-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Jellegzetes fehérvári motívumok a cserépkályhán - a múzeumnak adta a csempéket a honatya
Székesfehérvár nevezetességeit ábrázoló csempékből felépített cserépkályhát adományozott a székesfehérvári Szent István király Múzeum helytörténeti gyűjteményének L. Simon László országgyűlési képviselő. A cserépkályhát a neves székesfehérvári keramikus, Márky Béla által tervezett és készített csempékből Szekeres István székesfehérvári kályhásmester építette fel. Az iparművészeti remek csempéit az egykori koronázóváros nevezetes épületeinek, szobrainak, templomainak az ábrázolásai díszítik.
2011.04.08. 07:25 |
Székesfehérvár nevezetességeit ábrázoló csempékből felépített cserépkályhát adományozott a székesfehérvári Szent István király Múzeum helytörténeti gyűjteményének L. Simon László országgyűlési képviselő.
A cserépkályhát a neves székesfehérvári keramikus, Márky Béla által tervezett és készített csempékből Szekeres István székesfehérvári kályhásmester építette fel. Az iparművészeti remek csempéit az egykori koronázóváros nevezetes épületeinek, szobrainak, templomainak az ábrázolásai díszítik. Demeter Zsófia, a Fejér Megyei Múzeumok igazgatója szerint a keramikus emlékezéseiből úgy tudni, hogy az általa tervezett kályhából mindössze három készült. Vásárlás útján már 2000-ben a múzeum tulajdonába került az első, a másodikhoz L. Simon László adománya révén jutott hozzá az intézmény, de szeretnék megtalálni a harmadikat is. A múzeumigazgató elmondta: az ajándék nagyon sokat jelent a múzeumnak, hiszen több mint két évtizede nincs pénze helytörténeti- és néprajzi gyűjteménye tervszerű gyarapítására. Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta: ismét polgári erénnyé kell tenni a kulturális célokra történő adakozást is. A két világháború között a magyar kultúrát javarészt magánemberek támogatták, de a szocializmus idején "kiölték" a magán mecenatúra kultúráját - mondta L. Simon, aki szerint az elmúlt húsz évben sem mutattak példát a tehetős emberek a tekintetben, hogy nemcsak a sportért, valamint szociális célokra, hanem a kultúráért is adakozni kell.
L. Simon László elmondta, hogy a kályhát 15 éve az édesapja vásárolta az egyik Fejér megyei intézménytől. Restaurálás után évekig a családi borospince melletti vendégházat ékesítette. Azért határozta el, hogy a múzeumnak ajándékozza, hogy az értékes iparművészeti emlék minél több embernek szerezzen örömet. A kályhát az intézmény restaurátorai szakszerűen szétszedték, és csempékre bontva szállították Székesfehérvárra, ahol a múzeum helytörténeti gyűjteményét gyarapítja.