Csak telefonos időpont-egyeztetés után lehet személyesen felkeresni a háziorvost

Az EMMI rendelkezései – és Kásler Miklós miniszter április 30-án az egészségügyi szolgáltatóknak írt levele – alapján jár el Székesfehérvár Önkormányzata is az alapellátás (háziorvosi, házi gyermekorvosi, védőnői és fogorvosi alapellátások) megszervezésében. 
2020.05.04. 15:34 |
Csak telefonos időpont-egyeztetés után lehet személyesen felkeresni a háziorvost

A május 4-től életbe lépett változások szerint újra lehet személyes vizsgálatokat kérni az alapellátásban működő háziorvosoktól, ehhez azonban kötelező előzetesen telefonon időpontot foglalni. A rendelőbe csak maszkban, minden biztonsági és higiénés előírás betartásával lehet belépni – közölte a Humán Szolgáltató Intézet.

Székesfehérvár Önkormányzata kéri, hogy akut légúti panaszokkal, lázzal járó megbetegedés, koronavírus-fertőzés gyanúja esetén a lakosok semmiképpen sem személyesen, hanem telefonon vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal vagy az ügyelettel!

A nem COVID-19 gyanús betegek ellátásában történik változás május 4-től, hétfőtől. Lehetőség van a tervezhető vizsgálatok elvégzésére, szigorú szabályok betartása mellett.

A személyes találkozással járó vizsgálatokra csakis előzetes, telefonos konzultációt követően kerülhet sor.

A konzultáció alapján amennyiben a személyes vizsgálat szükségessé válik, akkor előjegyzés szerint lehet beteget fogadni a háziorvosi rendelőkben. A várókban töltött idő és személyek számának minimalizálása, valamint az egyeztetett időpontok megtartása érdekében kérik, hogy a betegek pontosan jelenjenek meg, viseljenek maszkot és tartsák be a másfél méteres távolságot.

Keresőképtelen állomány igazolása, egyéb igazolások, szociális ellátásokhoz szükséges dokumentumok kiállítását továbbra is kizárólag telefonon lehet kérni a háziorvosoktól.

A 65 év feletti egészségügyi dolgozók saját döntésük és felelősségük alapján vállalhatják a betegellátást, így ők továbbra is telefonon érhetők el. A személyes találkozást igénylő ellátások tekintetében, különösen a házi gyermekorvosi és fogászati alapellátásban az elmúlt időszakban megszokott módon kerül sor a betegek ellátására ezekben a körzetekben.

Fog- és szájbetegségek kezelése esetén az aerosol-képződéssel járó beavatkozások (pl. turbina, mikromotor, forgóeszköz, ultrahangos eszközök használatával végzett fogtömés, -pótlás, gyökérkezelés, fogkőeltávolítás) COVID-átvitel szempontjából magas kockázatúak, a tervezett beavatkozás előtt egy negatív SARS-CoV-2 vírus PCR vizsgálati eredmény birtokában kerülhet sor.

Az ultrahang-diagnosztika szintén magas kockázatú a COVID-átvitel szempontjából, ezért a Család- és Nővédelmi Központ ultrahang rendelésén a tervezett beavatkozás előtt egy negatív PCR vizsgálati eredmény bemutatása szükséges. A tesztelés kivitelezéséről szóló tájékoztatót a későbbiekben küldik meg Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere rendelkezése alapján.