Megkezdődtek a Határon Túli Magyar Irodalom Napjai Fehérváron

 Székesfehérvár önkormányzata, a Vörösmarty Társaság, a Magyra Írószövetség Közép-dunántúli Írócsoportja és a Szent István Művelődési Ház idén már 11 alkalommal szervezte meg a Határon túli magyar irodalom napjait. A programsorozat Sobor Antal domborművének megkoszorúzásával kezdődött a Szent István Művelődési Házban. A többnapos rendezvény meghatározó eseménye az a konferencia, melyen előadást tart Szakolczay Lajos, L. Simon László, Kabdebó Tamás, Tari István, Szabó Ferenc, Dupka György, valamint Pomogáts Béla.
2011.10.06. 12:33 |
Székesfehérvár önkormányzata, a Vörösmarty Társaság, a Magyra Írószövetség Közép-dunántúli Írócsoportja és a Szent István Művelődési Ház immár 11 alkalommal szervezte meg a Határon túli magyar irodalom napjait. A programsorozat Sobor Antal domborművének megkoszorúzásával kezdődött a Szent István Művelődési Házban.
KÉPGALÉRIA a megnyitóról

 Az esemény keretében koszorút helyezett el dr. Cser-Palkovics András polgármester és Mészáros Attila tanácsnok is Sobor Antal emléktáblájánál. A délelőtti előadások alatt átadták a Vár-díjat is, amit ebben az esztendőben Szakolczay Lajos vehetett át. Szakáll Antal pedig emlékplakettet adományozott Sobor Antal feleségének.
 Az elefántcsonttorony továbbra is a legalkalmasabb közeg a nagy művek megszületéséhez, de dolgozni kell azon, hogy az újabb és újabb kortárs irodalmi alkotások már a maguk idejében hatást gyakoroljanak az emberekre – jelentette ki Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke Székesfehérváron, a 11. Határon Túli Magyar Irodalom Napjai megnyitóján. Szentmártoni János legfontosabb feladatuknak a mindenkori kortárs irodalom és kultúra közönségének visszahódítását nevezte. Szerinte ehhez meg kell találniuk azokat az új csatornákat, amelyeken keresztül elérhetik a közönséget.
 
 A többnapos rendezvény meghatározó eseménye lesz az a konferencia, amelyen mások mellett előadást tart Szakolczay Lajos, L. Simon László, Kabdebó Tamás Írországból, Tari István Délvidékről, Szabó Ferenc atya, a Vatikáni Rádió volt munkatársa, Dupka György Kárpátaljáról, valamint Pomogáts Béla. Kerekasztal-beszélgetést is rendeznek az irodalmi folyóiratok határon túli kapcsolatairól, az eszmecserén jelen lesz Péntek Imre, a Pannon Tükör főszerkesztője, Ködöböcz Gábor, az Agria főszerkesztője, Kilián László, a Vár Ucca Műhely alkotója, s bemutatkozik a készülő Vámbéry Alapítvány-antológia is Hodossy Gyula író, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke jóvoltából.