Négy mesterség fortélyai a Mesterségek Házában

 A Magyar- országi Alkotó- művészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága és a Művészetek Háza szervezésében a vállalkozó kedvűek a Rác utca 20. szám alatt a héten a kézműves mesterségekkel ismerkednek. Ezen a nyáron még internetes és fafaragó táborba várják a gyerekeket. Fazekas, nemezkészítő, bőrműves és csuhéműves mesteremberek is oktatnak a kézműves alkotótáborban.
2015.08.05. 14:17 |
A Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága és a Művészetek Háza szervezésében a vállalkozó kedvűek a Rác utca 20. szám alatt a héten a kézműves mesterségekkel ismerkednek. Ezen a nyáron még internetes és fafaragó táborba várják a gyerekeket. Fazekas, nemezkészítő, bőrműves és csuhéműves mesteremberek is oktatnak a kézműves alkotótáborban.
KÉPGALÉRIA a táborról
 A Rác utcai népművészeti alkotótábor ezen a héten kézműves mesteremberekkel telt meg. A Mesterségek Házában hétfőn fazekas, nemezkészítő, bőrműves és csuhéműves szakoktatók várták a Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága és a Művészetek Háza által szervezett táborba jelentkező kicsiket és nagyokat, akiket egészen szombatig tanítanak a különböző kézműves fortélyok elsajátítására. Mint azt Komendó Gabriella, a tábor szervezője a sajtó képviselői számára szerdán délelőtt tartott tájékoztató során elmondta, az ország különböző pontjairól érkeztek hozzájuk oktatók. Mindegyiküket a saját mesterségében a legjobbak között tartják számon. S van olyan kézműves szakember, aki már a korábbi években itt Székesfehérváron szervezett nyári táboroknak is oktatója volt.
 A fazekas technikákat a Csókakőről érkező Csuporné Angyal Zsuzsa, népi iparművész mutatta meg a fiataloknak. A Móron szakképzéseket vezető mester segítségével a gyerekek kitapasztalhatták, hogy az agyagnak milyen tulajdonságai vannak, s különböző szisztémák alkalmazásával kis tálakat és edényeket készítettek. A nemezkészítés fortélyaival a szegedi Kaszás Ákos, népi iparművész és a székesfehérvári Kluge Kövesi Krisztina, játszóházvezető ismertette meg a táborozókat. A varrott nemezelés mellett ki lehetett próbálni a vagdalásos technikát, de mintaként szolgáltak a kezdő nemezelők előtt a selyemből és ausztrál gyapjúból modern nyugati technikával készült kendők is, ugyanúgy, mint a klasszikus metódussal gyártott tarsolyok és táskák, valamint honfoglalás kori süvegek, szemléltetve azt, hogy kitartó munkával milyen csodák születhetnek. A nemezeléssel most ismerkedők tulipánokat, ruhadíszeket, ékszereket és hajcsatokat alkottak, illetve két nap alatt elkészült egy meditációs szőnyeg is.
 A bőrműves eljárásokat a dinnyési Sipos Tamás, a Népművészet Ifjú Mestere jóvoltából tanulmányozhatták és sajátíthatták el a jelenlévők. A tábor alkalmával kulcstartók, karkötők és nyakláncok születtek. Csuhéból, sásból, gyékényből és szalmából székeket fontak a tábor kézművesei a Budapestről érkező Bárány Mara, népi iparművész irányításával. A kézműves asszony azt is megmutatta, hogy szalmafonással akár egy táska is elkészíthető. A táborban egészen szombat délig alkotnak az ügyes kezűek; gyerekek és felnőttek egyaránt, összesen tizenöten. S mindazokat, akik részesei voltak a tábornak és azokat is, akik esetleg valamilyen oknál fogva lemaradtak, de érdeklődnek a kézműves mesterségek iránt, a Művészetek Házában továbbra is várják a népművészeti foglalkozásokra, amik egész évben látogathatók. A Mesterségek Háza és a Művészetek Háza jövő héten az internetezőkkel telik meg, míg augusztus 24-étől a fafaragás iránt érdeklődő 8 és 13 év közötti diákokat várják a Rác utcába.
 
Jelentkezni még mindig lehet, a táborral kapcsolatos információk az IDE kattintva érhetők el.