Jellegzetes fehérvári motívumok a cserépkályhán - a múzeumnak adta a csempéket a honatya

 Székesfehérvár nevezetességeit ábrázoló csempékből felépített cserépkályhát adományozott a székesfehérvári Szent István király Múzeum helytörténeti gyűjteményének L. Simon László országgyűlési képviselő. A cserépkályhát a neves székesfehérvári keramikus, Márky Béla által tervezett és készített csempékből Szekeres István székesfehérvári kályhásmester építette fel. Az iparművészeti remek csempéit az egykori koronázóváros nevezetes épületeinek, szobrainak, templomainak az ábrázolásai díszítik.
2011.04.08. 07:25 |
 Székesfehérvár nevezetességeit ábrázoló csempékből felépített cserépkályhát adományozott a székesfehérvári Szent István király Múzeum helytörténeti gyűjteményének L. Simon László országgyűlési képviselő.
 
 A cserépkályhát a neves székesfehérvári keramikus, Márky Béla által tervezett és készített csempékből Szekeres István székesfehérvári kályhásmester építette fel. Az iparművészeti remek csempéit az egykori koronázóváros nevezetes épületeinek, szobrainak, templomainak az ábrázolásai díszítik. Demeter Zsófia, a Fejér Megyei Múzeumok igazgatója szerint a keramikus emlékezéseiből úgy tudni, hogy az általa tervezett kályhából mindössze három készült. Vásárlás útján már 2000-ben a múzeum tulajdonába került az első, a másodikhoz L. Simon László adománya révén jutott hozzá az intézmény, de szeretnék megtalálni a harmadikat is. A múzeumigazgató elmondta: az ajándék nagyon sokat jelent a múzeumnak, hiszen több mint két évtizede nincs pénze helytörténeti- és néprajzi gyűjteménye tervszerű gyarapítására.
 
 Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta: ismét polgári erénnyé kell tenni a kulturális célokra történő adakozást is. A két világháború között a magyar kultúrát javarészt magánemberek támogatták, de a szocializmus idején "kiölték" a magán mecenatúra kultúráját - mondta L. Simon, aki szerint az elmúlt húsz évben sem mutattak példát a tehetős emberek a tekintetben, hogy nemcsak a sportért, valamint szociális célokra, hanem a kultúráért is adakozni kell.
 
 L. Simon László elmondta, hogy a kályhát 15 éve az édesapja vásárolta az egyik Fejér megyei intézménytől. Restaurálás után évekig a családi borospince melletti vendégházat ékesítette. Azért határozta el, hogy a múzeumnak ajándékozza, hogy az értékes iparművészeti emlék minél több embernek szerezzen örömet. A kályhát az intézmény restaurátorai szakszerűen szétszedték, és csempékre bontva szállították Székesfehérvárra, ahol a múzeum helytörténeti gyűjteményét gyarapítja.