Stresszmentesen karácsonykor - előadás a Fiskális úti orvosi rendelőben

Bár sokan nem veszik komolyan az ünnepek stressz teremtő szerepét, a karácsonyi stressz valós kórtünet. Az iskolai, a munkahelyi karácsonyok szintén károsak lehetnek. A sorozatos ünneplés miatt ugyanis elveszíti jelentőségét saját, otthoni karácsonyunk. A karácsonyi feszültséget az is erősíti, hogy a családok gyakran nem együtt ünnepelnek, hanem egyik helyről rohannak a másikra, hogy mindenkit meglátogassanak.
2013.12.12. 06:52 |
Bár sokan nem veszik komolyan az ünnepek stressz teremtő szerepét, a karácsonyi stressz korunk egyik valós kórtünete. Az iskolai, a munkahelyi karácsonyok szintén károsak lehetnek. A sorozatos ünneplés miatt ugyanis elveszíti jelentőségét saját, otthoni karácsonyunk. A karácsonyi feszültséget az is erősíti, hogy a családok gyakran nem együtt ünnepelnek, hanem egyik helyről rohannak a másikra, hogy mindenkit meglátogassanak. Ezen stresszhatások csökkentéséről tartanak mediátor közreműködésével előadást a Fiskális úti orvosi rendelőben december 14-én.
 A legtöbb feszültséget ilyenkor decemberben kétség kívül a karácsonyi rohanás okozza bennünk. Az ajándékvásárlás, sütés-főzés, a fabeszerzés, a fa felállítása és feldíszítése mind-mind erősíti bennünk a szorongást. Az üzletközpontokban és plázákban összezsúfolódott feszült emberek között nehéz nyugodtnak maradni. Mind gyakoribbá válik - bármilyen abszurd is, hogy a zsúfolt bevásárlóközpont parkolóban összeverekednek az emberek egy-egy jó parkolóhelyért.
 
A helyzetet súlyosbítja, hogy decemberben a legtöbb munkahelyen is a feje tetejére áll minden. Az egész évben el nem végzett feladatokat ekkor akarják bepótolni, ekkor vannak a jelentős megrendelések teljesítési határideje, eleget kell tenni az év végi protokolláris kötelezettségeknek. Ez mind-mind stresszforrás.
 
A karácsony elsősorban a meghittségről, az együttlétről és a szeretetről szól, az emberek nagy része azonban mára már feladatként, sőt teherként éli meg az ünnepet. Emiatt rettentően nagy nyomás nehezedik ránk ilyenkor, hiszen a feladat sikertelenségétől való félelem frusztrációt és stresszt okozhat.
 
Ahogy egyre közelednek az ünnepek, a lépten-nyomon felbukkanó karácsonyi vásárok és ünnepi kirakatok ösztönzésére egyre többet vásárolunk, mindenhonnan árad felénk a fogyasztás üzenete. Karácsonykor ünnepi hangulatot szeretnénk teremteni magunk köré, a meghittséget azonban nem lehet átváltani pénzre és ajándékokra.
 
A karácsonyi feszültséget az is erősíti, hogy a családok gyakran nem együtt ünnepelnek, hanem egyik helyről rohannak a másikra, hogy mindenkit meglátogassanak, mindenhol eltöltsenek egy kis időt. Az ilyesfajta karácsonyi gyorsvizitek szintén stresszt okozhatnak. Sok esetben a felnőtt gyerekek külön élnek a szülőktől, akár több száz kilométer távolságra is, és nagyon frusztráló lehet, hogy bármiképp - hóban, fagyban - meghatározott időre oda kell érni, hogy együtt lehessen a család.
 
Az iskolai, a munkahelyi karácsonyok a pszichológus szerint szintén károsak lehetnek. A sorozatos ünneplés miatt ugyanis elveszíti jelentőségét saját, otthoni karácsonyunk. Ha már az ötödik karácsonyfát látjuk, a sajátunk már nem ad ünnepi hangulatot. Ha egy munkahelyi stresszel telített hónap után esünk be a karácsonyba, anélkül, hogy lenne időnk a relaxálásra, valószínű, hogy mind a magunk, mind a környezetünk hangulatát tönkre fogjuk tenni.