Német hadisírgondozókat fogadtak a Városházán

 A Városházán fogadta Róth Péter alpolgármester a bajoroszági Bogenből érkezett Panzerpionier- bataillon 4 alakulat katonáit. A hétfőn Fehérvárra érkezett csapat szeptember 23-áig marad és munkálkodik -a Német Háborús Sírokat Gondozó Szövetség szervezésében, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Osztállyal együttműködésben- a Szentlélek katonatemetőben.
2011.09.16. 10:47 |
A Városházán fogadta Róth Péter alpolgármester a bajoroszági Bogenből érkezett Panzerpionierbataillon 4 alakulat katonáit. A hétfőn Fehérvárra érkezett csapat szeptember 23-áig marad és munkálkodik -a Német Háborús Sírokat Gondozó Szövetség szervezésében, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Osztállyal együttműködésben- a Szentlélek katonatemetőben.
A német szövetség olyan társadalmi szervezet, mely civil támogatásokból és a német hadsereg támogatásával szervez Európa-szerte katonasír gondozást. Körülbelül 800 német katonatemető van Európában, ezek gondozását szervezetten végzi a német szövetség, évente több tábort is szervezve. Magyarországon is több városban - Székesfehérvárott, Sopronban, Budaörsön, Debrecenben stb. - is évek óta gondoznak sírokat. A Székesfehérvári Szentlélek temetőben a német sírok gránit fejfáit festik, faültetést végeznek.
Róth Péter a Nagytanácsteremben fogadta a vendégeket, és köszönte meg nekik vállalásukat. Mint elmondta, az I. és II. Világháború különféle nemzetiségű elesett, a megye számos pontján eltemetett katonáit a '90-es évek elejétől kezdve exhumálták és temették át a fehérvári Szentlélek katonatemetőbe.
 
 Bár az azóta eltelt időben sajnos rongálások is előfordultak, a város komoly erőfeszítéseket tett a temető rendbetételére, hogy az méltó módon emlékeztessen a hősök áldozatára. Ezekben az erőfeszítésekben fontos szerep jut a hazai és külföldi önkénteseknek, civil szervezeteknek, hadisír gondozó szövetségeknek is. Közülük a Németországból érkezőkkel különösen jók a kapcsolatok, rendszeresen találkozni velük a különféle kegyeleti- és emlékhelyeken, megemlékezéseken.
 
 Ennek a csapatnak is köszöni a város, hogy részt vesznek a munkában, amihez sikert és jó időt, városi tartózkodásukhoz pedig kellemes élményeket kíván - fejezte be Róth Péter. A csapat vezetője megköszönte a fogadást, a városnak pedig a katonasírokról való eddigi gondoskodást. Mint mondta, természetesen mindent elkövetnek itt tartózkodásuk alatt azért, hogy nemzetük fiainak sírjai a lehető legkifogástalanabb környezetben emlékeztessenek önfeláldozásukra.
 
Szeptember 22-én ünnepélyes keretek között, koszorúzással zárul a program, melyen Székesfehérvár Önkormányzata is képviselteti magát.
 
 A Szentlélek katonatemetőt 1991. június 1-jén avatták fel és szentelték be Göncz Árpád akkori köztársasági elnök jelenlétében. Az azóta eltelt húsz év alatt a sírkert állapota jelentősen leromlott, rongálások is történtek, ezért vált szükségessé a felújítás. A 2011. márciusában kezdődött és a napokban befejeződött renoválásra Székesfehérvár Önkormányzata négymillió forintot biztosított, a munkálatokat a Városgondnokság és a Poklosi Péter elnök által vezetett Magyar Hadisírgondozó Szövetség végezte fiatalok bevonásával. Az I. világháborús parcella valamennyi betonkeresztjét lefestették, százat kicseréltek, és teljes felújításon esett át az itt található obeliszk. A II. világháborús parcellában hatvan darab, mészkőből készült névtáblát gránitra cseréltek, pótolták a szikla emlékműről ellopott bronztáblát és az ősszel eltulajdonított hatvanegy darab rézsisakot, valamint felújították a temető padjait is. A sírkertet 1988-ban Schulz István tervezte, a tavaly elhunyt építész tiszteletére emléktáblát helyeztek el.