Újabb előrelépés a méltó Nemzeti Emlékhelyért

A Nemzeti Emlékhely Közalapítvány kuratóriumi ülése után Szili Katalin elnökasszony bejelentette, elkészült az a feladatterv, amely tartalmazza a kitűzött célokat és a határidőket is egészen 2008-ig. A kuratórium a végrehajtás operatív felelősét is megnevezte: a Szent István Király Múzeum dolgozza ki a szakmai programot, míg a megvalósítás költségigényeit megosztanák az érdekelt felek, az állam, a megye, a város és –pályázatok útján– az EU közösen finanszírozza majd a munkálatokat. Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, olyan Nemzeti Emlékhely kialakításával értenek egyet, amely a szakmai kritériumoknak és az utca emberének egyaránt megfelel.

2005.06.29. 12:58 |

 A Nemzeti Emlékhely Közalapítvány kuratóriumi ülése után Dr. Szili Katalin elnök bejelentette, elkészült az a feladatterv, amely tartalmazza a kitűzött célokat és a határidőket is, egészen 2008-ig. A kuratórium a végrehajtás operatív felelősét is megnevezte: a Szent István Király Múzeum dolgozza ki a szakmai programot, míg a megvalósítás költségigényeit megosztanák az érdekelt felek. Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, olyan Nemzeti Emlékhely kialakításával értenek egyet, amely a szakmai kritériumoknak és az utca emberének egyaránt megfelel.

 Szili Katalin kuratóriumi elnök kiemelte, nagy előrelépést jelent, hogy meghatározta a testület a szükséges feladatokat, az időrendet és a felelősöket is, illetve elkészült egy anyag arról, milyen eszközöket kell rendelkezésre bocsátani mindezek elvégzéséhez. A további részletekről az elnökasszony elmondta, írásos kérdéssel fordulnak a miniszterhez is, hogy rendelkezésre áll-e a Nemzeti Emlékhely számára megszavazott 250 millió forint? Szili Katalin elmondta, Warvasovszky Tihamér polgármester és Fülöp Gyula múzeumigazgató feladata lesz, hogy a Regionális Területfejlesztési Ügynökség vezetőjével tanácskozzanak arról, milyen uniós pályázatokat lehet beadni a célok megvalósítása érdekében?

 Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, olyan Nemzeti Emlékhely kialakításával értenek egyet, amely a szakmai kritériumoknak és az utca emberének egyaránt megfelel. Warvasovszky Tihamér kiemelte, a kuratórium szerint meg kell valósítani a prépostsági múzeumot, az emlékhelynek biztosítania kell a kegyeleti megemlékezés helységeit, ugyanakkor civil szervezetek számára is nyitottnak kell lennie. Fontos cél, hogy elkészüljön az idegenforgalmi hasznosítási program, információs táblákat, info-tornyokat helyezzenek ki a romkert mellé. A polgármester elmondta, 2008-ra az a cél, hogy védve legyenek a romok, megteremtődjön a vonzó látvány és elkészüljön az értékeket bemutató prépostsági múzeum is.

 Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal vezetője a Nemzeti Emlékhely kapcsán szólt a közelmúlt eseményeiről is, véleménye szerint a hivatal a védőtető elbontásával korrigálta az „építészeti roncsolás” okozta hibákat.  Varga Kálmán a törvénymódosításról is beszélt, amely rögzíti a fontos helyszínek – emlékhelyek, világörökség részét képező épületek – besorolását, állami támogatást rendel fenntartásukhoz, ugyanakkor kötelezettségeket is meghatároz. A KÖH vezetője hangsúlyozta, fontos előrelépés, hogy megnevezték főfelelősként a múzeumot, ugyanakkor a tervek megvalósulásához pénz is kell: ezt pedig közteherviseléssel lehet előteremteni. A költségigény tervben állami, megyei, városi és EU forrásoknak is kell szerepelnie – világított rá Varga Kálmán.