyar gazdaság egyik legfontosabb központját Székesfehérvárt is elérte. 

A konzultáción a DENSO Gyártó Magyarország Kft., a Hanon Systems Hungary Kft., a Hydro Extrusion Hungary Kft., a VIDEOTON Holding Zrt., a Macher Zrt., a Mondelez Europe Services és a Polyax Alkatrészgyártó Kft. képviselőivel az automatizáció, a digitalizáció munkaerő-piaci hatásairól és az ennek kapcsán felmerült változtatások igényéről értekeztek. Felmerült legfontosabb témaként olyan felnőttképzés elindítása, amely gyakorlatorientált, és a helyi igényeknek megfelelő tematikával Székesfehérváron zajlik.

Hétfőn a Városházán találkozott dr. Cser-Palkovics András polgármester, Brájer Éva kulturális és szociális ügyekért, Égi Tamás gazdasági ügyekért, Róth Péter társadalmi kapcsolatokért, valamint Mészáros Attila kiemelt fejlesztési és ifjúsági ügyekért felelős alpolgármesterek a helyi gazdasági élet szereplőinek képviselőivel. 

Automatizálás, egyedi tömeggyártás, big data elemzés – csak néhány a jelenleg is zajló világméretű ipari átalakulás kulcsfogalmai közül. Az Ipar 4.0 keretében lényegében hasonló folyamatok mennek végbe a gazdaságban, ahogy az emberek hétköznapjaiban is: az okoseszközök, az egyéni megoldásokat kínáló digitális technológiák és sokszor az élőmunkát kiváltó automatizáció elterjedése. 

A gazdasági életben a szakemberhiány és a legújabb ipari forradalom kihívásai jelentenek megoldandó problémát. A technológiai fejlődéssel nő az ipar versenyképessége, ezzel válik a gazdaság fejlődése fenntarthatóvá és a munkaerő hiánya is mérséklődhet; mindezek a munkaerőpiac átrendeződését is magukban hordozzák. A magasabb hozzáadott értékű termelés felé történő elmozdulás a felkészülés, az átképzés, a digitális kompetenciafejlesztés igényét fogalmazza meg, amiben az önkormányzatnak, a cégeknek, a felsőoktatási intézményeknek, az átképző intézményeknek, a szakmai szervezeteknek is jelentős szerepük van.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a fórum résztvevőit, és a konzultáció kezdeményezését illetően két irányt nevezett meg: a technológiai fejlődés számos kérdést fölvet Székesfehérvár gazdaságában, és nem biztos, hogy csak a munkáltatói-munkavállalói oldalnak, hanem a városnak is lehet ezeknek a megoldásában szerepe. Másrészt az ezzel párhuzamosan az Óbudai Egyetemen elindult csúcstechnológiás labor és a hozzá kapcsolódó képzés, valamint az Alba Innovár működésének tapasztalatai jelentik a párbeszéd szükségességét. A negyedik ipari forradalom érinti Székesfehérvár gazdaságát, tehát nem a jövőre vonatkozó, hanem a jelent meghatározó tényről van szó. A polgármester hozzátette, hogy a város számára fontos szempont az Ipar 4.0 társadalmi vetülete is: mit jelentenek a változások a közösség számára.

Laufer Tamás, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének elnöke a fórum résztvevőinek azt mutatta be, mi az IVSZ szerepe az Ipar 4.0 Mintagyárak kiemelt projektben. A három éve megalapított Ipar 4.0 platform lényeges része a kkv-k részére létrehozott digitalizációs projekt, amely a negyedik ipari forradalom vívmányainak alkalmazását támogatja: a digitalizált folyamatok érzékenyítése a teljesítményjavítást célozza, a kihívások között mind a menedzsment, az információáramlás, mind pedig az anyagáramlás szerepelnek. Laufer Tamás elmondta, hogy az eddigi tapasztalatok alapján az Ipar 4.0 program az 50 fő körüli vállalatokat érinti leginkább. A projekt szakemberei digitális stratégiákat készítenek a résztvevő kkv-k számára, a mintagyárak technológiai központokként funkcionálnak a programban. Kiemelte, hogy az egyik legfontosabb feladat a kapcsolódó felnőttképzési programok elindítása és a már működő technológiák minél szélesebb körű középiskolai megismertetése. Elmondta, hogy a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány 40 millió forintos programot nyert, amelynek a lényege a felnőttképzés: több száz embernek tudnak digitalizációs tréninget nyújtani egy intenzív képzéssel.

A konzultáció során felmerült, hogy az Önkormányzat az Alba Innovárban felvállalta a diákok megismertetését a robottechnológiával – ennek a lehetősége akár a cégek részére is adott a felnőttképzések szervezését illetően –, továbbá támogatja az egyetemi képzés fejlesztését. A vállalatok részéről szó volt többek között a Modern Gyárak Éjszakája országos programról; a műszaki pályák népszerűsítésének fontosságáról a pályaválasztás előtt állóknak, illetve a felnőttek körében; a valóban használható képesítést adó felnőttképzésről; a technológiai változásokat követő átképzések gyorsaságának az igényéről; a kamarák szerepéről. A polgármester elmondta, hogy az önkormányzat elkötelezett a digitális és robottechnológia témájában, helyben megvalósuló, helyi igényeknek megfelelő gyakorlati tréningek támogatásában. A középiskolák számára olyan program kidolgozása van folyamatban, amely a pályaorientáció keretében lehetővé teszi, hogy a diákok a helyszíneken találkozzanak a gazdaság szereplőivel, a helyi vállalatokkal, cégekkel.

Gazdaság

  1. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.
  2. Adóváltozások 2025-ben

    Komoly adóváltozások várnak 2025-ben a gazdálkodó szervezetekre, s ezekre nem lesz túl sok idő felkészülni – hangzott el az Adózás 2025 - Az őszi adóváltozásoktól a kis- és középvállalkozások támogatásáig című, ingyenes keddi konferencián. A PwC Magyarország által szervezett szakmai fórumnak – immár másodszor – a Városháza Díszterme adott otthont, ahol a város, a régió meghatározó cégei első kézből ismerhették meg az újdonságokat.

    2024.12.03.
  3. 75 éves a Garzon Bútor

    Sok-sok nehéz, illetve sikeres időszak váltotta egymást az 1949-ben alapított székesfehérvári bútoripari cég történetében, amely ma már komoly szereplőnek számít a nyugati piacokon is. A 75. születésnapján a magyar és a külföldi partnereket látta vendégül a Garzon Cégcsoport, amelynek vezetője, Nagy Ivonn a jubileum alkalmából emléklapot vehetett át Lehrner Zsolttól, Székesfehérvár alpolgármesterétől.

    2024.11.28.
  4. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.