Diákok, akik mindenre KÉPesek! – 10 éves az Atlantisz Program

Képzőművészeti alkotások inspirálta színpadi játékok, a társas kapcsolatok, az élet és halál kérdése mellett a kamaszkor drámai pillanatai is megelevenedtek a Vörösmarty Színház nagyszínpadán. Kedden este több száz középiskolás lépett a világot jelentő deszkákra, hogy a 10. Atlantisz Program keretében megmutassák érzelemgazdag világukat.
2025.03.05. 08:28 |
Diákok, akik mindenre KÉPesek! – 10 éves az Atlantisz Program

A mély és tartalmas produkciók betekintést adtak a mindennapokba. A diákok egy-egy kép kapcsán színpadra vitték érzéseiket, a drámajátszás gazdag eszköztárával jelenítettek meg társadalmi problémákat. 

Idén tízéves születésnapját ünnepelte az Atlantisz Program. A székesfehérvári és a térségben élő középiskolások a Van képünk hozzá! című előadásban csillogtatták meg tehetségüket a Vörösmarty Színházban. Kedden este a Deák Gyűjtemény alkotásai keltek életre. A jubileumi év kiírása szerint a 14 iskola 16 csoportja egy-egy festményt választott ki magának, ami aztán inspirálta őket a jeleneteik megalkotásában. Így az idei Atlantisz az iskolák és a színház közötti együttműködés mellett a helyi művészetek között kialakuló kapcsolatokról is szólt. A felkészítést a pedagógusok mellett mentorok is segítették: Ballér Bianka, Juhász Illés, Kerkay Rita, Keller János, Kiss Diána Magdolna, Lőrincz Zsuzsa, Soltész Rita és Váradi Eszter Sára.A hagyományoknak megfelelően az idei évben is két felvonásban nézte meg a közönség a 16 produkciót. Az öttagú zsűrinek nem is volt könnyű dolga. A teljes nagyszínházi estés előadást követően a közönség és az alkotók egy kisfilm keretében összefoglalót láthattak a kulisszák mögötti munkáról, majd következett az eredményhirdetés. A zsűri elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester vezetésével, Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja, dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója és Földi Zoltán, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke minden csapat munkáját külön-külön értékelte, és az alakítás, kreativitás, színpadkép, zenei összeállítás, mozgás és dramatizálás alapján ítélte oda a “legeknek” járó oklevelet.A zsűri elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetet mondott a felkészülésért, az együttműködésért, a tehetséggondozásért, amelyben immár tíz éve szorosan együttműködik a város színháza és az oktatási intézmények. A közösségi munka elismeréseként Székesfehérvár polgármestere bejelentette, hogy minden színjátszó csoport százezer forintos jutalomban részesül. Arra kérte az iskolákat, hogy élményekkel teli programokat szervezzenek a diákoknak, „mert az ezen a színpadon ma este kiderült, hogy bizony nagyon sok jó élményre van szükség, hogy ne a rosszat lássák a világból vagy a saját életükből, hanem a jót és azt, hogy ez az élet csodaszép.” – zárta köszöntőjét a polgármester.

A fődíjat idén a Kodolányi János Gimnázium Színpadka csoportja vehette át.

Ők Ujházi Péter Kis rém alkotását választották, amelyen egy menekülő alak nyakában egy sárga szörny ül. A gyerekek jelenetében ez a szörny maga a félelem, a szorongás, amely egy diáklány történetében jelenik meg, születéstől kezdve. A darabban bemutatták, milyen erősen befolyásolja a félelem a mindennapjait, kapcsolatait. A fődíj kapcsán dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója elmondta, hogy a következő évadban viszi színre a társulat az Óz, a csodák csodája című darabot, amelyben a színészek mellett a Színpadka tagjai is szerepet kapnak.

A színházi előadás egy szeretetteljes jelenettel indult, amelyben a gondoskodás, az öröm és a hála jelent meg az Arany EGYMI színjátszóinak előadásában. A diákokat Kiss Márta A csíkos szatyor című alkotása inspirálta. A zsűri előadásukat az „Átélés mesterei” oklevéllel jutalmazta. A Dunaújvárosi SZC Szabolcs Vezér Technikuma diákjai Bortnyik Sándor Céllövészet festményét előbb Karinthy Frigyes Így lövök én rövid történetében jelenítették meg, majd a brazil szappanoperák sorába is beillő, Rozalin és három kérőjének tanulságos esetét vitték színre.  Tagjaik közül Juhász Olivér érdemelte ki a „Legjobb férfi főszereplő” díjat. A Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda Szignum Műhely H-borús revüjében Farkas István Varietében (Kávéházi jelenet) alakjainak képzelt beszélgetései elevenedtek meg. A jelenet szövegkönyvét a diákok gondolataiból, a párbeszédekből Fekete Lilla írta meg. Előadásuk a „Legjobb dramatizálás”, diáktársuk „A legjobb szöveg” elismerést vehette át.

A Kodolányi János Gimnázium Kodócska társulatának tagjai kamaszproblémákra épülő jelenetükbe Korniss Dezső Fej című alkotását is beépítették, így még erősebbé és láthatóvá téve azokat a szorongásokat, kérdéseket, a közösségi létet befolyásoló cselekedeteket, amelyekkel nap mint nap meg kell küzdeniük. A zsűri „A legmeghatóbb történet” oklevéllel jutalmazta az előadást.

A Comenius Színkört (Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda) Fehér László Aluljáró című alkotása mélyen megérintette. Az improvizációkból született rövid szövegekből, mikrojelenetekből egy fő karakter, a hajléktalanság emelkedett ki. Egy egykor volt művész, egy gyermekét elvesztett anya története bontakozott ki. Nem véletlen, hogy „A legmélyebb társadalmi üzenet” oklevelet ők vehették át.

A PiCiszter A tenger mélyének titkát, Gyarmathy Tihamér festményét a matrózok és szirének találkozásával képzelték el. A színpadkép, a jelmez és a mozgás mellett John Masefield Tengerláz verséből is hangzottak el részletek. Műsoruk „A legjobb koreográfia” díjat nyerte.

A Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI HangSzínAlakulata Perlott Csaba Csendélet maszkokkal festményének hangulatát énekkel, mozgással, fényjátékkal jelenítette meg. A „Legtöbb kiemelkedő alakítás” oklevelet vehették át alkotói munkájukért.

Anna Margit Rózsaszín esernyő című képe nemcsak a Ciszterci Szent István Gimnázium Fejér Holló Diákszínpadának, hanem az est közönségének is kapaszkodót és reményt adott.  Azon túl, hogy a közönség szembesült a tizenéves korosztály problémáival (örökölt vagy pszichés betegség, függőség, a társas kapcsolatok hiánya) a jelenetben megjelenik a megoldás, a gyógyulás felé vezető, a közösséget jelképező rózsaszín esernyő. A díjátadón a „Legszebb üzenet” elismeréssel jutalmazták a diákok játékát, illetve a „Legjobb férfi mellékszereplő”-nek járó elismerést Varga Szabolcs vehette át. Az Árpád Színpad (Székesfehérvári SZC Árpád Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium) Kádár Béla Hidas városkép festményére versszínházi produkcióval állt elő. A keretet Arany János Hídavatás története adta. A jelenet 15 szerző 18 művéből állt össze és a „Legjobb látvány” díját is elnyerte.

Az István Színkör (SzFSzC I. István Technikum) Ujházi Péter Gólem képén indult útra a művészet útján. Közös gondolkodásuk, ötletelésük nyomán három kis jelenet született. A társadalom és a társadalmi elvárások, mint Gólem jelentek meg a színpadon. A közösség játékát, egységét díjazta a zsűri a „Legjobb csapatmunka” oklevéllel.

A Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola TeDi színjátszói Mednyánszky László Hadifoglyok festményét választották. Jelenetük a Vereség szoborparkban tett sétával indult, ahol egyszer csak megelevenednek és mesélni kezdenek az Isonzónál, a Don-kanyarban és az 1956-ban elhunyt katonák. A drámai hangvételt zenével, verssel, tánccal fokozó darab a „Legeredetibb ötlet” elismerésben részesült. A SzFSzC Hunyadi Mátyás Technikum egy titokzatos kesztyű nyomába eredt a kiállítótérben, ahol a múzeumot takarító Annuska még találkozik Karinthyval, Juhász Gyulával, de néha Tóth Árpád szellemével is. A Hunyadi Drámakör Ámos Imre Virágcsendélet kesztyűvel alkotása alapján készült jelenetében találta meg a „Legjobb női mellékszereplő”-t a zsűri, Lukács Molli személyében.

A közönség nagy tapssal jutalmazta az est fellépőit. A fiatalok produkciójának mindenki részese lehet, hiszen a Fehérvár Televízió hamarosan műsorára tűzi a Van képünk hozzá! előadást.

A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium színjátszói Czóbel Béla Ülő lány hátulról képét dramatizálták. A beszédes kép történetében a lány mellé testvért, barátnőket és egy beteljesületlen szerelmet képzeltek el. A kép főszereplője, a lányt alakító Pálinkás Noémi vehette át a „Legjobb női főszereplő” díjat. Anna Margit Charon ladikjára a Vasvári Pál Gimnázium jelenetében a különböző történelmi korokból érkezettek vártak, majd a megfelelő pillanatban szálltak fel. A diákok az élet és halál közötti pillanatot mutatták be magyar költők és írók szövegtöredékeivel. Az előadás a „Legjobb rendezés” elismerésben részesült. Az estet a Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum színjátszói zárták. Gulácsy Lajos Nő gyertyával című műve egy álomszerű, szürreális jelenetben kapott helyet, a képrablás, a találkozás és a szerelem mellett. A zsűri a „Legjobb zenei koncepció” díjjal jutalmazta az alkotókat.