Fokozatosan nyissunk, ha a lehetőségek engedik-interjú a Szent István Művelődési Ház igazgatójával

„A 2020-as évre nagyon sokan mondják, hogy el kellene felejtenünk. Én azonban azon az oldalon állok, hogy bár az embereknek, az intézményeknek, a szolgáltatóknak, a különféle szervezeteknek rengeteg problémával kellett megküzdeniük, ez az esztendő mégis sok tanulságot, tanulnivalót hozott, és sok mindenre felhívta a figyelmünket.” – értékelte a tavalyi évet a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház igazgatója, Jakubek Tiborné.
2021.01.18. 16:39 |
Fokozatosan nyissunk, ha a lehetőségek engedik-interjú a Szent István Művelődési Ház igazgatójával

A koronavírus világjárvány soha nem tapasztalt változásokat hozott a kulturális, művészeti, közművelődési szférában Székesfehérváron is. Jakubek Tiborné, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház igazgatója értékelte a rendkívüli esztendőt és az újraindítás módját, lehetőségeit.

„2020 elején nagy terveink voltak, lendületesen dolgoztunk március közepéig, minden rendezvényünk telt házas volt. Nagy örömünkre szolgált, és nagyon sok munkánk volt abban, hogy

„A Magyar Szent Család nyomában - Tematikus zarándokút fejlesztése a Székesfehérvári Egyházmegyében” című nyertes pályázat keretében felújítottuk, akadálymentesítettük az intézményt;

tágas mellékhelyiségeket alakítottunk ki a földszinten, amire nagyon nagy szükség volt. Hálával és köszönettel tartozom ezért a fenntartónak és a munkatársaimnak!

Majd jött a hirtelen változás, be kellett zárnunk az intézményünk kapuit, és végig kellett gondolnunk, hogy mit és hogyan tudunk megvalósítani. Nem tagadom, hogy a folyamat elején bennem is volt megtorpanás, de érdemes volt háttérbe vonulni és figyelni a folyamatokat, a kollégákat, a szabályokat, és ehhez alkalmazkodva felmérni a biztonságos működés lehetőségeit. Nálunk a felújítás májusig tartott, így bőven és folyamatosan volt feladatunk. Közben önképzés zajlott külsős szakember segítségével, megtanultuk, hogyan tudunk mobilabbak lenni a megváltozott körülmények között. A korlátozások enyhülésével újra szerveztünk programokat, koncerteket, kiállításokat, megtapasztaltuk, hogy szükségünk van a találkozásra, a töltekezésre, majd ismét be kellett zárnunk.”

Ilyen körülmények között Önöknél hogyan indult a 2021-es év, és miként látják a következő hónapokat?

Náunk a horvátországi földrengés kapcsán adománygyűjtéssel indult az év, ami nagy lecke volt a tervezésben, a szervezésben, az emberi hozzáállásban. A jövőre nézve úgy érzem, hogy nem szabad kapkodnunk, és ha eljön az idő, akkor sem kell egyszerre túlzottan sok mindenbe belekezdeni. Inkább visszafogottabban, mérsékeltebben induljunk újra, nagyon odafigyelve arra, hogy amit kínálunk, az valóban értéket képviseljen és gazdagítsa a programjaink iránt érdeklődőket.

Milyen eseményekkel, programokkal készülnek akár online, akár személyes formában?

Nagyon öröm, hogy a Csoóri Sándor Alapítványnál pályázaton nyert támogatásnak köszönhetően tervezünk egy előadás-sorozatot a „Mária anya – Mária anyánk” című gyűjteményes könyv bemutatására, melynek lesz irodalomtörténeti, zenetörténeti, teológiai, népdalgyűjtési fejezete.

Lehetséges, hogy a még tervezés alatt álló programsorozatot online formában indítjuk el. A korlátozások lazításával folytatódhatnak a különféle gyermekprogramjaink a legkisebbektől a nagyobbakig szólóan, de folytatnánk minden hagyományos programunkat, a hangversenyzongoránkra épülő koncert-sorozatunkat és az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra épülő előadásainkat is. Nekünk az számít a leginkább, hogy fokozatos nyitás után újra találkozhassunk azokkal, akik számára fontosak vagyunk, és akik érdeklődnek a rendezvényeink iránt.

Interjú

  1. Podcast a költségvetésről

    Óvatos optimizmussal született meg Székesfehérvár 2024-es költségvetésének tervezete, melyet február 15-én fogadott el a Közgyűlés. A város a válságkezelő esztendőket követően visszatérhet a normál működésre, a költségvetést átfogó jelleggel a stabilitás jellemzi.

    2024.02.17.
  2. Az alkotásban megtaláljuk önmagunkat

    „Szeretném élvezni a födi létet: inspirálni a diákokat, hogy a gyermekeink megtalálják a maguk útját, ezen őket szertettel kísérni és sokat alkotni.” Ezeket a célokat fogalmazta meg Schrenk Rita Anna művésztanár, festő Félúton című kiállítása kapcsán. 

    2024.01.14.
  3. Azt kell keresni, ami összeköt

    A közösségfejlesztésről és a városi életminőséget meghatározó széles társadalmi egyetértéssel megvalósuló iskolafelújítási, közlekedési, illetve zöld beruházások mellett arról is kérdeztük év végi beszélgetésünkkor Székesfehérvár polgármesterét Cser-Palkovics Andrást, hogy mik voltak a legemlékezetesebb találkozásai 2023-ban, de arra is kíváncsiak voltunk, hogy melyik volt a legfinomabb csokoládé, amit evett idén.

    2023.12.28.
  4. Tűzzománcba álmodott lelki útmutató

    12 fa és hozzá 12 bibliai idézet kíséri végig az új esztendő hónapjait abban a különleges naptárban, amely Szűcsné Novák Mária tűzzománc képeiből született. A 25 éve Székesfehérváron élő alkotó főiskolásként találkozott és köteleződött el életre szólóan e művészeti ággal, amelynek technikáját az alkotói folyamat alatt sajátította el, fejlesztette.

    2023.12.22.