Idén is pályázhatunk növényekre a Városgondnokságnál

 Idén tavasszal is meghirdette a Város- gondnokság a "Virágosabb és zöldebb Székesfehérvárért" közterületi és intézményi növényültetési pályázatot. Tavaly összesen 264 pályázó kapott növényt és csak májusban 14.802 egynyári növényt továbbá 2996 tő muskátlit ültettek ki a program keretén belül. Az őszi kiszállítás keretében 6447 konténeres cserjét, 787 fenyőt és 4479 évelő növényt kaptak a pályázók.
2014.03.21. 11:20 |
Idén tavasszal is meghirdette a Székesfehérvár Városgondnoksága a "Virágosabb és zöldebb Székesfehérvárért" közterületi és intézményi növényültetési pályázatot. Tavaly összesen 264 pályázó kapott növényt és csak májusban 14.802 egynyári növényt továbbá 2996 tő muskátlit ültettek ki a program keretén belül. Az őszi kiszállítás keretében 6447 konténeres cserjét, 787 fenyőt és 4479 évelő növényt kaptak a pályázók. Tavasszal 126 ősszel pedig 219 helyszínre jutottak el a kért növények.

A kiírás részleteit dr. Cser-Palkovics András polgármester, Bozai István városgondnok és Spanyárné Halász Szilvia városi főkertész és Oláhné Wágner Erika óvodaigazgató ismertette a Tolnai Utcai Óvoda Megyeház utcai intézményében.
Az évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendő pályázat célja a vonzó városkép kialakítása, a fehérváriak összefogásának ösztönzése, illetve a környezettudatos gondolkodás és szemlélet erősítése. 2014-ben is székesfehérvári lakótelepi társasházak, családi házak tulajdonosai és a városi intézmények pályázhatnak növényekre.
 
A lakók és az intézmények az általuk kiválasztott helyszínen olyan virágokat vagy bokrokat ültethetnek, amilyeneket szeretnének. A város főkertésze, Spanyárné Halász Szilvia felveszi a kapcsolatot a pályázatot benyújtott lakókkal és közösségekkel, majd megbeszélik azt is, hogy milyen növényeket érdemes választani. A növényekre pályázóknak szakmai segítséget nyújtanak és a rendszeres parkfenntartási ellenőrzések során is, megnézik, hogy megfelelő-e a növények gondozása. Székesfehérvár Városgondnoksága minden olyan dolgot, ami pénzbe kerül, biztosít. Mindössze annyit várnak el a pályázóktól, hogy ültetés után gondozzák tovább a növényeket. A pályázatban meg kell adni az igényelt növények pontos faját, fajtáját és darabszámát, továbbá szöveges indoklást kell írni, melyben röviden ismertetik a beültetés okát, a hosszú távon való fenntarthatóság lehetőségét, valamint, hogy miért az igényelt növényekre nyújtanak be pályázatot.
 
A város polgármestere elmondta, a város egyik nagyon fontos pályázata arról szól hogy a város kicsit szebb legyen és minél élhetőbb arcát mutassa. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani a közösségeknek, intézményeknek, társasházaknak hogy kicsit a saját környezetüket szebbé, virágosabbá tehessék – mondta Cser-Palkovics András. Az elmúlt években tapasztalatai azt mutatják, hogy kiválóan sikerültek Városgondnokság növényültetési pályázatai a fehérváriak aktivitásának köszönhetően. Két éve mindössze négymillió forint állt rendelkezésre, tavaly már nyolc és idén kilencmillió forintért lehet növényeket beszerezni. Fontos értéke a pályázatnak, hogy nemcsak pusztán növényekről van szó, hanem egy kicsit a közösséget is formálunk, hiszen azt kérjük egy-egy intézménytől, társasháztól, hogy segítsen a növények elültetésében, illetve utána a gondozásában. Ha pedig gyerekekről van szó, akkor őket abba az irányba neveljük, hogy miért fontos egy virág, egy növény, illetve miért fontos ezek ápolása, gondozása.
 
Bozai István városgondnok arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan zajlik majd a pályáztatás. Fontos, hogy mindenki igyekezzen a pályázatra való jelentkezéssel, mert a növényeket meg kell rendelni, meg kell vásárolni és időben ki is kell ültetni, hogy gazdagítsa az udvarokat. Kiemelte, hogy az előző három évben nem volt olyan pályázó akit ki kellett volna zárni azért mert nem gondozta a növényeket. Bíztatott mindenkit, hogy jelentkezzen és vegyen részt a pályázaton.
 
Spanyárné Halász Szilvia városi főkertész is a pályázat közösségépítő erejéről beszélt: nagyon jó tapasztalat volt az, amikor utcák, intézmények közössége összefogott és közösségi nappá szervezték a növények elültetését és környezetük szépítését. Mint mondta a Városgondnokság munkatársai azon is dolgoznak, hogy a társasházak melletti kis kerteket, az ott lakókkal közösen, az ő igényeiket segítve ápolják, hiszen egy-egy lakótelep környezetét nagyban befolyásolja, hogy mit tesznek az ott lakók. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a családi ház tulajdonosok is indulhatnak és a kerítésen kívül eső területekre ültethetnek növényeket. „A pályázat benyújtása után felvesszük a kapcsolatot a pályázó lakókkal, közösségekkel és szívesen kimegyek, segítek a tervezésben.” – mondta a város főkertésze.
 
Oláhné Wágner Erika a Tolnai Utcai Óvoda vezetője megerősítette, hogy a város főkertésze többször is eljött és segített jobbá, élhetőbbé tenni ezt az udvart. Az óvoda tavaly is indult a pályázaton, aminek látszanak a nyomai az udvaron, melynek rendbetételében nagyon sokat segítettek a szülők. Egy óvodában pedig nagyon fontos a környezettudatos magatartás és a szép környezet. Idén is indulunk és ha nyerünk akkor növényeket, közösen elültetjük, gondozzuk és megtanítjuk a gyerekeknek, hogy vigyázni kell rájuk.
A pályázatok 2014. március 21-től, 2014. április 15-ig nyújthatók be. Az elbírálásánál figyelembe veszik a beérkezési sorrendet és azt is, hogy a város melyik területét érinti a növénytelepítés. A társasházak körüli zöldterületre és az intézmények területére 80.000 Ft értékben, családi házas ingatlanok előtti közterületre pedig 25.000 Ft értékben kaphatnak növényt a pályázók. A programra idén mintegy kilencmillió forintot biztosít a Városgondnokság.
 
A pályázat benyújtásának módja:
A növénytelepítési pályázati nyomtatvány és nyilatkozat kitöltése és eljuttatása Székesfehérvár Városgondnoksága címére postai úton vagy ügyfélfogadási napokon személyesen lehetséges.
Cím: Székesfehérvár 8000 Szent Vendel utca 17/a
E-mail: viragok@varosgondnoksag.hu