Szent István király intelmei Imre herceghez - textilkiállítás nyílt a Szent István Művelődési Házban

Augusztus 12-én, a Szent István Művelődési Házban megnyílt Csete Ildikó Magyar Örökség-díjas iparművész Szent István király intelmei Imre herceghez című kiállítása. A tárlat érdekessége, hogy az 1020 környékén írt szövegek rovásírásként vannak felfestve a Szent Imre termet szegélyező textilekre.
2013.08.12. 18:23 |
Augusztus 12-én, a Szent István Művelődési Házban megnyílt  Csete Ildikó Magyar Örökség-díjas iparművész Szent István király intelmei Imre herceghez című kiállítása. A tárlat érdekessége, hogy az 1020 környékén írt szövegek rovásírásként vannak felfestve a Szent Imre termet szegélyező textilekre.
A megnyitón Spányi Antal megyéspüspök kiemelte, hogy Szent István volt a világon az első király, aki halála előtt Szűz Máriának ajánlotta fel az országát.
„Az augusztus 14-én, a városunkba látogató Szent Jobb emlékeztet bennünket az államalapítónk imádságos lelkületére, életének munkájára és arra a szerető családapára, aki jótanácsokkal óvta és védte a szeretteit."- tette hozzá a püspök, aki szerint a kiállítás nemcsak a szem, hanem a szív számára is igazi kincs, hiszen többszáz éven keresztül megőrzött igazságokat tár fel.
Medgyesy S. Norbert művelődéstörténész elképzelhetőnek tartja, hogy az intelmek egyik sugalmazója Gellért püspök volt.
A szöveg István király szemléletét és gondolatrendszerét tükrözi, amelyben első helyen a hit megtartása szerepelt. Az iparművész a ma már az interneten, és a könyvtárakban is megtalálható több száz éves szövegeket rovásírással óriási textíliákra festette fel, amelyek mellett egy kisebb tablón az eredeti művet is el lehet olvasni. A  tárlat különlegessége, hogy az ősi magyar- és a keresztény kultúra képes egymással harmóniában önálló egységet teremteni.
Csete Ildikó textiltervező 1940-ben született Sátoraljaújhelyen. 1959-től a Magyar Iparművészeti Főiskola hallgatója, 1961-1973 között a Goldberger Textilnyomógyár tervezője. 1967, 1971: Év legszebb terméke díj; 1978: Gyermekjáték I. díj, Népművelési Intézet díja, Nyíregyháza város díja; 1990: Művészeti-Kulturális díj, Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége díja. 1974-től saját műtermében dolgozik. A magyar népművészet formavilágának felhasználásával készít használati tárgyakat, gyermekjátékokat, ruhákat, terítékeket.