Könyves Kálmán és a Nagyboldogasszony bazilika

Könyves Kálmán volt az első uralkodó, akit, a bazilikába a szentek mellé temettek. Az 1116. február 3-án elhunyt Könyves Kálmán Magyarország történetének egyik legtehetségesebb királya volt, akit a krónikások által megrajzolt előnytelen kép ellenére máig köztisztelet övez. Az Árpád ház kihalásáig (1301) egyébként összesen nyolc uralkodó választotta végső nyughelyéül a templomot.
2015.08.10. 06:40 |
 
Könyves Kálmán volt az első uralkodó, akit, a bazilikába a szentek mellé temettek. Az 1116. február 3-án elhunyt Könyves Kálmán Magyarország történetének egyik legtehetségesebb királya volt, akit a krónikások által megrajzolt előnytelen kép ellenére máig köztisztelet övez. Az Árpád ház kihalásáig (1301) egyébként összesen nyolc uralkodó (II. Béla, II. Géza, II. László, IV. István, III. Béla, III. László) és a vegyesházi királyaink közül is több uralkodó (Károly Róbert, I. (Nagy) Lajos, Hunyadi Mátyás, Szapolyai János) választotta végső nyughelyéül a templomot.
 
A bazilika nem csak egyházi, hanem állami feladatokat is ellátott. Itt állt a király trón, itt őrizték a koronázási ékszereket, a kincstárat, majd később az ország levéltárát, itt volt a sókamara és a pénzverőkamara is. A királyi kincstárban őrizték többek között a királyi mértékegységek etalonjait.

Kálmán külföldi lovagokat fogad (forrás: Az Árpád-ház királyai)
A bazilika államigazgatásban betöltött szerepét jelzi az is, hogy az ország alkancellári tisztét a mindenkori székesfehérvári prépost töltötte be (ezt megelőzően a királyi pecsét őre volt). A későbbiekben a gyakorlat módosult, de a prépostok fontos állami hivatalokat is viseltek, kancellári és királyi titkári tisztségeket töltöttek be. E tény már önmagában is fejlett és magas írásbeli kultúráról tanúskodik Székesfehérváron, III. Béla írásbeliséget bevezető 1181. évi dekrétumát megelőző században.

A prépostsági templom feltárási alaprajza Kralovánszky Alán ásatásai alapján.
A török kiűzése után a székesfehérvári királyválasztó prépost 1703-ban azzal a kérelemmel fordult a Habsburgokhoz, hogy építsék újjá a templomot. A Rákóczi-szabadságharc elején sok minden fontos lehetett I. Lipótnak, az azonban biztosan nem, hogy a magyarok nemzeti identitását a koronázó templom újjáépítésével erősítse meg. Lett ugyan építkezés a török kiűzése után elnémetesedett Fehérváron, ez azonban a bazilika csaknem teljes megsemmisüléséhez vezetett. A barokk püspöki palota építésébe kezdtek, amelyet részben a templom visszabontott alapjaira emeltek. 1713-ra a koronázó templomnak szinte nyoma sem maradt, majd néhány évtizeddel később elkészült a palota.
 
A terület több mint két évszázaddal később kezdte mai formáját elnyerni. Elsőként Henszlmann Imre tárta fel, majd temette vissza a királyi bazilika maradványait, majd Szent István halálának kilencszázadik évfordulójára készülve Gerevich Tibor (a Műemlékek Országos Bizottságának újraszervezője) szervezett szakértői összefogást a bazilika emlékének megmentésére.
 
Források:
http://muvtor.btk.ppke.hu/romanika/szfv1.htm
http://www.albaarchivum.hu/hu/