Fehérváron találkoztak a régió on-line újságírói

 Győrffy Miklós, a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékének vezetője nyitotta meg az Első Regionális Internet Konferenciát. Megnyitójában a tanszékvezető hangsúlyozta: a regionális online újságírás új nyilvánosságot jelent a Magyarországon. A Média Régia Egyesület konferenciáján a regionális hírportálok főszerkesztői mellett részt vettek az országos on-line média kiemelkedő személyiségi, Weyer Balázs Origo főszerkesztő és Pálinkás Szűcs Róbert újságíró is. A vitapartnerek egyetértettek abban: Fehérvár rendkívül szerencsés helyzetben van, hiszen a megyei jogú városok nagy részében semmiféle híradással sem találkozhatnak a városlakók önkormányzati oldalról. (Tekintse meg képgalériánkat!)

2005.12.16. 20:25 |

 Győrffy Miklós, a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékének vezetője nyitotta meg az Első Regionális Internet Konferenciát. Megnyitójában a tanszékvezető hangsúlyozta: a regionális online újságírás új nyilvánosságot jelent a Magyarországon. A Média Régia Egyesület konferenciáján a regionális hírportálok főszerkesztői mellett részt vettek az országos on-line média kiemelkedő személyiségi, Weyer Balázs Origo főszerkesztő és Pálinkás Szűcs Róbert újságíró is. A vitapartnerek egyetértettek abban: Fehérvár rendkívül szerencsés helyzetben van, hiszen a megyei jogú városok nagy részében semmiféle híradással sem találkozhatnak a városlakók önkormányzati oldalról. (Tekintse meg képgalériánkat!) 

 Győrffy Miklós, a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékének vezetője nyitotta meg az Első Regionális Internet Konferenciát. Megnyitójában a tanszékvezető hangsúlyozta: a regionális online újságírás új nyilvánosságot jelent a Magyarországon. Győrffy Miklós szerint a médiavilág alapjaiban változik meg napjainkban, amikor a hírek fogyasztói maguk is bármikor hírforrássá válhatnak.

A tanszékvezető ezután röviden bemutatta a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékét, mely az országban elsőként alapított internetes szakirányt, ahol a hallgatók a rádiós, írott és televíziós műfaji ismertek mellet az internetes újságírás szakmai ffogásait is elsajátíthatják.

 Az első felszólaló Orosz István, a főiskola adjuktusa volt, aki szerint az informaikus-képzés és az internetes újságiró oktatás több ponton kapcsolható egymáshoz. Hansúlyozta: nem műszaki embereket, nem designereket kell képezni, hanem olyan kommunikációs szakemberek hagyhatnák el a főiskolát, akik alapvető webes funkciókat is sikeresen elláthatnának az újságírói, kommunikációs szakemberi funkció mellett.

 A főiskola adjunktusa után Óber László, Székesfehérvár Informatikai Ifjúsági és Civil Kapcsolatok bizottságának elnöke következett. Elmondta: komoly, 298 millió forintos támogatást nyert Székesfehérvár melyből szervereket és számítógépeket vásárolhatott a városvezetés. Ebből kistérségi vállalkozásokat és helyi, regionális fejlesztéseket támogatnak, ezzel is visszaszorítva a papír-alapú ügyintézést és elősegítve az online hivatali ügymenet kialakítását. Az összegből 48 millió forint önrészt tudott vállalni Székesfehérvár, ebből azonban csak 18 millió forintot kellett a városnak kifizetni, mert az önrész nagy részét átvállalta a Belügyminisztérium.

Óber László elmondta, a város 110 millió forintot nyert a GVOP 4.3.2 pályázaton, ehhez 19 millió önrész kellett hozzátenni, amelynek egy részét ugyancsak átvállalta a Belügyminisztérium. Az "Önkormányzati Adatvagyon Másodlagos Hasznosítása" nevű pályázaton nyert összeget a térinformatika fejleszetésére kívánja fordítani a város. Ez nagy segítséget nyújthat magánszemélyeknek, cégeknek abban, hogy információhoz jussanak ingatlanokkal kapcsolatban (közművesítés, beépítettség, stb).

 Körkérdéssel kezdte előadását Regőczi Miklós, a fehérvári Városháza kommunikációs tanácsnoka. Arra volt kíváncsi, vajon a konferencia résztvevői mikor nézték meg utoljára saját településük honlapját. A válaszok vegyesnek bizonyultak, volt, aki fél éve, volt, aki napi rendszerességgel látogatja a városi oldalt. A tanácsnok ezután kijelentette: egy országos portálhoz, az index.hu-hoz hasonlítva a fehérvár.hu az ország lakosainak arányaiban háromszoros napi találatot ér el. Beszámolt arról is: a városi honlap fórumain több olyan kezdeményezés is elindult, melyet a városvezetés konkrét lépése követett. Iyen volt például, amikor a városi éjjeli buszjáratok működését kellett felülvizsgálni egy a fórumban felvetett panasz nyomán. Regőczi Miklós elmondta: naponta csaknem 100 levelet kap Warvasovszky Tihamér polgármester a honlapon keresztül, melynek 90 százaléka érdemi felvetést, vagy észrevételt tartalmaz. A város polgármestere gyakran tart online fogadóórát is.

Az ebédszünet után Schultz György polgármesteri kabinetigazgató köszöntötte a konferencia résztvevőit, aki részese volt a megújult fehervar.hu kidolgozásának. Schultz György elmondta, a visszajelzések alapján sikeresnek bizonyult az a kombináció, amelyet a városi önkormányzat dolgozott ki: a honlap számos fontos szolgáltatást nyújt a fehérváriaknak, emellett gyorsan frissülő hírfolyamot is biztosít.  

A kabinetigazgatót követően Weyer Balázs, az Origo főszerkesztője tartotta meg előadását. A főszerkesztő vitát indított a nyilvánosság szerepéről, illetve arról, vajon az önkormányzati hírportáloknak mennyiben kell üzleti szempontok szerint működniük.

Weyer Balázs elmondta: egy önkormányzati oldalnak nem szabad üzleti modell alapján működnie és a városi forrásokból úgymond "lenyomnia" a konkurenciát, akkor sem, ha erre anyagi helyzete miatt lehetősége lenne. Kizárja ez ugyanis az online közösségek kialakulását, a versenyt, az ellenérdekelt, konfliktusforrásként megvitatható információk ütköztetését. A vitapertnerek egyetértettek abban: Fehérvár rendkívül szerencsés helyzetben van, hiszen a megyei jogú városok nagy részében semmiféle híradással sem találkozhatnak a városlakók önkormányzati oldalról.

 A következő előadó Madarász Csaba volt, aki a Creative Commons szerzői jogi licenszt mutatta be a konferencia résztvevőinek. Az előadó elmondta: az új, digitális technológiák lehetővé teszik a már létező alkotások újrafelhasználását. A hivatalos jogvédelem, a copyright igyekszik szűk keretek közé szorítani a területet, pedig a filecserélő hálózatok és a letöltésre készített szoftverek nemcsak lehetővé teszik az információk és a művek szabad áramlását, hanem a fogyasztói társadalom egyenesen bíztat a kulturális fogyasztásra.

A CC licensz lehetőséget ad arra, hogy a csatlakozó szerzők anyagai szabadon újrahasznosíthatóak legyenek mások számára is. Ebbe a körbe beletartozik a virtuális közvagyon (multimédia árak, térképek, stb). felhasználása. Külföldön bevett dolog, hogy ezeket a tartalmakat szabadon újra lehet hasznosítani. Madarász Csaba példaként említette: a londoni robbantások idején az első felvételek nem nagy hírügynökségek jogvédett fotói voltak, hanem a helyszínen, mobiltelefonnal készített magánfelvételek járták be a világsajtót, melykr nem vonatkoztak a copyright elvek. De példa az Amazon.com könyvajánlója is. az amerikai megavállalat nem fizetett szerzőket bíz meg az ajánlók és kritikák szerkesztésével, hanem a fogyasztók írják meg és helyezik el a weboldalon véleményüket az egyes könyvekről.

Az előadást követően Pálinkás Szűcs Róbert, a Klubrádió műsorvezetője intézett kérdéseket a Közép-dunántúli Regionális hírportálok főszerkesztőihez, amiből azután spontán beszélgetés alakult ki a résztvevők között. A kerekasztal beszélgetésben Nyulasi Zsolt, a dunaujvaros.com, Roznár Gyöngyi a nyugat.hu, Veér Károly a regioregia.hu, Radnai Zoltán albamag.hu főszerkesztőjeként vett részt, míg a fehervar.hu-t Bácskai Gergely, Kárász Balázs, Silye Zoltán és Gáspár Péter képviselte.  

Tekintse meg képgalériánkat!