Másodfokú figyelmeztetés a várható erős szél miatt


Az Országos Meteorológiai Szolgálat másodfokú, narancssárga figyelmeztető előrejelzést adott ki Fejér megye területére. A figyelmeztetés alapján március 15-én és 16-án a széllökések meghaladhatják a 90 kilométer/órás sebességet. Külön ki kell emelni, hogy a mai és holnapi nap folyamán semmiképpen nem tanácsos a szabadban tüzet gyújtani! A legkisebb szél is fel tud kapni égő, izzó részeket, amelyeket akár több száz méterre is repíthet.
2014.03.15. 09:15 |
Az Országos Meteorológiai Szolgálat másodfokú, narancssárga figyelmeztető előrejelzést adott ki Fejér megye területére. A figyelmeztetés alapján március 15-én és 16-án a széllökések meghaladhatják a 90 kilométer/órás sebességet.
Az alábbi egyszerű szabályok betartásával saját magunkat és embertársainkat is megóvhatjuk a sérülésektől, illetve az anyagi kártól. Külön ki kell emelni, hogy a mai és holnapi nap folyamán semmiképpen nem tanácsos a szabadban tüzet gyújtani! A legkisebb szél is fel tud kapni égő, izzó részeket, amelyeket akár több száz méterre is repíthet. A kialakult tüzek pedig nagy sebességgel terjednek, szintén a felerősödő, viharos szél hatására. Az ilyen káresemények megfékezése jelentős erőket igényel a katasztrófavédelem részéről, a tűzoltók akár több órás megfeszített munkája is szükséges a lángok elfojtásához.
 
Hogyan védekezzünk szélvihar ellen, ha szabad ég alatt tartózkodunk?
 
- Viselkedjünk nyugodtan, körültekintően.
- Amennyiben lehet, keressünk védett, stabil helyet (épület, aluljáró).
 - Tartsunk megfelelő távolságot fáktól, épületektől, hogy a letört ágak, cserepek, üvegszilánkok ne okozzanak sérülést.
 - Védjük szemünket a portól, fejünket a szél sodorta tárgyaktól, ágaktól, stb.
 - Oszlopba, kerítésbe kapaszkodjunk, hogy ne sodorjon el az erős szél.
 - Tartsuk, védjük erősen a kisgyerekeket, ne szakadjunk el társainktól.
 - A járműveket, sátrakat, gyenge szerkezetű építményeket hagyjuk el, mert bentről nem lehet érzékelni a fenyegető veszélyt (pl. rádőlhet a fa).
 - Leszakadt villamos távvezetéket megközelíteni is életveszélyes!
 - Szabadban végzett tűzveszélyes tevékenységet azonnal abba kell hagyni, a tüzet el kell oltani (pl. gazégetés kertben, tábortűz, szalonnasütés, kerti parti).
 - Csónakázni, fürdőzni erős viharban életveszélyes! Nagyobb vízfelület fölött összefüggő vízfüggöny alakulhat ki, amely kiszorítja a levegőt és a jó úszók is megfulladhatnak. Vegyük komolyan a viharjelzéseket!
 - Az állatok viselkedése kiszámíthatatlanná válik, megvadulhatnak, ezért ne érjünk hozzájuk. háziállatokat zárjuk be.
 - Lehetőségeink szerint a ház körül található fák meggyengült ágait vágjuk le, a kerti tárgyakat, bútorokat rögzítsük, vagy helyezzük szélvédett helyre.
 
Óvintézkedések az épületen belül:
 
- Az ajtókat, ablakokat zárjuk be.
- Ne menjünk ki a szabadba.
- Ne hagyjuk a kisgyermekeket, betegeket felügyelet nélkül, lehetőleg senki ne maradjon egyedül.
- Készüljünk fel áramszünetre (elemlámpa előkészítése).
 - Áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket.

Kék hírek