-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Városházi látogatás a Kulturális Örökség Napjain
Országszerte több ezer épület kapuja nyílt meg szombaton, a Kulturális Örökség Napjainak hétvégéjén. Fehérváron reggel az Árpád Fürdőben indultak először csoportvezetések, majd a A Városházán 10 órakor dr. Cser-Palkovics András polgármester kísérte el az első látogatócsoportot. A fehérvári programok központi témája idén a historizmus kora, illetve az első világháborúhoz és a holokauszthoz kapcsolódó szobrok és épületek.
2014.09.20. 13:02 |
Országszerte több ezer épület kapuja nyílt meg szombaton, a Kulturális Örökség Napjainak hétvégéjén. Fehérváron reggel az Árpád Fürdőben indultak először csoportvezetések, majd a A Városházán 10 órakor dr. Cser-Palkovics András polgármester kísérte el az első látogatócsoportot. A fehérvári programok központi témája idén a historizmus kora, illetve az első világháborúhoz és a holokauszthoz kapcsolódó szobrok és épületek.
A Kulturális Örökség Napjai országos programsorozat keretében idén is számos fehérvári műemlék-épületet láthatnak az érdeklődők csoportos vezetéssel. Az Árpád Fürdőben már reggel 8 órától indultak az épületvezetések, míg a Városházán 10 órakor dr. Cser-Palkovics András polgármester kísérte el az első látogatócsoportot. A Városházi látogatás keretében először a Városháza Dísztermét mutatták be az érdeklődőknek, amelyet a Szent István Emlékév kapcsán, tavaly újítottak fel. Az újrakárpitozott padokat az 1938-as elrendezésnek megfelelően, U alakban helyezték vissza, faburkolatuk ugyancsak a kort idézik. A Városháza nyugati szárnya már 1698-ban a város tanácsának adott helyet, a kaput, amelyet az igazság és okosság szimbóluma díszít, 1717-ben alakították ki. 1880-ra szűk lett a nyugati szárny, így a Zichy palotát vásárolták meg a bővítéshez: a mai Városháza bal oldali része a Zichy grófok városi palotájaként 1781-ben épült copfstílusban.
Az emeleti előcsarnokban látható Aba Novák Vilmos seccója, amely az 1938-as emlékév ünnepi eseményeit - a vitézavatást, a Szent Jobb ünnepét és a fehérvári országgyűlést - örökíti meg. Az alkotás három falat beborító mű – a három fal három esemény bemutatását ábrázolja. 1938. május 22-én volt a vitézavatás napja, ezen a napon 1903 fő vitézi avatására került sor a Romkert területén. 1938. június 1-jén volt a Szent Jobb ünnepe, ezen a napon fogadták Szent István ereklyéjét, mely az Aranyvonaton érkezett második állomására a XXXIV. Eucharisztikus Kongresszus évében. 1938. augusztus 18-án volt az ünnepi országgyűlés, ahol megalkották azt a törvényt, mely alapján augusztus 20-a Szent István király dicső emlékére nemzeti ünnep lett. A secco mellett található a Szent Korona hiteles másolata is, amely közadakozásnak köszönhetően került Fehérvárra.
A látogatók megtekinthették a polgármester irodáját is, amelynek bútorzata a 30-as éveket idézi. Falát díszíti egy fehérvári történelmet megjelenítő gobelin, amely a New Yorki Világkiállításon aranyérmet nyert 1939-ben. A szobában található egy Bory Jenő szobor is, ami Sybillát, a mitológiai jósnőt ábrázolja. A látogatóknak dr. Cser-Palkovics András polgármester megmutatta a város hivatalos zászlaját is, amelyre a régi hagyomány szerint a ballagó diákok iskoláinak szalagjai vannak kötve.
A Kulturális Örökség napjai keretében a Városházán 10.00 és 15.00 órakor, a Hiemer-házban pedig 11.00 és 16.00 órakor indulnak vezetések szombaton és vasárnap. A Szerb Ortodox Templomot 10.00 órától 17.00 óráig látogathatják az érdeklődők szakvezetéssel. A Királykút Emlékház 15.00 órától 18.00 óráig tart nyitva. A Szent István Király Múzeum 15.00 órai kezdettel házbemutató sétára invitálja a látogatókat a Palotavárosi Skanzen (Rác. u. 11.) kiállítóhelyére.


