Közel 500 állatot adott örökbe tavaly a HEROSZ Fehérvári Állatotthona

A HEROSZ Fehérvári Állatotthona tavaly, 25 éves fennállása alkalmából közel 90 saját szervezésű programmal ünnepelte a jubileumot, az év folyamán csaknem 6.000 látogatót fogadott, az örökbe adott állatok száma megközelíti az 500-at.
2018.04.26. 12:19 |
Közel 500 állatot adott örökbe tavaly a HEROSZ Fehérvári Állatotthona

Az Állatotthonban közel 6000 látogató fordult meg tavaly, és 45 lakossági bejelentés érkezett nem megfelelő állattartással, állatkínzással kapcsolatban.

A komoly szellemi és fizikai kihívásokkal teli, mindennapos munka idén is folytatódik. Az állatvédelmi oktatóprogram keretében a HEROSZ ismét meghirdette nyári napközis táborát, melyre már most lehet jelentkezni. A részleteket sajtótájékoztatón ismertette Dr. Berey Attila, a HEROSZ országos elnöke és Krepsz Gyöngyi, az Állatotthon vezetője.

A HEROSZ napközis táborba ITT jelentkezhet!

„A HEROSZ elnökeként példaértékűnek tartom a székesfehérvári állatvédő munkát. Menhelyeink közül itt fogadják be és innen kerül új gazdához a legtöbb szerencsétlen sorsú állat. A gondoskodás, az ellátás kitűnő. Azonban nem csak az állatotthon működtetéséből áll az itteni munka. Az ismeretterjesztés, felvilágosítás, a gyermektagozat, a középiskolások, önkéntesek fogadása, a nyári táborok szervezése mind-mind az állatvédelmet szolgálja.” – hangsúlyozta Dr. Berey Attila.

A menhelynek 88 saját szervezésű programja volt a jubileumi évben, de kapcsolódott 44, mások által szervezett rendezvényhez is.

Arról is szólt, hogy bőven van még feladatuk, többek között a jogszabályalkotás területén segíteni, hogy a jogszabályváltozások minél hatékonyabban szolgálják az állatvédők közös céljait. Szükséges például az állatvédelmi törvény módosítása, ez előfeltétele a kóbor állatokról szóló kormányrendelet megalkotásának, amely nem tűr halasztást. Indokoltnak tartják az ebrendészeti hozzájárulás kötelezővé tételét az állatvédelem forrásoldalának hatékonyabb biztosítása céljából. A jogalkalmazás területén is van bőven feladat, pl. a kötelező chipezés és annak ellenőrzése sok kívánnivalót hagy maga után. Ennek szigorítása nagyon indokolt!

A HEROSZ Fehérvári Állatotthonának munkájáról Krepsz Gyöngyi vezető adott tájékoztatást. Elmondta, a befogadott állatok örökbe adása a legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő feladatuk, tavaly 333 kutyának és 161 cicának találtak új, szerető otthont. 27 vadon élő állatot – főként denevéreket és sünöket – is gondoztak, nagy részüket gyógyulás után visszahelyezték természetes élőhelyükre. Nagy hangsúlyt fektettek a felesleges szaporulat megakadályozására, tavaly 395 állatot ivartalanítottak, a hat hónapnál idősebb állatokat csak így adják örökbe, de végeztek egyéb, gyakran életmentő beavatkozásokat is. A HEROSZ-nál bevezették a kutyák szívférgesség-szűrését, az oltási program keretében 1000-nél több kombinált oltást és közel 600 veszettség elleni oltást használtak fel. A Fehérvári Állatotthonban többek között Dr. Koller István állatorvosnak köszönhető, hogy a védencek megkapják a megfelelő ellátást, kezeléseket. Fontos tapasztalás, hogy a beérkezett kutyák mindössze 31 százalékában volt csak a gazdák beazonosítására kötelezően használandó mikrochip.

Kiemelkedő a teljesítmény a környezeti nevelés, a szemléletformálás terén is. Az Állatotthonban számos óvodai, iskolai csoportot fogadtak, folytatódott a HEROSZ Gyermektagozata 200 fős tagsággal, a napközis táborban 60 gyermek vett részt.

Az Állatotthon mindennapi munkájához nagyban hozzájárulnak a támogatók. Székesfehérvár Önkormányzata mellett helyi vállalkozások, cégek, nagyáruházak, német és holland támogatók, önkéntes állatvédők, ideiglenes befogadók, karbantartók és trénerek segítik a munkát.Az Iskolai Közösségi Szolgálat keretében tavaly 60 diák 109 alkalommal dolgozott az Állatotthonban.

Közben a HEROSZ máris készül a vakációra a nyári napközis tábor meghirdetésével. Idén június, július és augusztus folyamán lesz egy-egy turnus, ahova az általános iskolásokat várják. A gyerekek játékos formában bepillantást nyernek az Állatotthon életébe, megismerik az ott élő állatok sorsát, és tevékenyen részt vesznek a feladatokban. A turnus végén a résztvevők kipróbálhatják a kutyasétáltatást, majd egy játékos teszttel zárják a hetet, a legjobbak jutalmat kapnak.