Jövő héten 19 ezer diák ül az iskolapadba Székesfehérváron

 A város általános- és középiskoláiban több mint 19 ezer diák ül be az iskolapadba szeptembertől. A gyógypedagógiai intézményeket nem számítva 17 általános iskolát tart fent az önkormányzat. Ezekben az iskolákban 35 első osztály indul és 5 kis létszámú fejlesztő osztály. Az önkormányzati iskolákba 919 elsős iratkozott be, a nem önkormányzatiakban pedig 60 diák kezdi az első osztályt. A középiskolákban a 9. osztályt 2108-an kezdik, azonban a javítóvizsgák eredményétől függően ez a szám még jelentősen változhat -válaszolta kérdésünkre Juhászné Móricz Zsuzsanna az Oktatási és Sport Iroda munkatársa.
2005.08.25. 10:24 |

 A város általános- és középiskoláiban több mint 19 ezer diák ül be az iskolapadba szeptembertől. A gyógypedagógiai intézményeket nem számítva 17 általános iskolát tart fent az önkormányzat. Ezekben az iskolákban 35 első osztály indul és 5 kis létszámú fejlesztő osztály. Az önkormányzati iskolákba 919 elsős iratkozott be, a nem önkormányzatiakban pedig 60 diák kezdi az első osztályt. A középiskolákban a 9. osztályt 2108-an kezdik, azonban a javítóvizsgák eredményétől függően ez a szám még jelentősen változhat - válaszolta kérdésünkre Juhászné Móricz Zsuzsanna az Oktatási és Sport Iroda munkatársa.

 Hány első osztályos gyerek kezdi a tanévet szeptembertől Székesfehérváron?

 A gyógypedagógiai intézményeket nem számítva 17 általános iskolát tart fent az önkormányzat. Ezekben az iskolákban 35 első osztály indul, e mellett 5 kis létszámú fejlesztő osztály. Az önkormányzati iskolákba 919 elsős iratkozott be, a nem önkormányzatiakban pedig 60 diák kezdi az első osztályt.
 A középiskolákban 73 osztályban indul tanítás a 9. évfolyamon, ami 2108 beiratkozott tanulót jelent, azonban szeptember elsejéig változik ez a szám, hiszen a javító és pótvizsgákon nem tudni még, hogy hogyan szerepelnek a diákok, így a tapasztalatok alapján százas nagyságrenddel is változhat ez a létszám.

 A város középiskoláiban indulnak-e új szakok?

 Valóban indulnak a városban új szakmák: újdonság a Gróf Széchenyi István Műszaki Szakközépiskolában akkreditált felsőfokú szakképzés keretében műszaki informatikai mérnökasszisztens képzés, a Váci Mihály Ipari Szakképző Iskolában a kerékpárszerelő szakma, a Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző iskolában pedig a lótenyésztő és az édesipari termék gyártó szakma.

 Az általános iskolákra visszatérve; ha olyan szociális helyzetben van a család, akkor milyen támogatásokat élvezhetnek az iskoláztatással kapcsolatban?

 Elsősorban a tankönyv megvásárlásához tud az önkormányzat támogatást nyújtani és az intézményi étkezési térítési díjak mérséklésére, illetve elengedésére van lehetőség.

 Hogyan igényelhetnek tankönyvtámogatást a fehérváriak?

 Nem csak Fehérváron, hanem mindenhol az országban ugyanúgy, egy meghatározott oktatási miniszteri rendelet alapján, formanyomtatványon lehet az igényt benyújtani: akik a tavalyi évben tanulói jogviszonnyal rendelkeztek, azoknak tavaly novemberben kellett ezt jelezni az iskolákban, azok, akik most kezdik az első és a 9. osztályt, azok a beiratkozásnál kapták kézhez ezeket a lapokat. Az igénylőlap benyújtásával együtt pedig igazolni is kellett a rászorultságot, és ez alapján dönti el az iskola, hogy kaphat-e e támogatást vagy nem a tanuló.
 Amennyiben meghatározott határidőig nem adták be az igénylőlapot, az iskola nem köteles a támogatást kielégíteni. Ha a határidőt követően állt be az igényjogosultság, azaz a családi állapotban azóta történt változás, akkor meg kell adni a támogatást.

 Étkezési támogatást kik és hogyan vehetik igénybe a rászorulók?

 Lakóhelytől függetlenül jogszabály írja elő a kedvezményt: 50%-os térítési díj mérséklésre tarthatnak igényt a háromgyerekes családok, ha a tanuló tartósan beteg vagy fogyatékos, illetve rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülnek. Ez utóbbi kategória esetében a bölcsődések és az óvodások 100%-os támogatást élveznek, azaz ingyen étkezhetnek.
 Az önkormányzatok maguk döntik el, hogy milyen egyéb módon támogatják a diákokat. Székesfehérvár az előbbi, jogszabályban biztosított támogatásokon túl a fehérvári lakosoknak jövedelemfüggően ad étkezési támogatást, amit rendeletben határozott meg az önkormányzat: azok a családok, akik nem kapnak rendszeres gyermekvédelmi támogatást, kérhetik az étkezési térítési díj teljes átvállalását, ha az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át nem haladja meg a családban az egy főre jutó kereset. Akik kapnak rendszeres gyermekvédelmi támogatást, azok is kérhetik a térítési díj átvállalását, ebben az esetben  a család egy főre eső jövedelme nem haladhatja meg a minimál nyugdíj 80%-át.

 Az önkormányzatnál van-e adat arra, hogy mennyibe kerülnek a tankönyvek, bár ugye a könyveket az adott tanár választja ki, így eltérő lehet osztályonként az ár?

 Konkrét pontos adataink nincsenek, iskolánként és képzéstípusonként változik, de az is előfordul, hogy egy iskolán belül az egy évfolyamba tartozó osztályoknál is különbözik, ha eltérő tanterv szerint haladnak. Az első osztályban 5-10 ezer forint között alakulnak az árak, felső tagozaton és középfokon már mindenképpen 10 ezer és 20 ezer forint közötti összegről beszélhetünk, és sajnos a szakképzésben nem ritka a 20-30 ezer forint közötti tankönyvcsomag ár sem.

 Kötelezhető-e arra egy diák, hogy megvásárolja a tanár által előírt könyvet?

 Jogszabály nem írja elő, hogy köteles megvenni, de amennyiben a tanulmányainak eleget akar tenni, akkor muszáj, hogy rendelkezésére álljanak a megfelelő taneszközök. Arra van lehetőség, hogy az iskolai könyvtárból kölcsönözzenek ki könyveket a tanulók, ugyanis az iskolának előzetesen, a tankönyvrendelés előtt fel kell mérnie, hogy hány tanuló nem tudja vagy nem akarja megvásárolni az adott könyvet és ezt könyvtári példányként kölcsönözhetővé teszi az intézmény. Természetesen beszerezhető idősebb diáktól vagy testvértől is a megfelelő tankönyv.