Tisztelet a bátraknak! - megelevenedtek a Belvárosban a 48-as forradalom eseményei március 15-én

  Egy napra idén is kinyitott Fehérváron a Pilvax kávéház, a Landerer nyomda, a Nemzeti Múzeum és az Orvostudományi Egyetem. Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzata idén is közösen készült a nemzeti ünnepre, mely a Városház téri műsor és a köszöntők után a Fekete Sas Szállónál koszorúzással ért véget.
2014.03.15. 12:28 |
Élő történelemkönyvként elevenedett meg 1848. március 15-e a fehérvári Belvárosában, ahol több mint száz fiatal színjátszó bevonásával zajlott az interaktív ünnepi műsor. Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzata idén is közösen készült a nemzeti ünnepre, mely a Városház téri műsor és a köszöntők után a Fekete Sas Szállónál koszorúzással ért véget.
KÉPGALÉRIA - József-napi vásár a Városház téren
KÉPGALÉRIA - Gyerekeket lovagoltattak a Fehérvári Huszárok
KÉPGALÉRIA - Megelevenedett a forradalom Fehérvár belvárosában

A Városház téren fehérvári diákok részvételével, Kozári Ferenc színész rendezésében a Március 15-i történéseket elevenítették fel. A képen éppen Petőfi Sándor szavalja a Nemzeti dalt a Pilvax kávéházban.
A hagyományokhoz híven egy napra idén is kinyitott Székesfehérváron a Pilvax kávéház, a Landerer nyomda, a Nemzeti Múzeum és az Orvostudományi Egyetem. Március 15-én, szombaton ismét megelevenedett a magyar történelem egy szép korszaka a Városház téren. A fehérvári diákok, a „forradalmi tömeg”, a Petőfit alakító Habóczky Máté vezetésével Kozáry Ferenc rendezésében idézték fel az egykori történéseket. Az ART Kulturális Egyesület közreműködésével megvalósuló interaktív műsorba a Városház tér egészét, a teret határoló épületeket, sőt még a vállalkozó kedvű nézőket is bevonták a fiatalok.

A Petőfi parkban a Fehérvári Huszárok a gyerekeket lovagoltatták délelőtt.
Reggel a Fehérvári Huszárok Egyesületének tagjaival találkozhatnak az érdeklődők a Petőfi-szobor melletti parkban, ahol a gyermekek a lovaglást is kipróbálhatták és különböző lovasbemutatókat láthattak a családok a hagyományőrzőknek köszönhetően.
A fehérvári fiatalok interaktív műsorát követően ünnepi köszöntőt mondott Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, aki szerint a nemzeti ünnep alkalmat ad arra, hogy mérlegre tegyük, mennyire szolgáltuk eddigi cselekedeteinkkel eszményeinket. "Március 15-e egy fogadalom, a magyar nemzet erejére emlékeztet minket. Arra, hogy közös akarattal bármire képesek vagyunk" - emelte ki Törő Gábor, hozzátéve, hogy a magyar nemzet nemcsak a szabadságáért küzdött 48-ban, hanem az alapvető polgárjogokért is. 
"A magyarok tudták, hogy joguk van a szabadsághoz és az önbecsüléshez és azt is tudták, hogy ez felelősséggel és munkával jár. Tudták, hogy a magyar nemzet csak úgy maradhat meg, ha a magyar földet magyar emberek művelik. Tudták, hogy annak a nemzetnek nincs jövője, mely feléli azt, amely hitelből tengeti életét, ahelyett, hogy keményen dolgozna. Tudták, hogy a magyar nemzet akkor nem lesz kiszolgáltatott, ha azok is dolgoznak, akik addig kihúzták magukat a munka alól. Tudták, hogy Magyarország akkor teljesíthet jobban, ha mindenki ereje szerint kiveszi részét a közös teherből. Tisztelet a bátraknak, akik kiálltak és fáradhatatlanul dolgoztak azért, amiben hittek." – fogalmazott ünnepi beszédében Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke.
dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere ünnepi beszédében kiemelte, hogy 1848 márciusa nincs messze tőlünk, mindössze hét emberöltő választ el tőle. "Március 15-e nemcsak a bátor vezéreké, a Petőfi és Kossuth formátumú embereké, hanem azoké a millióké, akikben gyökeret vert az eszme és a szó." - mondta Székesfehérvár polgármestere, hozzátéve, hogy a nemzet 166 évvel ezelőtti egységénél is fontosabb az, hogy ma is egységesek legyünk a nemzet javának akarásában. Kiemelte, hogy a forradalom és szabadságharc nem a hősök akaratából történt, sokkal inkább "a lavinaként erőre kapó pillanatok találják meg a saját hőseiket." "Fejet hajtva ’48 márciusának nagyjai előtt, semmiképpen sem feledhetjük el azt, hogy a forradalom sikerének legfőbb letéteményesei mégiscsak a polgárok, a földművesek, vagy éppen a mesteremberek voltak. Õk adták javaikat a szabadság megvédéséhez, ők ragadtak fegyvert, ők áldozták az életüket és őket siratták kedveseik – többek között fehérvári otthonokban is.” – emlékezett dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere a fehérváriak bátorságára is utalt a nemzeti ünnepen, felidézve, hogy 1849 elején a császáriak kezére került a város. Erre volt válasz a Haleszi felkelés, amikor a Fehérvárra visszatérő császári hadsereget a Budai úton, a Halesz-ligetnél próbálta a fehérvári felkelők mintegy kétezres csapata kézitusában megállítani. dr. Cser-Palkovics András felidézte azt is, hogy 1848 nemcsak a forradalmat, hanem a történelmi múltjára való ráébredést is jelentette a város számára, 48 decemberében indultak meg ugyanis a Nagyboldogasszony Bazilika királysírjainak feltárásai, az ásatások során III. Béla és neje Antiochiai Anna hamvai és szarkofágjai kerültek napvilágra. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy ma is a város történelmi rangjának visszaszerzéséért küzd Fehérvár, ezt szolgálta a Szent István Emlékév és szolgálja az Árpád-ház program.
A március 15-i program ünnepi felvonulással és koszorúzással ért véget. A köszöntőket követően az ünnepség résztvevői a Fekete Sas Szállóhoz vonultak, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban. A szálló falán lévő emléktáblánál helyeztek el koszorút Fejér Megye és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának vezetői, valamint a pártok, a civil szervezetek és a fegyveres testületek képviselői is megemlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.