-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Szent Királyok Fényes Tüköre címmel nyílt kiállítás a Szent István Király Múzeumban
Szerda délután nyitotta meg kapuit Borbély Béla fotográfus, Szent Királyoknak Fényes Tüköre című fotókiállítása a Szent István Király Múzeum Dísztermében. Az eseményen szakmai bevezetőt mondott Siklósi Gyula régész, a kiállítást pedig Spányi Antal megyés püspök és Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg.
2014.08.13. 18:13 |
Szerda délután nyitotta meg kapuit Borbély Béla fotográfus, Szent Királyoknak Fényes Tüköre című fotókiállítása a Szent István Király Múzeum Dísztermében. Az eseményen szakmai bevezetőt mondott Siklósi Gyula régész, a kiállítást pedig Spányi Antal megyés püspök és Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg.
KÉPGALÉRIA a kiállításmegnyitóról
KÉPGALÉRIA a kiállításmegnyitóról
Szent László királyról és a hermáról Siklósi Gyula régészprofesszor "mesélt" a népes hallgatóságnak. Szent László király 1095-ben halt meg. Testét a nagyváradi székesegyházban temették el. III. Celestin pápa 1192-ben szentté avatta. Ekkor felbontották sírját és testét díszes sírba helyezték át. A koponyát azonban külön választották és mellszobor alakú tartóba helyezték, majd a sír fölé tették. Ez az ereklye nemcsak a vallásos tiszteletnek volt tárgya, hanem az igazságszolgáltatásban is szerepe volt, rátették kezüket a vallomástevők, és ott volt a nemzet életének minden jelentős eseményénél, így a csaták mezején is.
Az ereklyetartó 1406-ban, egy tűzvészben megrongálódott, magának az ereklyének azonban nem esett baja. Ezután hamarosan, még Zsigmond királysága alatt készült a mai ereklyetartó. A koponya ezüst borítással lett körülvéve, de a felső részén érinthető maga a koponyacsont. A Herma felül kinyitható és ott van belehelyezve az ezüstlemez borítású koponya. László Gyula történész-professzor szerint - akinek alkalma volt a Hermát tüzetesen megvizsgálni -, az ereklyetartó arcvonásai magának, Szent Lászlónak az arcvonásait tükrözik.


