Ünnepi Közgyűlés a Szent István téren - átadták a Királyi Város idei kitüntetéseit

 A Nemzeti Emlékhelyen kezdődött Székesfehérvár és Fejér Megye közös ünnepi megemlékezése, majd a Szent István téren folytatódott a program a város ünnepi közgyűlésével. A polgármesteri köszöntő után került sor a Székesfehérvár Önkormányzata által odaítélt kitüntetések átadására. Három új díszpolgára van ezentúl a városnak, hárman Tiszteletbeli Polgár címet vehettek át, valamint hat személynek Pro Civitate emlékérmet adományoztak. Az elismeréseket dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át.
- Levélben köszöntötte Magyarország miniszterelnöke Székesfehérvár Díszpolgárát
2011.08.19. 19:54 |
 A Nemzeti Emlékhelyen kezdődött Székesfehérvár és Fejér Megye közös ünnepi megemlékezése, majd a Szent István téren folytatódott a program a város ünnepi közgyűlésével. A polgármesteri köszöntő után került sor a Székesfehérvár Önkormányzata által odaítélt kitüntetések átadására. Három új díszpolgára van ezentúl a városnak, hárman Tiszteletbeli Polgár címet vehettek át, valamint hat személynek Pro Civitate emlékérmet adományoztak. Az elismeréseket dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át.
KÉPGALÉRIA az Ünnepi Közgyűlésről és kitüntetések átadásáról

 Az ünnepi közgyűlésen dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket. „Szent István királyunk alakja ezer év távlatából is erővel és hittel töltheti el a ma emberét is! Nem adta fel az álmát, nem alkudott meg kevesebbel, mint egy sikeres nemzet megteremtésével, megújításával! Kedves barátaim, új korok új csatáit vívjuk ma! Megújulásért, piacokért, foglalkoztatásért, emberibb életért folyik a harc, és vért ugyan nem ontanak benne, de boldogulásunk - gyermekeink és unokáink jövője - múlik az eredményen. Székesfehérvárt ősi jogon és az újabb idők jogán is kiemelt szerep illeti ebben a küzdelemben.”

 Az emlékállításból természetesen a város is kiveszi a részét, hiszen Székesfehérvár önkormányzata – 1038-ra és 1938-ra emlékezve – a 975. és a 75. évforduló megünnepléséhez 2013-at emlékévvé nyilvánította. „Azt akarjuk és minden erőnkkel azon leszünk, hogy 2013. felidézze 1938. építő-szépítő idejét és azt a szellemet, melyben városunk minden polgára örömteli dolgának érezte részt venni a közös munkában!” A polgármester a rövid idő alatt elvégzendő sok nemes feladathoz kérte mindenki segítségét. Az ünnepi közgyűlésen került sor a város által adományozott kitüntetések átadására, amikkel az élet különböző területén Székesfehérvárért sokat tett polgárok munkáját ismeri el.

 2011-ben Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése három díszpolgári cím odaítéléséről döntött. Posthumus Székesfehérvár Díszpolgára díjat adományoztak tiszteletreméltó Kaszap István, fiatalon elhunyt jezsuita szerzetesnek. Székesfehérvár díszpolgára lett Dr. Mezey György, aki 2009 és 2011 között az FC Fehérvár, majd a Videoton FC vezetőedzőjeként dolgozott. Posthumus Székesfehérvár díszpolgárává választották Sipos Józsefet, a Fehérvár Televízió egykori vezetőjét, a Lecsófesztivál létrehozóját.
 Pro Civitate Emlékérmet adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cserta Gábornak, Illyés Endrénének, Dr. Keserű Tamásnak, Kocsis Balázsnak, Kozáry Ferencnek és posthumus Mezővári Józsefnek.
A nem székesfehérvári, de a városért sokat tevő személyek munkáját Tiszteletbeli Polgár címmel ismeri el a közgyűlés. Idán hárman részesültek ebben: Gál László hegymászó, Monika Buchheit Schwäbisch Gmündből és Osztoics Mihály Gyulafehérvárról.
 
 Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából szervezett fehérvári programok szombaton 10 óra 30 perckor folytatódnak, a Szent István Bazilikában tartandó püspöki szentmisével. Ezt ünnepi körmenet, koszorúzás és az új kenyér megáldása követi majd.

 A kitüntetettek méltatása: 

 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése postumus Székesfehérvár Díszpolgára díjat adományozott tiszteletreméltó Kaszap Istvánnak.
Kaszap István mindössze 19 évet élt, ez a szűk két évtizednyi élet mégis példaként szolgálhat mindannyiunk számára. Tehetséges volt a sportban, a nyelvekben és a tanulásban, mégsem volt nehéz a választás: egészen gyermekkorától szerzetesnek készült. 1934-ben lépett be a jezsuitákhoz, akiktől csak rossz egészségi állapota miatt távozott. Sajnos már fiatalon több olyan betegség tünetei jelentkeztek nála, amikkel szemben az akkori orvostudomány tehetetlen volt. 1935. december 17-én, 20. születésnapja előtt néhány hónappal hunyt el. Sírja a Prohászka emléktemplom oldalában található. Sokan kérik közbenjárását máig imáikban, Rómában boldoggáavatási eljárása folyamatban van. Kaszap István rövid élete során sokat szenvedett és a nehéz időkben a székesfehérváriaknak példát mutatott azzal, ahogyan ezt el tudta fogadni. 

 
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a város sportéletében végzett kimagasló edzői munkája elismeréseként Székesfehérvár Díszpolgára díjat adományozott dr. Mezey György úrnak.
Nincs hazánkban olyan sportszerető ember, aki ne ismerné dr. Mezey György nevét és pályafutását. Székesfehérvár büszke arra, hogy díszpolgárai között tudhatja a mesteredzőt, akinek neve összeforrt a Videoton FC labdarúgó csapatának most kivívott bajnoki címével. A siker kovácsaként emlegetett sportvezető egykor maga is válogatott játékos volt. Szövetségi kapitányként vezette hazánk válogatottját, edzőként több városban megfordult, 2009 és 2011 között pedig az FC Fehérvár, majd a Videoton FC vezetőedzőjeként dolgozott. Szigorú, nagytudású szakember, akiről korrektsége és embersége miatt csak elismeréssel szólnak. Az edzőképzés és a hazai utánpótlás-nevelés kiemelkedő alakja. Életét a sport szeretete és tisztelete határozza meg.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a város köz- és sajtóéletében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként postumus Székesfehérvár Díszpolgára díjat adományoz Sipos Józsefnek.
Sipos József igazi egyéniség volt. Bármibe fogott élete során, azt mindig nagy lelkesedéssel és végsőkig kitartó emberséggel tette. Eredeti szakmája pedagógus, újságírói pályáját a Fejér Megyei Hírlapnál kezdte, 1998-tól pedig a Fehérvár Televíziót vezette. Élete volt a sport, aminek az írott után az elektronikus sajtóban is pályáját szentelte. Újító ötleteivel, munkájával városhatáron túl is kivívta a szakma elismerését.
A Helyi Televíziók Országos Szövetségének alelnökévé választották, emellett a Magyar Sportújságírók Szövetségének és a Magyar Olimpiai Bizottságnak is tagja volt. A Fehérvár TV munkatársai közül elsőként kapta meg a székesfehérvári újságírók legrangosabb elismerését, a Penna Regia díjat.
A sajtó- mellett a helyi közéletnek is aktív résztvevője volt. Õ álmodta meg és haláláig szervezte is a Lecsófesztivált, Magyarország egyik legrangosabb gasztronómiai fesztiválját. Sipos József idén távozott közülünk.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő zenészi tevékenysége elismeréseként Pro Civitate Emlékérmet adományoz Cserta Gábor úrnak.
Cserta Gábor zenész, a helyi irodalmi és zenés programok állandó résztvevője. Talán kevesen tudják róla, hogy nemcsak előad, hanem komponál is. Nem riad vissza egy-egy vers megzenésítésétől. 2009-ben „Fölépítjük a templomot” címmel jelent meg énekelt verseket tartalmazó CD-je. Mérnöki diplomája ellenére a zene teszi teljessé életét.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő közéleti tevékenysége elismeréseként Pro Civitate Emlékérmet adományoz Illyés Endréné úrhölgynek.
Illyés Endréné Tünde végzettségét tekintve okleveles vegyészmérnök, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságának restaurátor műhelyét vezette, jelenleg nyugdíjas. Elévülhetetlen érdeme van abban, hogy a Moskovszky-gyűjtemény Székesfehérvárra került és hogy országosan is egyedülálló Babamúzeummal várhatjuk a látogatókat. Illyés Endréné igazi civil, aki odafigyel környezetére és nem sajnálja idejét-energiáját a jó célok érdekében felhasználni. Összefogja a belvárost, többek között a bazilika előtti emlékpark létrehozását is ő ösztönözte.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő gyógyító tevékenysége elismeréseként Pro Civitate Emlékérmet adományoz Dr. Keserű Tamás úrnak.
Dr. Keserű Tamás szülész-nőgyógyász főorvos 1976-ban került Székesfehérvárra. Több hazai kórházban szerzett szakmai tapasztalatokat és két évet Algériában is eltöltött. A szülészeti-nőgyógyászati osztály vezetőjeként több generációnyi székesfehérvári gyermek születésénél jelen volt. Irányításával szervezték meg a mai napig működő Család- és Nővédelmi Központot. Az általa vezetett kórházi osztályt országos hírűvé tette, például itt vezették be először a várandósok ultrahangos vizsgálatát. Jelenleg szerető családja körében nyugdíjas éveit tölti.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő közéleti, restaurátori tevékenysége elismeréseként Pro Civitate Emlékérmet adományoz Kocsis Balázs úrnak.
Kocsis Balázs restaurátor 1962 óta él Székesfehérváron. Ki ne ismerné jellegzetes alakját, amint éppen a Piac tér melletti Püspökkútba lehel újra életet, vagy a Mátyás-emlékművet csinosítja. Családi indíttatásból került pályájára, hiszen nagyapja egykor a Nemzeti Múzeum igazgatója volt. Õ már iskolái közben, 1974-ben elkezdett a múzeumban dolgozni. A Romkert és Gorsium kövei szegélyezték szakmai pályafutását, majd a Képzőművészeti Főiskola restaurátor szakának elvégzése után, 1984 óta önállóan dolgozik. Õ alkotta meg a mára a város kedvencévé vált Kati néni szobrot, neki köszönhetjük a Kossuth utca felett bennünket figyelő Mujkót is.

 
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő színművészi tevékenysége elismeréseként Pro Civitate Emlékérmet adományoz Kozáry Ferenc úrnak.
Kozáry Ferenc színművész a Vörösmarty Színház társulatának tagja. A színházban maradandó élményt adó, színes figurákat megformáló alakításai teszik őt emlékezetessé. De ő az az ember, akivel nap mint nap összefuthatunk Fehérvár utcáin, akivel bármikor válthatunk néhány mondatot művészetről, életről.
Hivatását nemcsak a színházban gyakorolja. Aktívan részt vesz városunk kulturális életében. Hosszú évek óta sikeresen vezeti a Pathália Színkört, ahol fiatalokat tanít színészetre. Sikerességüket mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Vörösmarty Színházban is volt már bemutatójuk. Mottója: „Legyél valaki, ne látssz valakinek!”

 
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a városért végzett kiemelkedő sportszervezői tevékenysége elismeréseként posthumus Pro Civitate Emlékérmet adományoz Mezővári Józsefnek.
 Mezővári József élete a labdarúgás és a sportélet szervezése volt. Közösségépítő munkájaként többszáz gyermek és felnőtt szerette meg a labdarúgást az elmúlt évtizedekben. Õ maga is labdarúgóként kezdte, majd nevelőedzőként dolgozott. Az örök kihívást az Ikarus – jelenlegi nevén – Dunafém - Maroshegy Sportegyesület irányítása jelentette számára, amire minden szabadidejét áldozta. Váratlanul távozott közülünk, sajnos már az újjáépített Maroshegyi Sportlétesítmény átadását sem érhette meg, amiért pedig oly sokat küzdött. Fiai és sportbarátai azóta is az Õ szellemiségét szem előtt tartva viszik tovább munkásságát.

 
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése kiemelkedő sportolói tevékenységéért és Székesfehérvár hírnevének öregbítéséért Tiszteletbeli Polgár címet adományoz.
Gál László hegymászó, a Székesfehérvári Hegymászó Sport Egyesület tagja. Legutóbb akkor hallhattunk róla, amikor első magyarként megmászta a világ negyedik legmagasabb csúcsát, oxigén használata és sherpák segítsége nélkül. A sport és a természet szeretete általános iskolás kora óta meghatározza életét. A székesfehérvári hegymászókkal nyolc éve találkozott, azóta jónéhány közös expedíción túl van már a csapat. Már a következő feladatra, egy 2012-es expedícióra készül, amihez ezúton is sok sikert kívánunk!

 
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd testvérvárosi kapcsolatának ápolása, anyagi és szellemi értékeinek gyarapítása terén végzett kiemelkedő munkássága elismeréseként Tiszteletbeli Polgár címet adományoz Monika Buchheit úrhölgynek.
 Monika Buchheit, a Schwäbisch Gmündi Városháza Nemzetközi Kapcsolatok Irodájának vezetője. A kezdetek óta lelkiismeretes mozgatója a két város közötti kapcsolatok építésének. Munkájának és szakértelmének is köszönhető, hogy az együttműködés 20 éve töretlen. A testvérvárosi szerződéskötés 20 éves évfordulójának állít szép emléket a most átadott elismerés.

 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Székesfehérvár és Gyulafehérvár testvérvárosi kapcsolatainak ápolásáért Tiszteletbeli Polgár címet adományoz Osztoics Mihály úrnak.
 Osztoics Mihály 1994 óta segíti a Gyulafehérvár és Székesfehérvár közötti kapcsolatépítést. A gyulafehérvári Városháza irodavezetőjeként nemcsak hivatali kötelezettségnek tekintette a nemzetközi kapcsolatok építését. Ha kellett tolmácsként, ha arra volt szükség, akkor kapcsolattartóként, vagy éppen házigazdaként minden közös programon részt vett és vesz egészen napjainkig. Elévülhetetlen érdeme van abban, hogy közvetlen, baráti kapcsolat épülhetett ki Székesfehérvár és Gyulafehérvár között.