Országos konferencia régészeti parkokról Fehérváron

A Quies Gorsiense - Gorsium a kikapcsolódás antik szigete elnevezésű projekt keretében rendeztek konferenciát pénteken Fehérváron "Magyarország régészeti parkjai napjainkban" címmel. Gorsium mellett az Aquincumi Múzeum Pannonia Provincia Programjáról is szó volt a tanácskozáson.
2015.12.04. 11:34 |
A Quies Gorsiense - Gorsium a kikapcsolódás antik szigete elnevezésű projekt keretében rendeztek konferenciát pénteken Fehérváron "Magyarország régészeti parkjai napjainkban" címmel. A rendezvény Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum  igazgatóhelyettesének megnyitó beszédével kezdődött,  majd Dr. Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum főigazgató-helyettese ismertette a Pannonia Provincia Program keretében megújult múzeum történetét és a XXI. században megvalósult fejlesztéseket.
 Kulcsár Mihály megnyitó beszédében kiemelte azokat a vállalásokat, amelyeket Gorsium fejlesztése kapcsán tett a múzeum: ezek szerint a pályázat fenntartási időszakában az ötödik év végére 50 ezer látogatót kell elérniük. A Szent István Király Múzeum  igazgatóhelyettese hangsúlyozta, hogy a 70-es 80-as években még ennél is több látogatót vonzott Gorsium, amelynek idei fejlesztésére mintegy bruttó 830 millió forintot fordítottak.
 A régészeti park területén tíz méter magas kilátó épült, ahová ha felmegy a látogató, egész Gorsiumot belátja. A színház hátteréül szolgáló erődfal egy szakaszát a hozzá kapcsolódó két oldal-, illetve saroktoronnyal műemléki rekonstrukció keretében mutatják be. A fal felülethez 972 köbméter beton került beépítésre, 3 ezer négyzetméter a kőfelület. Megújul a romterület északi oldalán álló védőépület, az úgynevezett Freskós ház is. A beruházás során elkészül például a részben a védőépület alatt elhelyezkedő lakomaterem és a lakomaterem pincéjében egy korhűen berendezett tároló helyiséget láthatunk majd, a régészeti feltárások során előkerült főzéshez és étkezéshez használt edényekkel. A kerámiatöredékek, téglák, több mázsás kövek részben a park területén lesznek láthatóak, hiszen a projekt részeként a Zichy pince belső terét is felújítják.
Dr. Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum főigazgató-helyettese rövid történeti ismertetőt követően a XXI. századi fejlesztésekről beszélt. A legnagyobb szabású beruházások a Pannonia Provincia Program keretében valósultak meg. A múzeum turisztikai attrakciófejlesztésére 300 millió forintos uniós forrást nyert el az intézmény, amelyet a fővárosi önkormányzat 33 millió forintos önrésszel egészített ki.
A kivitelezés 2010 tavaszán vette kezdetét: ennek leglátványosabb elemeként elbontották a lődombot, s a helyén felépítették a festőház rekonstrukcióját, illetve kialakították az egykori városfalat jelző új falat, amelynek a belső részén kőtárat rendeztek be, valamint létrehozták az új bejáratot. A lődomb elbontása során feltárták a területet, s ennek során nem csupán új adatokkal sikerült gazdagítani az ókori város történetét, de hatalmas mennyiségben került elő freskótöredék is.