Bölcsődefelújításokról tájékoztatott Székesfehérvár Jegyzője

 A József Attila utcában található Speciális Fejlesztő Bölcsőde teljes felújítására és bővítésére még 2008-ban nyújtott be pályázatot Székesfehérvár Önkormányzata. A pályázat, melyen nettó 58.6 millió Forintot nyert a város 90 százalékos támogatást biztosított volna. Megterveztették az új főzőkonyhát, az akadálymentesítést illetve 23 négyzetméteres foglalkoztató szobával bővült volna az intézmény.
2010.07.15. 14:10 |
 A József Attila utcában található Speciális Fejlesztő Bölcsőde teljes felújítására és bővítésére még 2008-ban nyújtott be pályázatot Székesfehérvár Önkormányzata. A pályázat, melyen nettó 58.6 millió Forintot nyert a város 90 százalékos támogatást biztosított volna. Megterveztették az új főzőkonyhát, az akadálymentesítést illetve 23 négyzetméteres foglalkoztató szobával bővült volna az intézmény.
 
 Az előzetes tervek alapján a két családi házból korábban átalakított épület felújításához nem egészen 15 millió forint saját forrást kellett volna biztosítania a városnak, azonban a kiviteli tervek alapján közbeszerzésen beérkezett négy ajánlat közül volt a legolcsóbb is mintegy 110 millió forintra rúgott. A városnak így több mint 50 millió forint saját forrást kellett volna hozzátenni a felújításhoz úgy, hogy a pályázati pénz is csökkent volna, hiszen a „nyert” támogatás felhasználásának feltétele lenne a 10 fős férőhelybővítés, de meg kellett volna felelni egy további szabálynak is, miszerint a távhővezetéktől 2 méteres védőtávolságot kellene tartani. A 10 fős férőhelybővítés nem valósulhatna meg, mert a felújítás során mindössze 23 négyzetméterrel bővülne az épület, a szabály pedig úgy szól, hogy 4 négyzeméternyi hely szükséges gyermekenként. Így összesen 5.5 férőhellyel bővült volna az épület és emiatt jelentősen csökkent volna az elnyert pályázati pénz is. A felújítás legnagyobb költségét egyébként nem is a csoportszoba megépítése és a férőhelyek bővítése, hanem a főzőkonyha kialakítása jelentette volna, ami önmagában több tízmillió forintba kerülne.
 
 
 „A város képviselőtestülete gazdaságilag jól megfontolt döntést hozott akkor, amikor nem támogatta a korábban tervezett, rendkívüli módon megdrágult felújítást – mondta dr. Bóka Viktor Székesfehérvár MJV jegyzője. „Ez új szemlélet, hiszen a pályázatokat értelmesebben próbálják kihasználni, ésszerűtlenül drága beruházásoknál inkább eláll a város a szerződéskötéstől, sem mint az önerő mértéktelen emelésével az eredetileg 90 százalékos támogatási intenzitás beruházás végeztével 20-30 százalékra csökkenjen. Ebben az esetben is az önkormányzati önerő az eredetileg tervezett 10 helyett több mint 70 millió forintra rúgott volna úgy, hogy mindez csak 5 férőhelybővítést eredményezne. ”
 
 Miért ilyen drága egy-egy felújítás, hiszen ha valaki, aki építkezett már életében, az látja, hogy mennyibe kerül házépítéskor, felújításkor egy munkafázis?
 
 Bölcsödére, óvodára, szociális intézményekre, orvosi rendelőkre nagyon sok szigorú, a szakterületre speciális jogszabályi előírás vonatkozik. Esetenként a jogszabályi előírások maradéktalan betartása önmagában megduplázhatja az építési költségeket. Nyilván persze a vállalkozóknak is vastagabban fog a tolluk az ajánlattétel során, ha közbeszerzésen indulnak, de nem olyan mértékben, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. A bölcsődére visszatérve a Közgyűlés kérte a Hivatalt, hogy a Városháza műszaki szakemberei mérjék fel a József Attila utcai Speciális Bölcsődében a legsürgősebb karbantartási feladatok mellet az akadálymentesítés és a melegítőkonyha megépítésének lehetőségét, melyet a város saját forrásból megépítene. Ez a megoldás jóval kevesebb pénzbe kerül, mint az eredeti pályázat feltételei szerinti építkezés. „Költsünk el inkább értelmesen, célzottan 10-20 millió forintot és ne 120-at úgy, hogy 58 milliós pályázati forrást több mint 70 millióval kelljen kipótolnia az Önkormányzatnak.”
 
 Nem csak a speciális bölcsőde esetében gondolkozik így a város, hiszen a Megyeház utcában található volt Boldog Gizella Óvoda, melyet az egyháztól kapna használatra Fehérvár és bölcsődévé alakítana, szintén nyert pályázati forrást. Ebben az esetben is 90 százalékos lett volna az eredetileg 80 millió forintra taksált beruházás, de a végső ajánlatokból kiderült: mintegy 160 millió forintba kerülne a teljes felújítás. Azaz ennél a munkánál is meghaladta volna az önkormányzati önerő mértéke az elnyert támogatás összegét, holott az a pályázat kiírásának időpontjában mindössze annak 10 %-a lett volna. A két elengedett pályázat önerejéből pedig akár zöldmezős beruházással építhetne a város egy teljesen új intézményt, hiszen égető probléma a bölcsődei zsúfoltság megszüntetése. Jelenleg 120-130 százalékos kihasználtsággal üzemelnek a bölcsődék Székesfehérváron. A bölcsődei ellátás pedig kötelezően ellátandó önkormányzati feladat, aminek kötelessége megfelelni a városnak.