Örökös tiszteletbeli elnökké választották Mihály János nyugalmazott tűzoltó ezredest

 Év vége felé közeledve ünnepi közgyűlést tartott a Fejér Megyei Tűzoltó Szövetség, amely egyben az elnökség tisztújítása is volt december 14-én, Székesfehérváron, a Megyeháza Réztermében. A hivatalos feladatokat követően a közgyűlés egyhangúan elfogadta, hogy a leköszönt elnök, Mihály János a megyei szövetség örökös tiszteletbeli elnöke legyen, ezzel is elismerve mindazokat az értékeket, amelyeket neki köszönhet Fejér megye tűzoltó társadalma.
2013.12.15. 18:38 |
 Év vége felé közeledve ünnepi közgyűlést tartott a Fejér Megyei Tűzoltó Szövetség, amely egyben az elnökség tisztújítása is volt december 14-én, Székesfehérváron, a Megyeháza Réztermében.
 
A leköszönő elnök, Mihály János nyugalmazott tűzoltó ezredes beszámolót tartott az elmúlt öt év tevékenységéről. Kiemelte, hogy az önkéntesek nagy létszámban nyújtottak jelentős segítséget, mind az állampolgároknak, mind a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknek az idei év két legnagyobb veszélyhelyzetet teremtő eseménysorozatnál, a március hóviharnál és a júniusi dunai árhullámnál. Az értékelt időszakban ötszáznegyvenöten végezték el a tűzoltó alaptanfolyam negyven órás képzését. Hiány mutatkozik a tűzoltás vezetésére jogosult állomány létszámában, ezzel a kérdéssel mindenképpen foglalkoznia kell a következő vezetőségnek. Nagy előrelépést jelentett, hogy az elmúlt két évben a tűzoltóságoknál használt kisgépek, például motoros láncfűrész, hidraulikus mentőszerszám kezelését többen elsajátították a katasztrófavédelem által szervezett tanfolyamokon.
A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi igazgatóság igazgatója, Magosi Lajos tűzoltó ezredes elismerő szavakkal köszönte meg az vezetőség munkáját, a jövőre vonatkozóan pedig elmondta, hogy a vezetői tagságokra jelölt kollégák kezében biztosítottnak látja a szövetség jövőjét. A beszámolóban elhangzottakra reagálva kitért arra, hogy az önkéntes tűzoltó mozgalom finanszírozása kedvező irányba indult el. A pozitív tendencia már idén is megmutatkozott, hiszen az országosan százhúsz millió forintos pályázati keret egy második lehetőség révén további közel százmillió forinttal kiegészült. A jövő évi költségvetési tervben pedig háromszáz millió forint az előirányzott keret az önkéntesek támogatásának. Kijelentette, hogy jól működő egyesületek nélkül nincs hatékony tűzvédelem, ezért minél jobban be kell vonni őket a megelőzési tevékenységbe. Elsősorban saját településeiken, amelyet mind emberi, mind földrajzi oldalról jól ismernek, fel kell vállalniuk a tűzvédelem fontosságára való figyelemfelhívást. A jövő a kisebb mértékű eseményeknél önálló beavatkozásra képes egyesületek felé mutat, ezzel jelentősen lerövidülne a jelzés és a kármentés között eltel idő.
A közgyűlést megtisztelte jelenlétével Dobson Tibor tűzoltó dandártábornok, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke. Hozzászólásában elsőként a leköszönő elnök munkáját méltatta, ezt követően pedig rátért az egyesületi élet aktuális kérdéseinek ismertetésére. Az országos vezetés három fő célja közül az első a pénzügyi helyzet stabilizálása, a források megteremtése, a második az egységes szakmai képviselet megteremtése, a harmadik pedig a fiatalok aktivizálása. Hazánkban jelenleg négyszázhuszonnyolc első és második kategóriába sorolt egyesületnek van együttműködési megállapodása valamelyik hivatásos tűzoltósággal. A már korábban ismertetett jövő évi háromszáz millió forint értékű felszerelés közöttük fog eloszlani különböző mértékben. Az országos szövetség jelenleg is arra törekszik, hogy a kormányzat ezt az összeget négyszáz millió forintra emelje, ebben az esetben a támogatás összege több mint háromszorosára emelkedne az elmúlt évekhez viszonyítva. Az önkéntes tűzoltó egyesület összetartást sugároz és közösségformáló ereje nélkülözhetetlen egy településen. A középiskolai diákok ötvenórás közösségi szolgálatába nagyon jól beilleszthető lenne a negyven órás alaptanfolyam. A többségéből ugyan nem lesz tűzoltó, azonban a szellemiséget megismeri, alapszintű ismereteket szerez a tűzvédelem területéről, és ha egyik-másik fiatal csatlakozni kíván a tűzoltók nagy családjához az további nyereséget jelent. Az érdekképviselt hatékonysága akkor növelhető, ha az önkéntes, az önkormányzati és a létesítményi tűzoltókat tömörítő három országos szövetségek közösen állnak ki az érdekeik mellett. Ennek megvalósítására munkacsoportot hoztak létre, amelybe mindegyik szervezet két-két főt delegált.
 
A közgyűlés következő jelentős feladata az új vezetők megválasztása volt. A tagszervezetek által leadott jelöléseket a jelenlévők elfogadták, így megkezdődhetett a titkos szavazás. A Választási Bizottság összesítette a szavazatokat és ismertette az eredményt.
 
A Fejér Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke:
Varga Ernő tűzoltó alezredes, tűzoltósági főtanácsos, Pentele Önkéntes Tűzoltó Egyesület;
titkára: Farkas-Bozsik Gábor tűzoltó százados, Csákvár Tűzoltó Egyesület;
alelnökök: Domak Tibor, Pázmánd Önkéntes Tűzoltó Egyesület; Németi László nyugalmazott tűzoltó alezredes, Fehérvári Tűzoltó Egyesület; Pál Csaba, Mór Önkéntes Tűzoltó Egyesület; Udvardi Sándor, VÉD-SZ Kft.; Vabrik Zoltán, Vál Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
Felügyelő Bizottság tagjai:
Nagy István nyugalmazott büntetés-végrehajtási alezredes, Vál Önkéntes Tűzoltó Egyesület;
Zsupányi István nyugalmazott polgári védelmi alezredes, VIDEOTON-HOLDING Ipari Park Vállalat;
Bajkai Istvánné, Iszkaszentgyörgy Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
 
A hivatalos feladatokat követően a közgyűlés egyhangúan elfogadta, hogy a leköszönt elnök, Mihály János a megyei szövetség örökös tiszteletbeli elnöke legyen, ezzel is elismerve mindazokat az értékeket, amelyeket neki köszönhet Fejér megye tűzoltó társadalma. Az országos szövetség elnöke ajándéktárggyal köszönte meg a szervezet élén eltöltött évek munkáját. Hozzá csatlakozott Rabóczki Zsolt a csókakői és Vabrik Zoltán a váli önkéntesek képviseletében. Az egyhangúan megválasztott elnök megköszönte a bizalmat és kijelentette, hogy vezető társaival együtt tovább viszik a szövetség szellemét és folyamatosan a fejlődés útját fogják keresni.