Nem egyszerű, de megoldható - beszélgetés Égi Tamás alpolgármesterrel

"A város mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy gyorsítani lehessen a 18.5 milliárd forintnyi hitel visszafizetését." -mondta Égi Tamás a város gazdasági alpolgármestere. Az adósságállomány nagyságának legfőbb oka, hogy az elmúlt évek nagyobb fejlesztései, mint például a panelprogram vagy a játszótérfelújítások mind hitelből történtek. A több nyelven beszélő 50 éves közgazdászt az önkormányzati szolgáltatások fejlesztéséről, belvárosi tervekről, költségvetési elvárásokról és a város cégeiről is kérdeztük. Mint mondta szeretné elérni, hogy a város vállalatai a piacon is megállják a helyüket és komoly tétel legyen a költségvetésben az osztalékbefizetésük.
2010.10.18. 22:10 |
"A város mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy gyorsítani lehessen a 18.5 milliárd forintnyi hitel visszafizetését." -mondta Égi Tamás a város gazdasági alpolgármestere. Az adósságállomány nagyságának legfőbb oka, hogy az elmúlt évek nagyobb fejlesztései, mint például a panelprogram vagy a játszótérfelújítások mind hitelből történtek. A több nyelven beszélő 50 éves közgazdászt az önkormányzati szolgáltatások fejlesztéséről, belvárosi tervekről, költségvetési elvárásokról és a város cégeiről is kérdeztük. Mint mondta szeretné elérni, hogy a város vállalatai a piacon is megállják a helyüket és komoly tétel legyen a költségvetésben az osztalékbefizetésük.
 
 
 
 A gazdasági terület alpolgármesterének és a polgármester általános helyettesének választotta meg a testület. Nem lesz könnyű dolga az elkövetkezendő években…
 
 Először is nagyon szépen köszönöm polgármester úrnak és a város képviselőtestületének a bizalmat, hogy alpolgármesterré választottak. A város gazdaságának legnagyobb problémája, hogy 18.5 milliárd forintnyi hitelt kell a következő években visszafizetni, évente 2-3 milliárdos tételekben. Az adósságállományt sajnos az előző városvezetés halmozta fel, továbbá ehhez adjuk hozzá, hogy az elmúlt években Fehérvár esetében mintegy másfél milliárdnyi normatív támogatást vont ki a központi költségvetés a város kasszájából. Gyakorlatilag évente 3-4 milliárd forint közé tehető az-az összeg, ami hiányzik a költségvetésből. Ezzel a teherrel együtt persze szeretnénk, hogy elinduljon a város fejlesztése, ami pénzbe kerül. Meg kívánjuk oldani ezt a feladatot, mondhatnánk leegyszerűsítve, hogy ez a nagy feladat, amit meg kell oldanunk.
 
 Égi Tamás a város polgármesterének általános helyettese és a gazdasági területért felelős alpolgármester, a belváros önkormányzati képviselője 50 éves, közgazdász. Feleségével két egyetemista lányuk van. A Teleki Blanka Gimnázium után a budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett közgazdász diplomát, majd az egyik városi nagyvállalatnál tett szert vezetői tapasztalatokra, húsz éve egy cég ügyvezetője. Angolul, németül és cseh nyelven beszél. A városi közéletben 2002-töl vesz részt. 2006-tól önkormányzati képviselő, a Pénzügyi, Költségvetési Bizottság vezetője.
 
Meg lehet ezt oldani az előbb említett körülmények között?
 
 Igen ezért vállalkoztunk erre, de a helyzet nem egyszerű. Utalnék itt arra, hogy amikor két hete közrebocsátotta az Állami Számvevőszék az önkormányzatok gazdálkodásáról szóló jelentését tanítani való példaként említette a fehérvári gazdálkodást, hogy hogyan nem szabad eladósodni.
 
Mi annak az oka, hogy ekkora hitelállomány halmozódott fel?
 
 A város gazdasági ereje nagyon erős, hiszen iparűzési adóbevétel tekintetében az ország második helyén áll. A legnagyobb problémánk és a legfőbb ok, hogy az elmúlt évek nagyobb fejlesztései mind hitelből történtek. A mindenki által támogatott panelprogramból például még egyetlen forintot sem fizetett ki a város. Ez azt jelenti, hogy gazdasági tekintetben most kezdi el a panelfelújítást az önkormányzat, noha már a beruházás jelentős része megvalósult. Ugyanígy említhetnénk akár a játszótér programot is. Sajnos tény, hogy a város úgy adósította el magát, hogy ettől az évtől kezdve kell elkezdenie törleszteni a hitelállományt. Kétségtelen persze, hogy a gazdasági válsággal sem számoltak, így az iparűzési adó is milliárdokkal kevesebb bevételt hoz, mint az előző években.
 
Teljesíthető elvárások ezek a jelen körülmények között?
 
 Szeretném, hogy a város vezetése, a képviselőtestület az elkövetkezendő években úgy gondolkozzon, hogy az esetlegesen felvett hitelt vissza is tudja fizetni oly módon, hogy abba nem rokkan bele és nem tolja a törlesztést a következő ciklus elejére. Minden bizonnyal érdemes lesz kiváltani korábbi hiteleket sokkal jobb konstrukciókkal, de nagyon vigyázunk arra, hogy ne növeljük a hitelállományt. E mellett a város mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a bevételei növekedjenek és ezzel is a hitel visszafizetését lehessen gyorsítani. Meg kell persze vizsgálni, hogy hol van olyan kiadás, amire nincs feltétlenül szükség. A takarékosságra egy jó példa a Városgondnokság átalakítása, ami jelenleg 1.2 milliárddal kevesebből gazdálkodik, mint korábban.
 
Hiteleket közbeszereztetik majd?
 
 Tavaly már közbeszereztette a város a hiteleket, de a kereskedelmi bankok nem tolongtak a hitelnyújtás lehetőségéért, de megjegyezném, hogy ezzel kapcsolatban azért a városnak nem volt problémája.
 
Van több önkormányzati vállalata Fehérvárnak, az előbb példaként említett Városgondnokság mellett a Széphő Zrt., a Depónia, a Székom, a Fejérvíz vagy a Fűtőerőmű Kft. és még sorolhatnánk. Ezen cégek működéséből gondolom több osztalékot vár majd az önkormányzat…
 
 Jelentős cégvagyona van Székesfehérvárnak. Meg kell, hogy említsem itt a múlt örökségét, hiszen 2004-ban sajnálatos módon egy óriási hiba folytán a Fűtőerőmű felét nagyon rossz feltételekkel magánkézbe adta a város. Összehasonlításként felhoznám Győr városának a távhőrendszerét, ami nagyságában, fogyasztószámban is hasonló a Fehérvárihoz és évente egymilliárdnyi osztalékot fizet az önkormányzatnak úgy, hogy alacsonyabbak a távhődíjak. Székesfehérváron ezzel szemben magasabb a fűtésdíj és osztalékként is néhány millió forintot fizet a Fűtőerőmű. Szerencsére elértük az elmúlt években, hogy a többségi tulajdon a város kezébe került. Nagyon nagy feladatunk az elkövetkezendő években az, hogy a Fűtőerőmű fejlesztésének második ütemén gondolkodjunk, mert a Gáz utcában található kazánok rendkívül rossz hatásfokkal és nem túl környezetbarát módon működnek. Komoly feladat lesz ezt kiváltani. A beruházás mintegy 11 milliárd Forintba kerül és a Bakony utcába költözne a teljes cég, amivel felszabadulna a Gáz utcai telephely. Ezen a helyen pedig egy kisebb városközpontot is létre lehetne hozni.
A Székom és a Depónia cégekkel kapcsolatban az-az álláspontunk, hogy a város a szolgáltatások terén saját tulajdonos legyen. Amit a város megrendel munkát és azt a lakók kifizetnek, ahhoz teljesen fölösleges egy köztes céget a rendszerben látni, ami ráadásul elviszi a hasznot is. Ha azt mondjuk, hogy szolgáltató önkormányzat akarunk lenni, akkor ez a saját szolgáltatásainkra vonatkozik elsősorban.
 
Lehet e már látni azt, hogy mi az elvárás a jövő évre vonatkozóan a város cégeitől?
 
 Ezen a héten lesz egy találkozó, ahol az új városvezetés az önkormányzati cégek ügyvezetőivel leül tárgyalni. Itt minden bizonnyal megkérdezzük, hogy a saját vállalatok mivel tudnak hozzájárulni a költségvetéshez és minden bizonnyal az elvárásainkat is ismertetjük velük szemben. Elsődleges persze a szolgáltatás biztonsága és elfogadható költségszintje. Kérjük őket, hogy gazdálkodjanak úgy, hogy a város költségvetésébe osztalákot tudjanak fizetni.
 
Gondolkozzanak úgy önkormányzati cégkén, hogy mégis csak a versenyszférához tartoznak?
 
 Így van, biztos megrendelésekkel rendelkező cégekről van szó, hiszen Székesfehérvár a megrendelő és a lakók fizetnek. Az elmúlt években néhány százezer forintos osztalékot fizettek a városi költségvetésbe ezek a cégek, idén pedig már a 200 millió forintot is el fogja érni ezen bevétel.
 
A központi költségvetésből érkező ún. normatív támogatások terén mi várható az elkövetkezendő időszakban?
 
 Az elmúlt években másfél milliárd forinttal csökkent az állami támogatás, melynek hatásait mind a város, mind pedig az intézményrendszer is megszenvedi. Nagyon várjuk az új állami költségvetés irányelveit és azt már majdnem biztosan tudhatjuk, hogy idén normatíva elvonás nem várható.
 
Mikor lenne elégedett, hogyan szeretné látni a város intézményrendszerét és az önkormányzati vállalatokat a ciklus végén?
 
 Nagyon elégedett lennék akkor, ha a meglévő adósságállományt kezelni tudnánk és amennyit csak lehet ebből vissza szeretnénk fizetni. Szeretném továbbá, hogy a vállalataink a piacon is megállják a helyüket és komoly tétel lenne a költségvetésben az osztalékbefizetésük. Nem tartom lehetetlennek, hogy a ciklus végére az összes vállalati hozzájárulás az egymilliárd forintot is elérje úgy, hogy a szolgáltatások minőségével és árával a fehérváriak elégedettek lennének. Ez utóbbit nagyon fontosnak tartom.
 
 A belváros önkormányzati képviselőjévé választották. Összefügg-e valamelyest a gazdasági alpolgármesteri pozíció és a belvárosi képviselőség?
 
 Annyira összefügg, hogy ha az ember végignéz a belvároson, akkor azt látja, hogy itt évek óta nem történt jóformán semmi sem a Hiemer-ház felújításán kívül, melynek harmadik üteme egyébként hamarosan folytatódik. A város múltjához és jelenéhez is méltatlan a belváros mai állapota. Vannak elnyert pályázatok belvárosi fejlesztésekre, azonban a pontos kiviteli tervek elkészítése a következő hetek feladata. Jövőre elindul a Fő utca teljes felújítása a Főtér és a Magyar Király Szálló között. Egy olyan koncepcióban gondolkozunk, mely az egész belvárost a Szent István tértől a Zichy-ligetig érinti, beleértve a kis utcákat is. Egy egységes arculatot szeretnénk kialakítani. Tudjuk, hogy ez rettenetes pénzbe kerül, de ha megállapodunk a lakókkal és a Közgyűlés is dönt egy világos koncepcióról, akkor több évre előre biztosan tudjuk, hogy milyen feladataink lesznek. Fontosnak tartom, hogy a belvárost a kis utcák felújításával kiszélesítsük. A hetvenes évek óta jóformán semmi sem történt a Basa, a Rózsa, a Bástya vagy a Lakatos utcákban, hogy csak néhány példát említsek. A belváros egyfajta kirakata Fehérvárnak és a lakók nyugalmának megőrzése mellett motorja kell, hogy legyen a városnak. Mindenképpen egészséges kompromisszumokat kell kötni ezen a téren az itt élőkkel.
 
Volt már olyan program, ami a belvárosi homlokzatok, portálok felújítását tűzte ki célul…
 
 Ez a program folytatódni fog és jövőre remélhetőleg jóval több pénzt tudunk erre fordítani, mint korábban, hiszen ez néhány millió forintos tétel volt a költségvetésben. Ennél jóval többre van szükség, hiszen a Fő utca felújítása mellett a homlokzatok felújítása is kiemelt feladat. Kétségtelen, hogy problémát jelent az, hogy a belvárosi üzletek többsége nem önkormányzati, hanem magántulajdonban vannak és jórészt bérlemények.
 
Milyen a kapcsolata a város polgármesterével, illetve a társadalmi kapcsolatokért és a humán területekért felelős alpolgármesterekkel?
 
 Remélem, hogy kiválón működik majd régi kapcsolatunk. Polgármester úr adja természetesen a feladatokat, azonban ezek mindegyikének lesz költségvetési kihatása, melyeket közösen megbeszélünk és a Közgyűlés eldönti majd, hogy milyen irányba érdemes tovább haladni.