13. alkalommal találkoztak a szkeptikusok a Szabadművelődás Házában

Hova fordulhat a fogyasztó, ha az általa választott termék "nem tudja" azt, ami a leírásában szerepel, milyen lehetőségei vannak a fogyasztóvédelemnek? - egyebek között ezt vitatták meg szombaton Székesfehérváron, a Szkeptikusok XIII. Konferenciájának résztvevői. A rendezvényen a Tudatos Vásárlók Egyesületének, a fogyasztóvédelmi hatóságnak és a Gazdasági Versenyhivatalnak a szakemberei kerekasztal-beszélgetésen válaszoltak a fogyasztóvédelem helyzetével, lehetőségeivel kapcsolatos kérdésekre.
2007.11.12. 06:39 |
 Hova fordulhat a fogyasztó, ha az általa választott termék "nem tudja" azt, ami a leírásában szerepel, milyen lehetőségei vannak a fogyasztóvédelemnek? - egyebek között ezt vitatták meg szombaton Székesfehérváron, a Szkeptikusok XIII. Konferenciájának résztvevői.

 A rendezvényen a Tudatos Vásárlók Egyesületének, a fogyasztóvédelmi hatóságnak és a Gazdasági Versenyhivatalnak a szakemberei kerekasztal-beszélgetésen válaszoltak a fogyasztóvédelem helyzetével, lehetőségeivel kapcsolatos kérdésekre. Például arra, hogy hova fordulhat a naiv vásárló, ha például az interneten hirdetett és 111 ezer forintért kínált "kozmikus energia átalakítóról" használat közben derül ki számára, hogy a készülék nem alakítja át lakásában és autójában "a negatív energiát pozitívvá"? Vagy a vitalitás-mérő kerék nem úgy működik, ahogy a termék leírásában szerepel, a mosópor pedig a tájékoztatóban jelzett hőfokon nem veszi ki a foltokat?

 A vitát - mint a moderátori szerepet betöltő Vágó István hangsúlyozta - azért kezdeményezték, mert a szkeptikusok tapasztalata szerint egyre több olyan termék van forgalomban, amelyekkel megtévesztik a fogyasztókat.

 A beszélgetés során így arra kerestek a választ többek között az említett "sarkos" példák alapján, hogy mikor, melyik hatósághoz, szervezethez érdemes fordulni.

A Gazdasági Versenyhivatal munkatársa Mihálovits András szerint ha az adott termék hatását nem lehet tudományosan alátámasztott bizonyítékokkal igazolni, akkor az áruról készült tájékoztatás készítője "megvalósítja a megtévesztő magatartást". Ilyen esetben, ha indokolt, azaz, ha a megtévesztés a vásárlók széles körét érinti, a hivatal eljárást indít, adott esetben bírságol.

 A fogyasztóvédelmi hatóság képviselője pedig arra biztatta a szkeptikusokat, hogy éljenek a nyilvánosság erejével, jelezzék, ha a fogyasztók megtévesztését, megkárosítását megvalósító termékkel, szolgáltatással találkoznak

 A szkeptikusok konferenciáján szó volt még az őssejt fokozó kapszuláról, arról, hogy "egészséges-e a természetes", a szemléltetés és a szemléletesség oktatásbeli szerepéről, s arról, hogy miként tudják segíteni az oktatási intézmények az áltudomány elleni küzdelmet.