Nincs egységes EU álláspont a válság kezelésére

 Az EU tagállamainak gazdasági helyzete az általános válság közepette is annyira eltérő, hogy nem létezik egységes uniós megoldás a kialakult helyzetre – mondta José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke. A 27 tagország közül van olyan, amelyik az idén is 4 százalékos gazdasági növekedést ér el, vannak olyanok, amelyek recesszióban lesznek, és van olyan is, amelyik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét veszi igénybe.

2008.12.09. 07:43 |
Az EU tagállamainak gazdasági helyzete az általános válság közepette is annyira eltérő, hogy nem létezik egységes uniós megoldás a kialakult helyzetre – mondta José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.

Barroso, aki Nicolas Sarkozyvel, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Franciaország államfőjével együtt Gordon Brown brit kormányfőnél tett látogatást, a gazdasági minicsúcs utáni sajtóértekezleten azt mondta: a 27 tagország közül van olyan, amelyik az idén is 4 százalékos gazdasági növekedést ér el, vannak olyanok, amelyek recesszióban lesznek, és van olyan is, amelyik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét veszi igénybe.

"Teljes tévedés lenne" azt gondolni, hogy mindegyik uniós tagállamnak pontosan ugyanazt kell tennie, mondta a brüsszeli bizottság vezetője.

A közös londoni sajtóértekezleten - a visszatérő újságírói kérdésre, hogy Angela Merkel német kancellár miért nincs jelen - mindhárom vezető erősen hangsúlyozta, hogy semmiféle nézeteltérés nincs Németországgal a válságkezelés ügyében.

Barroso kijelentette: Németország Európa legfontosabb gazdasága, és "teljesen méltánytalan" lenne bármiféle tervről gondolkodni Berlin tevőleges közreműködése nélkül.

Brown a német kancellár távollétének okát firtató kérdésre közölte: most az Európai Unió, valamint az Európa Bizottság elnökét hívta meg a londoni találkozóra, abból a célból, közvetlenül tárgyalhassanak a londoni pénzügyi központ üzleti vezetőivel.

A Downing Street-i megbeszélésen olyan nagyvállalatok vezetői vettek részt, mint a Vodafone, Tesco, vagy a British Telecom.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.