Testvérvárosi szerződést kötött Csíkszereda és Székesfehérvár

  Bensőséges ünnepség keretében fűzte még szorosabbra Székesfehérvár és Csíkszereda a két település kapcsolatát. A testvérvárosi szerződést dr. Cser-Palkovics András és Ráduly Róbert Kálmán polgármesterek írták alá. Székesfehérvár és Fejér megye vezetői tavaly novemberben, Zsögödi Nagy Imre kiállításán jelentették be hivatalosan is együttműködési szándékukat Csíkszeredával.
2011.03.12. 12:53 |
Bensőséges ünnepség keretében fűzte még szorosabbra Székesfehérvár és Csíkszereda a két település kapcsolatát. A testvérvárosi szerződést dr. Cser-Palkovics András és Ráduly Róbert Kálmán polgármesterek írták alá.
KÉPGALÉRIA a testvérvárosi szerződés aláírásáról

 Székesfehérvár és Csíkszereda az élet számos területén együttműködött eddig is, éppen ezért fontos a megkötött testvérvárosi szerződés. Még szorosabbra fűzi a két megyei jogú város kapcsolatát többek között a kultúra, a sport és a civil élet területén is.
 
 "Nem két polgármester között jött létre a testvérvárosi szerződés, hanem egy élő kapcsolat, egy alulról jövő kezdeményezés eredménye a szerződéskötés." - emelte ki dr. Cser-Palkovics András a két város együttműködéséről szólva. Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében utalt arra is, hogy a Csíkszeredával létrejött együttműködés nemcsak gyakorlati értelemben fontos. Lényeges szerepe van abban is, hogy a magyarok összetartására adjon szimbolikus példát. Hiszen - ahogy a városvezető fogalmazott - két országban ugyan, de egy nemzet tagjaiként élünk. A polgármester az új testvérvárosi kapcsolat ápolását kérte a jelenlévőktől, kiemelve, hogy 2004 decemberében sebet kapott a nemzet egysége, azóta viszont a kettős állampolgársági törvény és sok egyéb intézkedés szolgálja a gyógyulást.
 
 Ráduly Róbert Kálmán fényképekkel idézte a Hiemer-házba Csíkszeredát. A polgármester magyarságuk megőrzéséért folytatott erőfeszítéseiket is kiemelte, miközben bemutatta negyvenkétezer lakosú „csíkországi” településüket. "Szeredát a szükség szülte. A vásárok és a katonai önszerveződés eredményeként jött létre egykor a mezőváros." - idézte fel a több évszázados eseményeket Csíkszereda polgármestere, aki beszélt arról is, hogy a város 1878-ban lett Csík vármegye székhelye. Elmondta azt is, hogy a történelmi városközpont jelentős részét rombolták le a kommunizmus alatt. A városvezető beszámolójából kiderült, hogy településüknek tíz magyar testvérvárosa is van, a Székesfehérvárral megkötött együttműködés azonban különleges helyet foglal el ezek sorában. "Székesfehérvár megihletett. A csíkszeredai ember otthon van Fehérváron." - összegezte gondolatait Ráduly Róbert Kálmán.
 
 Székesfehérvár és Fejér megye vezetői tavaly novemberben, Zsögödi Nagy Imre kiállításán jelentették be hivatalosan is együttműködési szándékukat Csíkszeredával. A testvérvárosi szerződés megkötését egyhangúlag hagyta jóvá a fehérvári képviselőtestület. Az ünnepélyes aláírásra pedig egy szimbolikus időpontban, március 15-i nemzeti ünnepünkre készülve került sor.