Elfogadta a Közgyűlés a város 2006-os költségvetését

 Ma délelőtt Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése 20 igen, 3 nem és 7 tartózkodás mellett elfogadta a város 2006-os költségvetését. A költségvetés főösszege 29,5 milliárd Ft. Fejlesztésre 7,7 milliárd forint jut majd, folytatódnak többek között a tavalyi évben megkezdett szennyvízcsatorna építési, úthelyreállítási munkák is. Folytatódik, illetve elindul a 18 ezer panellakást érintő energiatakarékos felújítás, idén szeptember 30-ig újabb 60 db önkormányzati bérlakást adnak át a Mura utcában, 37 játszótér újul meg, 450 millióból épülnek új utak és számos nagy forgalmú utat újítanak fel. Székesfehérvár polgármestere a költségvetés vitája előtt kiemelte, 2006-ban is töretlen lesz a város fejlődése, a 29,5 milliárdos főösszeg 1,4 milliárd forinttal magasabb a 2005. évi eredeti előirányzatnál.
2006.02.16. 15:08 |

 Ma délelőtt Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése 20 igen, 3 nem és 7 tartózkodás mellett elfogadta a város 2006-os költségvetését. A költségvetés főösszege 29,5 milliárd Ft. Fejlesztésre 7,7 milliárd forint jut majd, folytatódnak többek között a tavalyi évben megkezdett szennyvízcsatorna építési, úthelyreállítási munkák is. Folytatódik, illetve elindul a 18 ezer panellakást érintő energiatakarékos felújítás, idén szeptember 30-ig újabb 60 db önkormányzati bérlakást adnak át a Mura utcában, 37 játszótér újul meg, 450 millióból épülnek új utak és számos nagy forgalmú utat újítanak fel.

Székesfehérvár polgármestere a költségvetés vitája előtt kiemelte, 2006-ban is töretlen lesz a város fejlődése, a 29,5 milliárdos főösszeg 1,4 milliárd forinttal magasabb a 2005. évi eredeti előirányzatnál. Iparűzési adóból 7,2 milliárd forint bevétele van a városnak, ezért a kis és középvállalkozókat, illetve a multinacionális cégeknek mondott köszönetet a polgármester.

Warvasovszky Tihamér kiemelte, a város gazdasága erős, a meghatározó cégek bővítenek: a Denso 850 új munkahelyet teremt, az Alcoa 17,5 milliárdos fejlesztést valósít meg. Székesfehérvár polgármestere elmondta, 72 ezer munkahely van a városban, ebből 48 ezer fehérvári dolgozik itt. Székesfehérvár 1,34 milliárd forint hitelt vesz fel: ez a város jövőjét szolgálja – emelte ki a polgármester. Fejlesztésre 7,7 milliárd forint jut majd, ebből folytatódnak többek között a tavalyi évben megkezdett szennyvízcsatorna építési, úthelyreállítási munkák a Bánáti és Zágrábi utcákban, a Beregszászi, Szepesi, Érsekújvári, Lublói utcákban, az Almássy telepen és környékén, valamint a Felsőváros és az Õrhalmi szőlők területén. Útépítésre 450 millió Ft-ot fordít Fehérvár és az idén újabb 100 millió Ft-os útfelújítási támogatásra pályázik a város, amelyhez 100 millió Ft önkormányzati saját forrást biztosítanak. Folytatódik, illetve elindul a 18 ezer panellakást érintő energiatakarékos felújítás Székesfehérváron és idén szeptember 30-ig újabb 60 db önkormányzati bérlakást adnak át a Mura utcában. 37 játszótér újul meg, 250 milliót költenek intézmény felújításra. Új tételként jelenik meg a költségvetésben, hogy önkormányzati lakásvásárlásra 50 millió forintot különítenek el.

 A költségvetés vitáját dr. Cser-Palkovics András (Fidesz) hozzászólása nyitotta meg, aki kiemelte, Győr mellett Székesfehérvár az a vidéki város, amely a legtöbb saját bevételt mondhatja magáénak, ugyanakkor rendkívül magas a város hitelállománya is. „Hol látszik a rengeteg pénz a városon?” – tette fel a kérdést a képviselő, aki emlékeztetett: a Vörösmarty Színház és a 63-as elkerülő is állami forrásból épült. Dr. Cser-Palkovics András felhívta a figyelmet arra is, hogy nemsokára megszűnik az iparűzési adó és már most fontos lenne azon gondolkodni, hogyan pótolja majd a város a kieső bevételeket. A képviselő kitért az utak állapotára is, kiemelve a Berényi és a Mártírok útjának rossz állapotát.

Válaszában Warvasovszky Tihamér elmondta, hitelt mindig fejlesztési célra vesz fel a város és precíz elemző munka előzi meg a hitelfelvételeket. A polgármester kiemelte, Fehérváron egyre több fejlesztés valósul meg, egyre kevesebb hitelből.  Az iparűzési adóval kapcsolatban elmondta, a kieső adó 50%-nak pótlására garanciát vállal a kormány, a fennmaradó 50%ot kell csak másfajta adók bevezetésével pótolni. Az útfelújításokkal kapcsolatban Székesfehérvár polgármestere megjegyezte: a Mártírok útja rendkívül rossz állapotban van, ugyanakkor itt a Kohéziós Alapokból 2007-től felhasználható összegből szennyvíz gerincvezeték épül, ezt követően van csak értelme az útfelújításnak.

Viniczai Tibor MDF frakcióvezető kiemelte, az iparűzési adó felhasználásával szolgáltató várossá kell tenni Fehérvárt, ugyanis reális lehetőség van egy vásárváros kialakítására.

Világosi Gábor SZDSZ frakcióvezető a sporttámogatásokról beszélt, kiemelve, hogy a 2006-os költségvetésben jelentős a javulás a tavalyi helyzethez képest. A képviselő hangsúlyozta, a 2006-os költségvetés jóval kedvezőbb a sportlétesítmények üzemeltetését illetően.

Pénzes Mihály MSZP frakcióvezető kampányfogásnak nevezte dr. Cser-Palkovics András kérdését („Hol a rengeteg pénz?”), majd kiemelte, több mint tízszeres a különbség a támogatottság tekintetében, amelyet a jelenlegi és az előző kormány adott Fehérvárnak. 1998 és 2002 között 3,1 milliárd, 2002 és 2006 között több mint 31 milliárd forint érkezett Székesfehérvárra központi forrásból.  A közgyűlés végül 20 igen, 3 nem és 7 tartózkodás mellett fogadta el a város 2006-os költségvetését azzal a kiegészítéssel, hogy a sérült embereket foglalkoztató Alba Civitan Kht. a 7,5 millió helyett 10 millió forint támogatásban részesüljön. A módosítást Márton Zoltán, a Szociális Bizottság elnöke javaslatára fogadta el a közgyűlés.

Közgyűlés délután

 A Börgöndi Repülőtér zajgátló védőövezetének kijelöléséről készített terv tárgyalásával folytatódott délután a város Közgyűlése. Dr. Tóth Ferenc az Alba Airport ügyvezető igazgatója előterjesztésében elmondta, hogy az engedélyezési eljárás igen fontos szakasza a zajszámítások elvégzése, amit tavaly el is végeztek egy próbarepülés alkalmával. Közszemlére tették az anyagokat és Soponya település jelezte, hogy a belterülete fölött ne repüljenek a leszálláshoz készülő gépek, így módosították az útvonalat, amit a Környezetvédelmi Felügyelőség és az ANTSZ is támogatott. Dr. Banizs Károly a Környezetvédelmi Bizottság elnöke hozzászólásában elmondta, hogy sem a földi sem pedig a légi közlekedés nem környezetbarát és a 6 milliárd lakossal bíró Földön nincs környezetbarát emberiség sem, ennek ellenére a Környezetvédelmi Bizottság támogatta a zajvédő övezet kijelölését. A napirendet a Közgyűlés 24 igen és 1 tartózkodással elfogadta.

 Napirendi pontként szerepelt a Belvárosi turisztikai táblarendszer kiépítése is. Hrabovszky Ákos a Vállalkozási, Kereskedelmi és Turisztikai Bizottság elnöke előterjesztésében elmondta, hogy a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácshoz pályázna a város támogatásért, amihez 3 millió Forint önrészt kell biztosítani. A teljes bekerülési költség mintegy 10 millió Forint lenne. Az önrészt pedig a pályázati alapból biztosítja majd a város. A táblarendszer kiépítéséhez az önrész biztosítását egyhangúan támogatták a Városatyák.

 Az érettségi utáni szakképzés is téma volt, hiszen két középfokú oktatási intézmény is jelezte, hogy érettségi utáni képzést indítana. A Gr Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola logisztikai műszaki menedzseraszisztens és médiatechnológus szakaszisztens szakot szeretne indítani a jövő évtől, a Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola pedig házvezető, házvezetőnő tanfolyamot. A Közgyűlés csak a Széchényiben indítandó képzések beindítását támogatta, a Szent István kérelmét az Oktatási Bizottság javaslata alapján elutasította.

 Egyhangúlag támogatták a képviselők a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Székesfehérvári Egyházmegyei  Karitasz Alba Hongarica Alapítvánnyal az ellátási szerződés megkötését is a délutáni Közgyűlésen.