Sportkoncepció - észrevételeket várnak az egyesületektől


 Az önkormányzat képviselőtestülete, a szeptemberi Közgyűlésen, a költségvetés módosításakor, elfogadta a Sportbizottság sporttámogatásokra vonatkozó 32 millió forintos módosító javaslatát, mely lehetővé tette a támogatások előző évi szinten tartását. 2010-es évre vonatkozóan azonban már most nyílvánvakónak látszik, hogy az önkormányzatok gazdasági helyzete még kedvezőtlenebb lesz, így a sporttámogatásokra fordítható összeg várhatóan 30%-al csökkenni fog.
Töltse le Székesfehérvár Sportkoncepciójának tervezetét!
2009.10.05. 19:56 |
Az önkormányzat képviselőtestülete, a szeptemberi Közgyűlésen, a költségvetés módosításakor, elfogadta a Sportbizottság sporttámogatásokra vonatkozó 32 millió forintos módosító javaslatát, mely lehetővé tette a támogatások előző évi szinten tartását. 2010-es évre vonatkozóan azonban már most nyílvánvakónak látszik, hogy az önkormányzatok gazdasági helyzete, - a bejelentett központi elvonásoknak köszönhetően is - még kedvezőtlenebb lesz, így a sporttámogatásokra fordítható összeg várhatóan 30%-al csökkenni fog.
Töltse le Székesfehérvár Sportkoncepciójának tervezetét!
 
 A sportkoncepció viszont nem csak 2010-ről, hanem a jövőről is szól, ezért a Sportbizottság a saját javaslatai mellé várja a sportszervezetek, egyesületek szakmai észrevételeit, javaslatait október 26-ig. Horváth Miklós Csaba a Sportbizottság elnöke köszönetét fejezte ki a Közgyűlésnek, hogy megszavazta a pluszforrást, felhívta azonban a figyelmet, hogy a Sportbizottság -az önkormányzatokat érintő elvonások miatt- jövőre nem tud támogatást nyújtani sportesemények megrendezéséhez.
 
 Kiemelet változás lesz,hogy 2010-ben nem tud támogatást biztosítani sportesemények megrendezéséhez a Sportbizottság, így már most felhívják az érintett egyesületek figyelmét, hogy csak saját lehetőségeikre támaszkodva kezdjenek ezek szervezésébe.
 
 A sportélet leépülésének megakadályozsa érdekében hívta életre Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a Sportbizottságot 1994-ben, a bizottság kidolgozta a sport finanszírozási, támogatási rendszerét, mely az iparűzési adó egy részének közvetlen átengedésén- címkézés - alapult és működött, a Közgyűlés által jóváhagyott rendszer szerint. Nem vállalta át a város sportjának teljes finanszírozását, de stabilitást adott a rendszernek, és beindította az iskolai sport versenyszerű működését is. Azok az egyesületek, szakosztályok, ahol az önkormányzat segítségét nem a túlélésre, hanem a saját erőt is bővítve, minőségre törekedve dolgoztak, nem csak megállították a leépülést, hanem világraszóló eredményeket, komoly nemzetközi és hazai eredményeket értek el.
  
 Az első érdemi koncepció módosítás 2001-ben történt, akkor a meghatározott célok és feladatok teljesítésére, a létesítmények működtetésére, fejlesztésére, egyesületi támogatásokra, a város sportjának működtetésére a Közgyűlés a városi költségvetés eredeti előirányzatának 4%-át, vagy a költségvetés saját bevételi sorának ezzel azonos értékét képviselő hányadát fogadta. Az önkormányzat élősportra fordított támogatása az elmúlt 7 évben jelentősen csökkent a 2002. évi 580 millióról, 380 millió Ft-ra. A támogatások csökkentése elsősorban azokat az egyesületeket, szakosztályokat érintette hátrányosan, akik a sportkoncepcióban megfogalmazott támogatási rendszeren keresztül jutnak támogatáshoz. A Közgyűlés ugyanis 2005-ben a kiemelt szakosztályok támogatását és az ahhoz kapcsolódó feltételek meghatározását saját hatáskörbe vonta és 5 évre szóló, külön megállapodásokat kötött, így ők kikerültek a Sportbizottság támogatási hatásköréből.
 
 A város tovább a legnagyobb jó szándéka ellenére is ellentmondásos helyzetbe került a létesítményhasználatokkapcsán. A kiemelt szakosztályok ugyanis térítésmentesen használják az általuk üzemeltetett létesítményeket, de üzemeltetési költségek fedezésére egyéb bevételre van szüksége. Ezt általában bérleti díjakból teremtik elő,csakúgy, mint az oktatási intézmények tornatermeikkel. Így a legtöbb esetben az egyesületek, szakosztályok az önkormányzati támogatást bérleti díj formájában, az üzemeltetőn keresztül, visszafizetik az önkormányzatnak.
 
 Így többek között a fent említett problémák, valamint a változó körülmények és lehetőségek miatt is, felül kell vizsgálni, és módosítani kell az eddigi támogatási rendszert és feltételeket. Ehhez kérik a város sportszervezeteinek, egyesületeinek szakmai észrevételeit, javaslatait.