Összegzés a fehérvári kulturális élet elmúlt négy évéről

Az elmúlt időszak eredményeiről Kovács Péter, a Kulturális Bizottság elnöke tartott sajtótájékoztatót pénteken a Városháza kistanácstermében. Az elnök hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár kulturális élete a korábbi években olyan mértékben gazdagodott, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. Kiemelte a Vörösmarty Színház felújítását, mely országosan is a legnagyobb kulturális beruházások közé tartozik. „A színházról egyre rendszeresebben lehet olvasni az országos sajtóban is, ami hűen tükrözi, hogy a fehérvári színház szerves részévé vált az országos színházi életnek.” –mondta a kulturális bizottság elnöke.

2006.09.16. 12:35 |

bla.JPG Az elmúlt időszak eredményeiről Kovács Péter, a Kulturális Bizottság elnöke tartott sajtótájékoztatót pénteken a Városháza kistanácstermében. Az elnök hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár kulturális élete a korábbi években olyan mértékben gazdagodott, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. Kiemelte a Vörösmarty Színház felújítását, mely országosan is a legnagyobb kulturális beruházások közé tartozik. „A színházról egyre rendszeresebben lehet olvasni az országos sajtóban is, ami hűen tükrözi, hogy a fehérvári színház szerves részévé vált az országos színházi életnek.” –mondta a kulturális bizottság elnöke.

 A sajtótájékoztatón többek között elhangzott az is, hogy Székesfehérvárnak az évek során sikerült egy olyan fesztiválprogramot kialakítani, mely tavasztól egészen szeptember végéig számos érdekes programmal vonzza az itt élőket és az idelátogató turistákat is.

„Mára nemzetközi érdeklődést kiváltó rendezvényeknek is helyet ad a város, elég csak az idén negyedik alkalommal megrendezett nemzetközi művészkönyv-kiállításra gondolnunk, melynek eredményeképpen itt született meg Európa egyik legnagyobb művészkönyv-gyűjteménye. De említhetnénk a tavaly indult nemzetközi filmfesztivált is, mely ugyan egyelőre még gyerekcipőben jár, de minden esély meg van arra, hogy egy igazán széles körben elismert éves rendezvénnyé nője ki magát.” – mondta Kovács Péter, aki szerint a zenei rendezvények terén is jelentős volt az előrelépés az elmúlt esztendőkben: a Főtéren idén másodszor került sor operabemutatóra, a komolyzenei koncertek sorozata, valamint a templomi hangversenyek pedig szintén rengeteg látogatót vonzottak a városba.

Kovács Péter röviden a Kulturális Bizottság munkájáról is beszámolt: a négy év alatt megtartott mintegy száz ülésen több mint 300 témát tárgyaltak meg. Mint mondta, mindig is törekedtek arra, hogy a bizottság szektor-semlegesen foglalkozzon a különböző intézményekkel, azaz függetlenül az irányító szervtől csak azok programjaira koncentrálva igyekeztek erkölcsi és – évről évre kiírt pályázatok útján - anyagi támogatást nyújtani. Az elnök utalt arra is, hogy a rendszerváltás idején, mikor látványosan összeomlott a város mögött álló gazdasági háttér, bizony a kulturális intézmények alatt is megremegett a talaj, de sikerült ezeket megmenteni. Ennek eredményeképpen gazdagodott az elmúlt 16 évben a kulturális élet minden szeglete, beleértve a könyvtárat, a művelődési házakat, a képtárat, és megannyi más intézményt is, melyeknek mostanra a városvezetés beavatkozása nélkül sikerült saját arculatot kialakítani.

A jövőt illetően az elnök elmondta, szeretnék erősíteni a fesztiválok hatóerejét, azaz szeretnék, ha évről évre, minél többen látogatnának el a város kulturális rendezvényeire. Éppen ezért különös hangsúlyt fektetnek majd egyrészt az olyan nemzetközi nagyságú fesztiválokra, mint az Alba Regia filmfesztivál, másrészt pedig az olyan populáris, tartalmas szórakozást ígérő rendezvényekre, mint amilyen például a Királyi Esküvő is. A kulturális élet szélesítéséhez továbbá rendkívül fontos, hogy az elkövetkezendő években létesüljön Székesfehérváron egy hangversenyterem, valamit a Hiemer-ház további részének a felújítása is végbemenjen.