Mellrák elleni szűrőprogram a kisebbségi önkormányzatokkal karöltve

 A népegészségügyi programokban való aktívabb közreműködésre próbálták rávenni Fejér megye kisebbségi önkormányzatainak vezetőit e hét elején Székesfehérváron egészségügyi szakemberek. Dr. Ferencz Péter, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Fejér megyei főorvosa elmondta: három éve zajlik a mellrák elleni szűrőprogram a megyében, összesen negyvenötezer, 45 és 65 év közötti nő tartozik a különösen veszélyeztetett korcsoportokba Fejérben. Évente 22-23 ezer vizsgálatot végeznek Székesfehérváron.

2004.12.09. 09:48 |

 A népegészségügyi programokban való aktívabb közreműködésre próbálták rávenni Fejér megye kisebbségi önkormányzatainak vezetőit e hét elején Székesfehérváron egészségügyi szakemberek.

 Dr. Ferencz Péter, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Fejér megyei főorvosa elmondta: három éve zajlik a mellrák elleni szűrőprogram a megyében, összesen negyvenötezer, 45 és 65 év közötti nő tartozik a különösen veszélyeztetett korcsoportokba Fejérben. Évente 22-23 ezer vizsgálatot végeznek a megyeszékhelyen. A program első két esztendejében a kiértesített nők hatvan százaléka jelent meg a vizsgálaton, a fehérvári Szent György Kórház rendelőintézetében: az országos átlag mindössze 45 százalék volt. Az idén azonban a részvételi arány ötven százalék alá csökkent a megyében, országosan pedig még a negyven százalékot sem érte el.

 A másik, nagy tömegeket érintő szűrővizsgálatra, amelyet a méhnyakrák minél koraibb felderítése érdekében szerveztek ugyancsak három éve, a mintegy százezer, húsz és hatvan év közötti Fejér megyei nőt hívtak be. Mivel ez a vizsgálat nem igényel annyira bonyolult berendezéseket, mint a mellrák előtti állapotokat kimutató műszerek, ezért a megyében több helyen is végzik a szűréseket: Székesfehérváron és Dunaújvárosban három-három rendelőben, továbbá Bicskén, Móron, Enyingen és Sárbogárdon. A részvételi arányt azonban egyenesen katasztrofálisnak nevezte a főorvos: országszerte a kiértesített hölgyeknek mindössze 2,2 százaléka jelent meg a rendelőkben, s Fejér megyében is csak 6,6 százalékuk.

 Az eddig elvégzett vizsgálatok során 250 olyan esetet fedeztünk fel, amelyekben már kialakult a mellrák előtti állapot, és száz olyan nőre bukkantunk, akiknél a méhnyakrák kezdeti stádiumát mutatta ki a vizsgálat. Ezek a betegek egyébként teljesen tünetmentesek voltak, ám a szűrővizsgálat után elvégzett korai beavatkozás nélkül két-három év múlva valószínűleg meghaltak volna! - jelentette ki dr. Sirák András, megyei háziorvosi szakfelügyelő főorvos, aki megjegyezte: a kistelepüléseken élők számára különösen fontos lenne a részvétel minden szűrővizsgálaton: a statisztikák szerint ugyanis az itt élő emberek átlagéletkora három évvel rövidebb, mint a városokban élőké, s hat évvel kisebb a fővárosi lakosokénál. Körükben tehát igen nagy jelentőségű lenne, ha idejében észlelnék a megbetegedéseket, mivel számukra az egészségügyi szolgáltatások amúgy is nehezebben érhetők el.