Rendkívüli Közgyűlést tartott hétfőn a város önkormányzata

 A múlt héten 77 éves korában elhunyt Sobor Antal József Attila Díjas íróra, Székesfehérvár és Fejér megye díszpolgárra emlékeztek egyperces néma főhajtással a képviselők a hétfő délutáni rendkívüli Közgyűlésen. Két napirendi pontot tárgyatak a városatyák: az „Agóra-Pólus Székesfehérvár” c. projekt támogatási szerződéséről és a Zrínyi utca és a Huszár utca közötti 14 ezer négyzetméteres terület visszavásárlásáról volt szó.
2010.04.19. 12:46 |
 A múlt héten 77 éves korában elhunyt Sobor Antal József Attila Díjas íróra, Székesfehérvár és Fejér megye díszpolgárra emlékeztek egyperces néma főhajtással a képviselők a hétfő délutáni rendkívüli Közgyűlésen. Két napirendi pontot tárgyatak a városatyák: az „Agóra-Pólus Székesfehérvár” c. projekt támogatási szerződéséről és a Zrínyi utca és a Huszár utca közötti 14 ezer négyzetméteres terület visszavásárlásáról volt szó. 
 
 Az Agóra Pólus projektről Fiedler Ágnes a Székesfehérvári Városfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy április 20-ig kell a már nyertes pályázat támogatási szerződésének megkötéséhez további dokumentumokat benyújtani, ellenkező esetben elveszíti a támogatást a város. Mint mondta a projekten, mely a Bőrgyár teljes felújítására biztosítana mintegy kétmilliárd Forintot nem lehet a támogatási szerződés aláírása előtt módosítani, ennek megkötése után azonban lehet már tárgyalni az esetleges funkcióváltásról is. Kiemelte, hogy 12 év a fenntartási idő, ami komoly kiadást jelenthet a későbbiekben a város önkormányzatának.
 
 
 Szigli István a Városfejlesztési Bizottság elnöke elmondta, hogy a Városfejlesztési Bizottság úgy döntött, hogy később tárgyaljanak arról, aláírják-e a támogatási szerződést, melyhez több, mint 300 milliós önrészt is kell vállalnia a város költségvetésének. Várhatóan április 29-én a „rendes” Közgyűlésen születik majd döntés arról, hogy aláírják-e a támogatási szerződést, de április 20-ig eljuttatják azokat a dokumentumokat, amik alapján egyáltalán szó lehet a projekt megvalósításáról. A képviselők 30 igennel elfogadták az előterjesztést, így a végső döntés az Agóra programról jövő héten csütörtökön várható.
 
 A Zrínyi utca és a Huszár utca között terület visszavásárlásáról is szó volt a Közgyűlésen. Dr. Bóka Viktor jegyző elmondta, hogy még a februári Közgyűlésen hozták azt a döntést, miszerint a tulajdonos beruházó a beépítési kötelezettségét nem teljesítette, így a város élne a 2005-ben pályázat útján 356 millió Forintért értékesített 14.238 négyzetméteres terület visszavásárlási jogával. Korábban a Közgyűlés kijelentette azon szándékát, hogy december 31-ig meghosszabbítanák a befektető beépítési kötelezettségét és továbbra is tárgyalna város a befektetővel. A képviselők 30 igennel elfogadták azt a javaslatot, hogy ha a tulajdonos április 27-én 14.00-ig nem válaszol a város ezirányú megkeresésére, akkor élni fog visszavásárlási jogával az önkormányzat.
Az Agóra Pólus-Székesfehérvár projektről
 
 Az Agóra Pólus-Székesfehérvár projekt keretében egy olyan speciális, a pólus program disszeminációját megvalósító közművelődési intézmény kerül kialakításra, amely lehetővé teszi, hogy a kutatóközpontokban, innovációs parkokban, felsőoktatási intézményekben, klaszter vállalatoknál megszerzett információkat, szakmai tapasztalatokat és a fejlesztések eredményeit a város széles körben továbbadja, népszerűsítse, elterjessze új tanítási és kommunikációs módszerekkel.
 
 Az „Agóra Pólus Székesfehérvár” projekt megvalósítását gazdasági, társadalmi, műszaki, fenntarthatósági igények tették szükségessé. A projekt tervezését megelőző, társadalmi egyeztetések, vélemények szerint is szükség van egy jól megközelíthető helyen lévő közművelődési intézményre, amely lehetőséget biztosít arra, hogy az ifjú korosztályok megismerhessék a város fejlődési tendenciáit, a tudományos élet eredményeit, a legkorszerűbb műszaki alkalmazásokat, és a fiatal tehetséges művészek bemutatkozhassanak.
Az előkészítő szakaszban az Önkormányzat több - saját tulajdonában lévő - lehetséges helyszínt megvizsgált, végül a Palotavárosban lévő volt Bőrgyár területe került kiválasztásra mint optomális fejlesztési helyszín. Az épületben jelenleg is kulturális tevékenység folyik, időszakonként zenei koncertekkel, amely azonban a korszerűtlen, zenés rendezvények megtartására alkalmatlan épület adottságai miatt komoly környezetterhelési tényezőt jelent a környéken élők számára.
 
 A volt Bőrgyár épületének jelenlegi – rossz, néhol életveszélyes – műszaki állapota nem teszi lehetővé a tervezett funkciók elhelyezését és működését. A 19. század végén – ma már korszerűtlen technológiával – épült és időközben leromlott épület teljes felújításra, statikai megerősítésre szorul. A fejlsztésre kijelölt terület környezetében megújult lakóépületek illetve az Europa Nostra-díjas Palotavárosi Skanzen található, így a terület teljes rehabilitációja elengedhetetlen.
 
 A fentiek alapján, Székesfehérvár Gazdasági Programjában illetve az Integrált Városfejlesztési Stratégiában megfogalmazott fejlesztési célokkal összhangban került kidolgozásra a projekt.
A projekt tervezése során több társadalmi fórumra került sor a helyi gazdasági-társadalmi élet szereplőivel, így a főiskolák, egyetemek, kutató intézmények, vállalatok, klaszterek képviselőivel, továbbá civil szervezetekkel, amelyek együttműködési készségükről bizotsították az Önkormányzatot. Számos jó ötlet, javaslat érkezett részükről az előkészítés során, amelyeket igyekeztünk integrálni a projektjavaslat kidolgozásakor. Mindezek további megerősítést adtak a projekt megvalósításának szükségességéről, és előre vetítik a leendő intézmény sikeres működését.
 
 Székesfehérváron, a volt Bőrgyár területén megépítendő AGÓRA PÓLUS közművelődési intézmény az alábbi tevékenységek és szolgáltatások létrehozására irányul:
- a térségi innováció eredményeit közérthető módon mutatja be (elsősorban a járműipar, az informatika, a környezetipar és a logisztika területén),
- lehetőséget biztosít a felsőoktatási intézmények tudományos eredményeinek és céljainak megismertetésére (Nyugat-Magyarországi Egyetem Geo-informatikai Kar, Budapesti Műszaki Főiskola Regionális Oktatási és Innovációs Központ, Kodolányi János Főiskola),
- a város gazdaságához kötődő tudományterületeket, újdonságokat közérthető módon mutatja be (új technológiák, fejlesztési trendek, módszerek),
- tematikus ismeretterjesztéssel a fiatalok pályaorientációját segíti (vállalatok ismeretterjesztő, népszerűsítő munkája révén),
- a műszaki-és természettudományos területek iránti érdeklődést növeli (a tematikus és érdekes interaktív kiállítások, előadások, szakmai bemutatók, foglalkozások, látványlabor által),
- innovatív, komplex szolgáltatásokat nyújtó, önkormányzati alapítású és fenntartású közművelődési intézmény,
- alkalmas a pólus tematikához és a helyi igényekhez igazodó közösségi szolgáltatások nyújtására,
- hozzájárul a pólus tematika társadalmi beágyazódásához, a város és az ország gazdasági fejlődéséhez,
- a pólus város fejlesztése során (a regionális tudásközpontokban, kutatóközpontokban, innovációs parkban, felsőoktatási intézményekben, klaszter-vállalatoknál) megszerzett információkat, szakmai tapasztalatokat, a fejlesztések eredményeit széles körben kívánja elterjeszteni új tanítási és kommunikációs módszerekkel elsősorban a fiatal generációk számára.