Petőfi-zarándoklat indult Székesfehérvártól Ostffyasszonyfáig

A Petőfi 200 emlékév alkalmából, az Országos Könyvtári Napok keretében Petőfi zarándoklat indult a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Könyvtár központi épülete elől. A zarándoklat 6 napon át tart, a résztvevők 17 települést érintve 130 km-t tesznek meg, mire elérnek Ostffyasszonyfára.
2023.10.02. 11:51 |
Petőfi-zarándoklat indult Székesfehérvártól Ostffyasszonyfáig

Hétfőn délelőtt kulturális zarándoklat indult a Bartók Béla térről a Petőfi 200 emlékév keretében a korábbi könyvtárutak mintájára.

A zarándoklat irodalomtörténeti hátteréről szólva Buriánné Tarró Edit, a Vörösmarty Könyvtár igazgatója elmondta, hogy Petőfi 1839-ben 16 évesen gyalogszerrel tette meg az utat Fehérvártól Ostffyasszonyfáig, aminek legvalószínűbb útvonalát Könczöl Imre, Székesfehérvár, majd Várpalota legendás könyvtárigazgatója határozta meg. Ennek a Petőfi-útnak és Könczöl Petőfi-kutatásainak állítanak emléket ezzel a zarándoklattal.

A nagy gyaloglás története onnan indult, hogy Petőfi Selmecre került, a líceum retorikai osztályába, az új környezetbe azonban nem tudott megfelelően beilleszkedni, tanulmányi eredményei is nagyon megromlottak, és egyik tanára meg is buktatta, ezért elhagyta az iskolát. Pestre szökött, ahol beállt a Nemzeti Színházhoz statisztának. Az egyik rokona, Salkovics Mihály ismerte fel a szökött diákot, aki magával vitte Székesfehérvárra. Hamarosan tovább küldte őt bátyjához Salkovics Péterhez Ostffyasszonyfára. Petőfi gyalog jött a faluba a Székesfehérvár – Várpalota - Veszprém-Tapolca-Kiscell útvonalon és körülbelül május 6-án érkezett meg Ostffyasszonyfára, ahol felejthetetlen nyarat töltött és itt kötött életre szóló barátságot Orlay Petrich Somával, a későbbi híres festővel is.

A zarándokút főszervezője Budai László, a várpalotai Krúdy Gyula Városi Könyvtár vezetője, aki elmondta, hogy a könyvtárúthoz csatlakozók gyalog vagy kerékpárral mennek majd az egyik település könyvtárától a következő település könyvtáráig, a zarándok csapatok pedig az útvonal állomáshelyein váltják egymást.

A zarándoklatot dokumentáló vándorkönyvet Móricz Hetény, a pápai református gimnázium 16 éves diákja szállítja állomásról állomásra, aki Petőfi Sándor hasonmásaként, nemzeti költőnket megszemélyesítve halad végig azon az útvonalon, amelyen Petőfi ugyanennyi évesen 1839-ben végig gyalogolt. A főszervező szólt arról is, hogy az út során felidézik a településhez köthető helyi Petőfi-emlékeket, meglátogatják a Petőfi emlékére állított szobrokat, emléktáblákat, elszavalják verseit. A zarándoklatba bárki bekapcsolódhat, akkor is, ha csak egy-egy településen szeretne megemlékezni Petőfire.

A Bartók Béla téren rövid műsorral engedték útjára a zarándokokat, többek között Móricz Hetény és Magony Imre is elszavalt egy Petőfi verset. A kerékpárral induló vándorokat Bencze Tamás, az I. András Király Lovagrend nagymestere puskalövéssel indította útjára. A zarándoklat az első napot Várpalotán, a másodikat Veszprémben, a harmadikat Herenden, a negyediket Pápán, az ötödiket pedig Celldömölkön fejezi be. A hatodik, zárónapon érkeznek meg Ostffyasszonyfára, Petőfi útjának végállomására.