Isonzó Expressz - tisztelgés az első világháború hősei előtt

 Ünnepélyes keretek között avatta fel kedden délelőtt Maruzs Roland alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály osztályvezetője, Schvéd Norbert, a MÁV Nosztalgia Kft. ügyvezetője és Bánkúti Ákos, a Budakeszi Kultúra Alapítvány kuratóriumi tagja az első világháború száz éves évfordulója alkalmából 2015. július 20-23. között közlekedő „Isonzó Expressz” személyszállító kocsiját.
2015.06.30. 14:45 |
Ünnepélyes keretek között avatta fel kedden délelőtt Maruzs Roland alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály osztályvezetője, Schvéd Norbert, a MÁV Nosztalgia Kft. ügyvezetője és Bánkúti Ákos, a Budakeszi Kultúra Alapítvány kuratóriumi tagja az első világháború száz éves évfordulója alkalmából 2015. július 20-23. között közlekedő „Isonzó Expressz” személyszállító kocsiját.
KÉPGALÉRIA az ünnepségről
 „Isonzó Expressz”névvel indítanak emlékvonatotjúlius 20-23. között azokra az olasz és szlovén helyszínekre, ahol az első világháborúban magyar katonák harcoltak. Ennek apropóján szerveztek kedden délelőtt avatási ünnepséget a Magyar Vasúttörténeti Parkban. Az eseménnyel a száz éve, 1915. június 23-án elkezdődött, és több mint két évig tartó összecsapás-sorozat áldozatainak állítottak emléket. „Körülbelül egy évvel ezelőtt keresett meg minket a Minisztériumban T. Hámori Ferenc és Bánkúti Ákos, hogy a centenárium alkalmából egy vonatot indítanának az Isonzó völgyébe. Nagyon fontosnak tartottuk, hogy támogassuk ezt a nemes kezdeményezést, hiszen pontosan száz esztendeje zajlott az első világháború. Július 20-án, amikor a vonat elindul, éppen a második isonzói csata százéves évfordulójára emlékezünk, amelyben majd’ százezer olasz, illetve osztrák és magyar katona vesztette életét, vagy tűnt el. Nagyon lényeges, hogy megemlékezzünk elődeinkről és hősi halottainkról. Annak ellenére, hogy elveszítettük az első világháborút, hős katonáink teljesítették a kötelességüket és a rájuk bízott parancsot. Bízom benne, hogy ez a négynapos út egy olyan társadalmi esemény lesz, amely méltóan állít emléket a száz esztendővel ezelőtti harcoknak.” – mondta Maruzs Roland alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály osztályvezetője.
 Az észak-olaszországi Isonzó folyó mentén, az első világháborúban elesett több mint ötszázezer magyar katona mintegy fele lelte halálát. A csaták centenáriumához kapcsolódóan szerveznek most négynapos emlékező utazást. „Egyrészt szeretném kiemelni azt a társadalmi összefogást, amely a vonat elindulását segíti.Az „Isonzó Express” az Indóház, a MÁV Nosztalgia, a Budakeszi Kultúra Alapítvány, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály, továbbá a Nagy Háború Kutatásért Közhasznú Alapítvány szervezetek együttműködésének köszönhetően jöhetett létre. Kiemelendő ezen kívül az a tény is, hogy ilyen nagyszabású és pontos szervezőmunkát igénylő utat a MÁV Nosztalgia korábban még nem szervezett. Szervezetünk 22 éves fennállása során mindig is szem előtt tartotta a vasúti és a történelmi hagyományok ápolását, megőrzését. Az „Isonzó Expresszel” annak a több százezer magyar katonának szeretnénk emléket állítani, akik a fronton harcoltak. Reméljük, hogy ezzel egy olyan hagyományteremtés kezdődik el, melynek során a jövőben további hasonló utakat tudunk szervezni!” – közölte Schvéd Norbert, a MÁV Nosztalgia Kft. ügyvezetője.
 A MÁV Nosztalgia Kft. felavatott élményvonati kocsija olaszul Isonzó, míg szlovén nyelven a „Soèa” nevet kapta. A nosztalgiaflotta élményvonati kocsik Eger, Hargita, Pécs, Tokaj, a Pullman kocsikat magyar uralkodóink Szent István, Szent László, a DeLuxe hálókocsik nemzetköziségük miatt Cracovia, Vindobona, Saxonia, Hungaria, az étkezőkocsik az Albert Flórián, Budapest, Pannónia „keresztnevet” viselik. Az út során ezen kívül megemlékezések és előadások is szerepelnek a programban az egykori ütközetek helyszínein. „Szeretném megköszönni a MÁV Nosztalgia Kft. minden dolgozójának azt a munkát, amelyet az „Isonzó Expressz” létrehozásában nyújtottak. Úgy érezzük, hogy nagyon szépen halad az az együttműködés, amelyet a közelmúltban elindítottunk. A szervezőmunka alatt lényegesnek tartottuk azt elérni, hogy az utasok mindenre kiterjedő információt kaphassanak a történelmi tényekről. Ennek érdekében hat történész és tíz idegenvezető kalauzolja majd a programon résztvevőket. További érdekesség, hogy a Centenáriumi Emlékbizottság, a Honvédelmi Minisztérium, a Nagy Háború Kutatásért Alapítvány és a Budakeszi Kultúra Alapítvány támogatásával körülbelül tizennégy történelem tanár is részt vesz a négynapos úton.” – tájékoztatott Bánkúti István,a Budakeszi Kultúra Alapítvány kuratóriumi tagja, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a vonaton emlékkiállítást is szerveznek.
 A keddi ünnepségen Székesfehérvár Önkormányzatát Róth Péter alpolgármester képviselte. „Az elmúlt évtizedben a centenáriumra készülve egy civil összefogásból a Doberdó fennsíkon és az Isonzó partján az emlékművek, a gúlák és a kápolnák is megújultak. Ezek az emlékművek arra emlékeztetnek mindenkit, hogy székesfehérvári és magyar emberek áldozták fel életüket az Osztrák-Magyar Monarchia határainak megvédéséért. Azt gondolom, hogy minden ilyen alkalom tudatosíthatja az emberekben a száz éve történt eseményeket, ez pedig segíthet abban, hogy soha többé ne történjenek meg azok a tragédiák, amelyek a XX. századra rányomták a bélyegüket.” – mondta Róth Péter.
 Az eseményen részt vett továbbá a különvonat ötletgazdája, T. Hámori Ferenc, az Indóház Közlekedési Lap- és Könyvkiadó ügyvezetője, valamint Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásért Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke is. „Az „Isonzó Expressz” nem előzmények nélküli, hiszen először 2008-ban a csíksomlyói búcsút felkereső Székely Gyors zarándokvonatot indítottuk el. Idén száz éves a magyar történelemben az a nagyon fontos esemény, melynek során Olaszország a nyugati harcszíntéren hadat üzent az Osztrák-Magyar Monarchiának. A július 20-23. közötti utazáson, a Doberdón harcoló magyar századok hősei előtt tiszteleghetünk. Másfél évvel ezelőtt kezdtük el kialakítani az „Isonzó Expressz” négynapos programját, az első évben a szervezőkkel egyeztettünk, és a helyszíneket jártuk be. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy immáron élesbe fordultak az előkészületek, hiszen három hét múlva indulunk. Szándékunk volt, és meg is valósítjuk azt, hogy egy komoly szakmai tartalommal töltsük meg a négynapos utat. Az idegenvezetők és a történészek is mind azon lesznek, hogy széleskörű tapasztalatukkal és szakmai hozzáértésükkel első kézből elégítsék ki az utasok érdeklődését.” – zárta gondolatait T. Hámori Ferenc.
 A hazaúton, július 23-án a különvonat megáll ©tanjelben, ahol a vasútállomáshoz közeli, az Osztrák-Magyar Monarchia 5500 katonájának örök nyughelyéül szolgáló katonai temetőben tartanak megemlékezést.
 
Az út előkészületeiről további információ a www.isonzoexpressz.hu, valamint az utazásról bővebben (jegyárak, programok, menetrend) a www.mavnosztalgia.hu oldalon található leírás.