Hat gyanús változás az anyajegyekben

  Egészségünk megőrzéséért felelősek vagyunk, bőrünkön kialakult rosszindulatú elváltozások korai felismerése fontos feladatunk. A festékes bőrdaganat a 20-30 éves korú nők között a rákhalálozási listán az első, a 30-35 évesek körében pedig a második helyet foglalja el, pedig amennyiben időben észleljük az eltéréseket, akkor elkerülhetjük a melanoma kialakulását, vagy a korai felismerés esetén jó eséllyel gyógyítható lehet. Ezért fontos, hogy évente vagyünk részt bőrgyógyászati szűrésen.
2011.07.25. 12:36 |
 Egészségünk megőrzéséért felelősek vagyunk, bőrünkön kialakult rosszindulatú elváltozások korai felismerése fontos feladatunk. A festékes bőrdaganat a 20-30 éves korú nők között a rákhalálozási listán az első, a 30-35 évesek körében pedig a második helyet foglalja el, pedig amennyiben időben észleljük az eltéréseket, akkor elkerülhetjük a melanoma kialakulását, vagy a korai felismerés esetén jó eséllyel gyógyítható lehet.
 
 A melanoma a bőr festéksejtjeiből, a melanocytákból kiinduló rosszindulatú bőrdaganat, rendkívül gyorsan terjed mind mélységét, mind távoli áttéteket tekintve.
 
 A festékes bőrdaganat a 20-30 éves korú nők között a rákhalálozási listán az első, a 30-35 évesek körében pedig a második helyet foglalja el. Életmódunk változása - több napfény, szolárium használata, stresszes életmód - mind jelentősen növelik a bőrdaganat kockázatát. A genetikai tulajdonságok és a környezeti behatások (például a napfény ultraibolya sugárzása, életmód, vegyszerek) együttesen befolyásolják a daganatok megjelenését. A családban előforduló bőrdaganat, nagyszámú vagy szabálytalan anyajegyek jelenléte a bőrön, a világos bőr és hajszín, a sok napozás (beleértve a szoláriumozást is) mind-mind hozzájárulnak a kockázatokhoz.
Minden változás gyanús!
 
 A bőrön jelentkező anyajegyek többsége szabályos szélű, egyenletesen közép-, vagy sötétbarnán pigmentált. Mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha az alábbi változásokat tapasztaljuk:
 
1. Gyanús, ha megváltozik a színe, a pigmentációja (festékezettség) egyenetlen lesz. Különféle árnyalatú barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
 
2. Óvatosságra intő jel, ha megváltozik a határa (széle), terjedni, nőni kezd a bőrfelszínen.
 
3. A korábbi anyajegy mellett új anyajegy jelentkezik.
 
4. Az anyajegy alakja aszimmetrikussá válik, vagy egy új, aszimmetrikus anyajegy jelenik meg.
 
5. Megváltozik a felszíne, korábban lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.
 
6. Figyelmeztető jel a felmaródás vagy kisebesedés is, illetve az anyajegy vérzékenysége is.
 
 Mindezek mellett érdemes figyelni a „kakukktojásokra”, a bőrön előforduló anyajegyektől méretben, színben eltérő, látszólag változást nem mutató foltokra is. A melanoma az esetek egy részében már meglévő anyajegyből, gyakran azonban az ép bőrön újonnan jelentkezik, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük bőrünk állapotát. Havonta egyszer átvizsgálva testfelületünket észrevehetjük a változásokat, illetve az új növedékeket – tanácsolja dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa.
Az ellenőrzés panaszmentesen is szükséges
 
 Bőrgyógyászati ellenőrzés évente mindenkinek javasolt, akinek sok, vagy szabálytalan anyajegye van ennél gyakrabban vegyenek részt szakorvosi vizsgálaton.
 
 A bőrgyógyász egy speciális nagyító (dermatoszkóp) segítségével megvizsgálja az anyajegyek szerkezetét, s kiszűri azokat, amelyek veszélyforrást jelentenek, illetve azzá válhatnak.
 
 Digitalis dermatoszkóppal készült képet számítógéppel rögzíteni lehet, így a későbbiekben jobban megítélhető az esetleges változás. Amennyiben időben észleljük az eltéréseket, akkor elkerülhetjük a melanoma kialakulását, vagy a korai felismerés esetén jó eséllyel gyógyítható lehet!