Hosszú tél után ígéretes tavasz - elfogadta a közgyűlés a város 2009-es költségvetését

 A város polgármesterének Warvasovszky Tihamérnak és dr. Cser-Palkovics Andrásnak a Polgári frakció vezetőjének éles vitájával folytatódott csütörtökön reggel, a kedden felfüggesztett rendkívüli közgyűlés. A városatyák hosszas vita után végül 30 igen 0 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadták a 2009-es költségvetést. A szakbizottsági helyekkel kapcsolatban pedig március 10-re hívott össze rendkívüli közgyűlést a város polgármestere.
 A keddi ülés összefoglalóját ITT olvashatja!
2009.03.05. 07:47 |

 A város polgármesterének Warvasovszky Tihamérnak és dr. Cser-Palkovics Andrásnak a Polgári frakció vezetőjének éles vitájával folytatódott csütörtökön reggel, a kedden felfüggesztett rendkívüli közgyűlés. A városatyák hosszas vita után végül 30 igen 0 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadták a 2009-es költségvetést. A szakbizottsági helyekkel kapcsolatban pedig március 10-re hívott össze rendkívüli közgyűlést a város polgármestere.
 A keddi ülés összefoglalóját ITT olvashatja!

 A város polgármesterének Warvasovszky Tihamérnak és dr. Cser-Palkovics Andrásnak a Polgári frakció vezetőjének éles vitájával folytatódott csütörtökön reggel, a kedden felfüggesztett rendkívüli közgyűlés. Szerdán mintegy másfél órás tárgyalást folytatott a Polgári frakció két alpolgármester jelöltjével Brájer Évával és Égi Tamással. A csütörtöki közgyűlésen a vita azért alakult ki, mert szerdán az egyeztetés előtt az Oktatási Bizottság elnöke Boldizs Kálmánné által tartott sajtótájékoztatón az oktatási intézmények finanszírozásának kérdésében már éles ellentét bontakozott ki az Oktatási Bizottság elnöke, valamint annak tagja Szigli István között.

  A vita során dr. Cser Palkovics András lemondásra szólította fel a város polgármesterét. Felszólalásában rámutatott azon kormánypárti döntésekre, melyek forráscsökkenést okoznak az önkormányzatoknál. Warvasovszky Tihamér polgármester hangsúlyozta, hogy hajlandó együttműködni, majd kiemelte, hogy volt egyeztetés a hét elején, továbbá aggodalmát fejezte ki az oktatási intézmények biztonságos működésével kapcsolatban.

  Égi Tamás a Pénzügyi Bizottság elnöke válaszában arról beszélt, hogy azért van több, mint egymilliárdos általános tartalék a módosító javaslatban, hogy az állami normatíva csökkenést évközben pótolni lehessen a közoktatási intézményeknél azok igényeinek megfelelően. A bekiabálásoktól sem mentes ülés parázs vitájának folytatását meg is szavazta a képviselőtestület. A vita lezárása előtt egyébként a város polgármestere szünetet rendelt el és a szobájába hívta a frakcióvezetőket.


 A szünet után dr. Csapó Csilla alpolgármester felszólalásával folytatódott a közgyűlés, melyben szomorúan jegyezte meg, hogy a hatalmi harcokról szóló politika nem eredményes. Köszönetet mondott azoknak a fehérváriaknak, akik támogatásáról biztosították, továbbá a polgári frakció korrektségéért is köszönetét fejezte ki.

 Pénzes Mihály arról beszélt, hogy a polgármesterrel együtt 10 emberel a közgyűlésben nem könnyű irányítani a várost. Mint mondta kész az együttműködésre az új többséggel. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem lesz konszenzus, akkor feszültségben még nehezebb lesz a város irányíthatósága. Felszólított mindenkit arra, hogy folytatódjon a munka a normális mederben.


 dr. Cser-Palkovics András a személyi kérdéseket érintő napirendi pont tárgyalására március 10-ét javasolta, így azt a közgyűlés levette napirendről és továbbra is nyílt ülésen tárgyaltak a városatyák. A frakcióvezető kiemelte, hogy a bizottsági struktúra átalakításához a többi frakciótól is kaptak olyan javaslatokat, melyek által racionálisabban lehet meghatározni azok működését. Ehhez további egyeztetésekre van szükség. Warvasovszky Tihamér polgármester így március 10-ére újabb rendkívüli közgyűlést hív össze, melyet be is jelentett az ülésen. 

 A 2009-es költségvetés február 12-én beterjesztett változatát és a polgári frakció által benyújtott módosítást együtt tárgyalta a testület. A módosító javaslat kapcsán a város polgármestere hozzászólásában elmondta, hogy a város működőképességét kell biztosítani és nem szabad bizonytalanságban tartani a közalkalmazottakat.

 Égi Tamás a Pénzügyi Bizottság elnöke felszólalásában elmondta, hogy a bizottság 6 igen és 0 nem szavazattal elfogadásra javasolta a költségvetést a módosítással együtt.

 dr. Cser-Palkovics András arról beszélt a költségvetés kapcsán, hogy több ok miatt is nehéz helyzetben születik idén költségvetés, hiszen a gazdasági és pénzügyi válság mellett politikai válság is van. Az egyik legnagyobb bevétel, az iparűzési adó jelentősen csökkenhet az idén az elmúlt évekhez képest, jelentős az állami normatíva-csökkenés és a murvás parkolót sem lehet kétszer eladni – emelte ki a bevételi oldal csökkenésével kapcsolatban. A legfontosabb célként a városüzemeltetés biztonságos folytatását jelölte meg. Kiemelte, hogy átmeneti költségvetésről van szó, mely rendkívül nagy általános tartalékkal rendelkezik, ez pedig biztosítja a közintézmények, így az iskolák biztonságos működését az egész év folyamán. A döntés fontosságával és sürgősségével kapcsolatban megjegyezte, hogy az állami normatívát nem lehet kockára tenni.

 Farkas László arról beszélt, hogy a gazdasági válság idején nem lehet jó költségvetést készíteni, egy cél van, a város biztonságos működése.  A vita közben lefagyott szavazást lebonyolító informatikai rendszer is, melyről dr. Banizs Károly képviselő megjegyezte, hogy "a fekete lyuk eseményhorizontjára kerültünk és megállt az idő."

 Knizse Gyula a Gazdasági Bizottság elnöke felszólalásában a közgyűlésben kialakult jelenlegi ellentétek okait keresve a nyáron felállított költségvetési munkacsoportról beszélt, melynek működésével kapcsolatban megjegyezte, hogy ősz végétől az üléseken nem vett részt a polgári frakció. Felszólalásában rámutatott, hogy jelenleg mindendhárom frakció ellenzéknek tekinti magát a közgyűlésben.

 A vita lezárása előtt a város polgármestere elmondta, hogy nem csak az elfogadás előtt álló, hanem a február 12-én beterjesztett költségvetési tervezetben is rengeteg a bizonytalanság. A hitelfelvétellel kapcsolatban megjegyezte, hogy az eredetilg tervezett 2.4 milliárdos hitelkeret egy esetleges évközbeni nehézség miatt válhatna a város hasznára. Az átmeneti költségvetés kifejezéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a jog nem ismer ilyen kategóriát, attól függetlenül, hogy így nevezzük a módosított tervezetet. Kiemelte, hogy a legfontosabb a város működésének biztonsága, melyről nem csak beszélni kell, hanem a tetteknek is ezt kell alátámasztaniuk. 

 A képviselőtestület végül hosszas vita után elfogadta a költségvetést a módosító javaslattal együtt 30 igen, 0 nem és egyetlen tartózkodás mellett így március 12-ig a város el tudja küldeni a lebontott költségvetést a Magyar Államkincstár felé.