„Ne menjünk közmédiába dolgozni!” - Baló György nyitó előadása

A második Alba Média Fesztivál nyitó előadását Baló György, a Magyar Televízió Pulitzer-díjas munkatársa tartotta a Kodolányi János Főiskolán. Előadása során „pályaválasztásunkat szerette volna befolyásolni”: „Ne menjünk közmédiába dolgozni” címmel. Beszélt a magyar televíziózás és rádiózás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is. A közmédiának nincs politikai függetlensége, és ráadásul pénz sincs, pedig a televíziózás nagyon drága – emelte ki Baló. A készítőknek milliárdokba, a befogadóknak pedig alig „pár” forintba kerül – tette hozzá.
2006.05.02. 16:30 |

 A második Alba Média Fesztivál nyitó előadását Baló György, a Magyar Televízió Pulitzer-díjas munkatársa tartotta a Kodolányi János Főiskolán. Előadása során „pályaválasztásunkat szerette volna befolyásolni”: „Ne menjünk közmédiába dolgozni” címmel. Beszélt a magyar televíziózás és rádiózás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Az 1996. évi médiatörvény a rádiózásról és a televíziózásról nem érte el kitűzött céljait, a legfontosabb dolog, a közmédia függetlenségének megvalósítása nem sikerült. Elindultak viszont a magántulajdonú, kereskedelmi célú rádiók és televíziók.

A világon egyedülállóan Magyarországon kezdte meg egyszerre két kereskedelmi televízió a működését 1997-ben, a TV2 és az RTL KLUB. Ezt követően a magyar közmédia nézettsége folyamatosan csökkent, ma már a becslések szerint százból körülbelül négyen nézik a közszolgálati televíziókat főműsoridőben.

A közmédiának nincs politikai függetlensége, és ráadásul pénz sincs, pedig a televíziózás nagyon drága – emelte ki Baló. A készítőknek milliárdokba, a befogadóknak pedig alig „pár” forintba kerül – tette hozzá.

A neves műsorvezető kijelentette: „a köztelevízió feladata a kultúra közvetítése. Ez az ő feladata, más nem csinálja meg helyette.” A gyerekek általában naponta körülbelül kétszáz percet néznek tv-t, amelynek következménye az lesz, hogy audiovizuális képüket a nem magyaroknak szóló globális termékek fogják meghatározni.

A jövő a digitális televíziózás lesz, amely technikailag komoly áttörést jelent, Magyarország azonban ettől vonakodik, törvény sem született még.
Ha ez megvalósul, akkor a mostani harminc csatorna helyett akár háromszázat is nézhetünk majd.
Baló György szerint azonban ezt követően még nagyobb káosz lesz a közmédiában, ezért is javasolta azt a jelenlévőknek, hogy ne akarjanak ezen a pályán dolgozni.