Emlékmentés 2.0 - szabadtéri kiállítás keretében elvenednek meg a harmincas évek

 Emlékmentés 2.0 - Székesfehérvár fejlődése az 1930-as években címmel szabadtéri 75 tablóból álló kiállítás nyílt a város nevezetes épületei és helyszínei előtt, amelynek keretében megelevenedik a város újkori történetének egyik kiemelkedően sikeres korszaka. A tárlat 2013. november 10-ig tekinthető meg.
2013.08.09. 17:15 |
Emlékmentés 2.0 - Székesfehérvár fejlődése az 1930-as években címmel szabadtéri 75 tablóból álló kiállítás nyílt a város nevezetes épületei és helyszínei előtt, amelynek keretében megelevenedik a város újkori történetének egyik kiemelkedően sikeres korszaka.
KÉKGALÉRIA a kiállításról!

A tablókon láthatóak a harmincas évek fontos fehérvári eseményei is.
Szűcs Erzsébet, a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény igazgatója elmondta, az eddig megszokott dolgoktól eltérően most a várost egyfajta kiállítótérként használták, így a tárlat az épületekhez, közterekhez szervesen kötődve tárja fel a harmincas évek Fehérvárját. Brájer Éva alpolgármester megjegyezte, a tablókból többek között kiderül, hogy a Szent István porter sört a Koronázó tér 3. alatti vendéglőben is lehetett kapni, meglehetősen kedvező, 44 filléres áron.
„ A kiállítás célja, hogy az érdeklődők megálljanak, és egy pillanatra merüljenek el a harmincas években, hiszen Csitáry G. Emil vezetésével ez volt a város egyik legsikeresebb korszaka” – emelte ki az alpolgármester.
Csutiné Schleer Erzsébet építész megnyitó beszédében hangsúlyozta, a tárlat egyrészt rávilágít arra, hogy a város méltóképpen és tiszteletteljesen emlékezett 1931-ben Szent Imre hercegre, és 1938-ban Szent István királyra; másrészt pedig bemutatja, ebben az időszakban építészetileg hogyan alakult át a város például a betemetett várárkok helyén ekkor hozták létre a gesztenyefasort.
Az 1938-as év kiemelkedő eseményeit megidéző táblák a Városház téren kaptak helyet. A város korabeli építészetének emlékeiről, terek kialakulásáról, középületek, templomok, iskolák, bérházak, villák építését 46 tablón lehet megnézni.
Mivel három kiemelkedő fotográfusa, fotográfiai műhelye volt az évtizednek, ezek munkásságáról működési helyükön, illetve annak közelében állítanak ideiglenes emléket a szervezők, míg a negyedik csoportban családtörténetekkel lehet megismerkedni. A kiállítás szervezői ebben az esetben a család korabeli házára, vagy annak helyén álló épületre helyezték el a tablókat. A tárlat 2013. november 10-ig tekinthető meg.