Éles viták a közgyűlésen - "bizalmi" szavazást tartottak a támogatottságról

 Az április 23-i közgyűlés kitüntetések átadásával kezdődött: Orbán Zoltán rendőr ezredes és Somogyi Péter főtörzs zászlós vehette át az év rendőre díjat. A kitüntetetteknek Warvasovszky Tihamér polgármester és Orosz István, a Városi Szolgáltatások bizottságának elnöke gratulált.A képviselők hosszas vita után arról döntöttek, hogy pénteken reggel tárgyalja Székesfehérvár Megyei Jogú város 2008. évi zárszámadását. A közgyűlésen éles vita bontakozott ki és még az önfeloszlatás is szóba került.
2009.04.23. 10:51 |
 Az április 23-i közgyűlés kitüntetések átadásával kezdődött: Orbán Zoltán rendőr ezredes és Somogyi Péter főtörzs zászlós vehette át az év rendőre díjat. A kitüntetetteknek Warvasovszky Tihamér polgármester és Orosz István, a Városi Szolgáltatások bizottságának elnöke gratulált.A képviselők hosszas vita után arról döntöttek, hogy pénteken reggel tárgyalja Székesfehérvár Megyei Jogú város 2008. évi zárszámadását.
 
 
A közgyűlés elején címzetes óvodavezetői címet kapott Csetényi Attiláné, a Belvárosi Brunszvik Teréz Óvoda óvodavezetője nyugdíjba vonulása alkalmából. Címzetes igazgatói címmel jutalmazta a közgyűlés - nyugdíjba vonulása alkalmából - Juhász László több évtizedes munkáját, a Vasvári Pál Gimnázium igazgatója 1990 óta vezette az intézményt.
 
 A napirendi pontok tárgyalásánál a közgyűlés döntött arról, hogy a Polgári Frakció sürgősségi indítványát a zárt ülés első napirendi pontjaként fogja megvitatni egy ideiglenes bizottság felállítására. Kovács Péter képviselő javaslatát, mely szerint nyílt ülésen tárgyalja a testület a Fehérvár Televízió gazdálkodásának ügyét, a képviselőtestület elutasította.
 
 Ezt követően hosszasan vitatták meg a képviselők a 2008. évi zárszámadást. Székesfehérvár polgármestere a zárszámadással kapcsolatban kiemelte, 43,6 milliárdos volt a 2008-as költségvetés főösszege, elsősorban a magas iparűzési adóbevételeknek köszönhetően. Az intézményeknél 757 millió forintos pénzmaradvány keletkezett, az összeg "visszaosztására" tesz majd javaslatot a polgármester. Warvasovszky tihamér polgármester kiemelte, tavaly 3,8 milliárd forinttal nőtt a város vagyona.
 

 Dr. Cser-Palkovics András, a Polgári Frakció vezetője a zárszámadás kapcsán kiemelte, óriási a különbség a 2008-as és az idei év között. Tavaly az előzetes számításokat is meghaladó módon - több százmillió forinttal - nőtt az iparűzési adóbevétel, ezért is tartja indokolatlannak a frakcióvezető, hogy decemberben 1,7 milliárd forint értékű kötvénykibocsátást hajtott végre az önkormányzat. A zárszámadás vitájában felmerült az is, hogy a KPMG könyvvizsgáló cég megállapította, hogy nem állnak rendelkezésre adatok az önkormányzatnál a vagyonkataszterre vonatkozóan és az új vagyontárgyak nem szerepelnek az önkormányzat nyilvántartásában. A felelősség firtatása kapcsán a vita eltért a zárszámadás témájától: közel egy órán keresztül vitatkoztak a képviselők a városvezetés működéséről, illetve a polgármester és az alpolgármesterek belső munkamegosztásának kérdéseiről. Dr. Cser-Palkovics András frakcióvezető szerint a jelenlegi helyzetben a bizottsági elnököknek olyan dolgokban kell felelősséget vállalnia, ami nem is az ő hatáskörük. Warvasovszky Tihamér polgármester elmondta, új többség van a közgyűlésben és a városvezetés működésének ehhez kell alkalmazkodnia. A közgyűlés végül arról döntött, hogy pénteken reggel tárgyalja Székesfehérvár Megyei Jogú Város 2008. évi zárszámadását.

 A társasházak felújításához nyújtandó önkormányzati támogatásokról szóló önkormányzati rendelet módosítása mellett elfogadták a belvárosi épületek rekonstrukcióját szolgáló felújítási támogatásról szóló rendeletet, így több társasház részt vehet a támogatási pályázatokon.

 
 A 2009-re vonatkozó munkaterv tárgyalásánál is éles vita bontakozott ki a testületben. Dr. Cser-Palkovics András azt javasolta, hogy naponta ülésezzen a képviselőtestület és minden reggel az aznapi operatív döntéseket hozza meg a testület. Knizse Gyula válaszában arról beszélt, hogy tényleg nincs egységes alpolgármesteri irányítás. Hozzátette, nem szerencsés, hogy a két nagy frakció nem ad alpolgármestert. Reményét fejezte ki, hogy nem ülésezik majd minden reggel a város képviselőtestülete. Juhász László bizalmi szavazást kért az alpolgármesterekről. Farkas László arról beszélt, hogy tárgyaljanak a közgyűlés feloszlatásáról, ne pocsékolják az időt. Akárcsak a zárszámadás előtt szünetet rendeltek el az ülésen.


Juhász László fenntartotta álláspontját és bizalmi szavazást kért az alpolgármesterekről és a város polgármesteréről. Dr. Merényi Zoltán aljegyző elmondta, hogy az önkormányzati törvény nem ismer bizalmi szavazást, vélemény- vagy szimpátia szavazásnak lehet nevezni, de jogi következménye a törvényből kifolyólag nincs ennek a szavazásnak. Gál Péter Pál támogatásáról biztosította Juhász László kezdeményezését. Dr. Cser-Palkovics András elmondta, hogy vezetői válság van a városban, mint monda minden olyan feladatot elvégeznek, ami dolguk. Lehet megoldás a közgyűlés feloszlatása is, de mint mondta van közgyűlési többség. Kiemelte, hogy „nézzük meg, hogy aki fent ül a pulpituson milyen támogatottsággal bír a közgyűlésben.” Lehet, hogy az önfeloszlatás lesz a megoldás, de a jelenlegi helyzetben ez felelős politikusi döntés. Dr. Merényi Zoltán felhívta a figyelmet, hogy ma nem tarthatnak az önfeloszlatásról szavazást, mert nem vették fel napirendre.
 
Viniczai Tibor alpolgármester a magyarság összetartozásáról és a lehetőségekről beszélt felszólalásában. Szomorúan jegyezte meg, hogy a város polgármesterével kötött együttműködés nem működik és csütörtöktől nem tekinti élőnek a 2006-ban megkötött szerződést. A megegyezés fontosságáról is beszélt és az 1867-es Kiegyezést hozta fel példaként. 
 
 Warvasovszky Tihamér polgármester elmondta, hogy az önkormányzati törvény írja elő, hogy a polgármester javaslata alapján választják az alpolgármestereket. Kiemelte, hogy elvárja az alpolgármesterektől, hogy ne kívülállóként viselkedjenek. Arról is beszélt, hogy elfogadja az új többséget: a polgármestert a város választja és az új többséggel együtt kell dolgozni. Felhívta a figyelmet, hogy az alpolgármesterség politikai státusz és ha az új többség javasol személyeket azt beterjeszti a közgyűlés elé.
 
 Dr Cser-Palkovics András emlékeztetett arra, hogy a munkaterv és a zárszámadás vitája nem az alpolgármesterek személye miatt alakult ki, hanem a városvezetésen belül kialakult egyeztetési hiányosságok miatt. Mint mondta nincs bizalma a polgármesternek az alpolgármesterek irányába. Amennyiben a közgyűlés nem biztosítja bizalmáról a városvezetést akkor le kell vonni a megfelelő konzekvenciákat. Jogi lehetőség ugyan nincs az alpolgármesterek lemondatására, de egyértelműnek kell lennie, hogy ki támogatja a város polgármesterét és alpolgármestereit. Ha lemondanak az alpolgármesterek, akkor újakat javasol a polgári frakció.
 
  Pénzes Mihály arról beszélt, hogy nem politikai jellegű az alpolgármesteri munka és nem feloldhatatlan a jelenlegi ellentét. „Alpolgármesterként azt mondom, hogy minden megoldás érdekel”-mondta.
 
Dr Csapó Csilla felhívta a figyelmét, hogy kétszer írta alá a lemondását. Kiemelte, hogy jogilag a közgyűlés alpolgármesterré választotta négy évre a polgármester javaslata alapján. Mint mondta munkaköre változatlan megválasztása óta. A munkáltatói jogokat a város polgármestere gyakorolja, a feladatokat is ő adja az alpolgármestereknek. Az egyeztetések hiánya miatt segítség nélkül kell elvégeznie munkáját. Emberi oldalról is megközelítette a vitát: mi változik akkor, ha mások lesznek az alpolgármesterek, akiknek munkáját ugyancsak a város polgármestere adja.
 
Gál Péter Pál a város érdekében arra hívta fel a figyelmet, hogy ajánlják fel lemondásukat.
 
 Warvasovszky Tihamér a vita végén titkos "szimpátia szavazást" kért. Szünetet rendeltek el és a Jogi Bizottság előkészítette a szavazást.

 A szavazólapon négy kérdés szerepelt:
" Támogatja-e Ön Warvasovszky Tihamér polgármestert?
  Támogatja-e Ön dr. Csapó Csilla alpolgármestert?
  Támogatja-e Ön Pénzes Mihály alpolgármestert?
  Támogatja-e Ön Viniczai Tibor alpolgármestert?"
 
 Warvasovszky Tihamér polgármester 8 igen és 23 nem szvazatot kapott.
 dr. Csapó Csilla alpolgármester 5 igen és 26 nem szavazatot kapott.
 Pénzes Mihály alpolgármester 7 igen és 24 nem szavazatot kapott.
 Viniczai Tibor alpolgármester 16 igen és 15 nem szavazatot kapott.


 Az eredményeket az Ügyrendi, Igazgatási és Jogi Bizottság elnöke dr. Cser-Palkovics András ismertette, majd ebédszünetet rendeltek el.
 
  A közgyűlés szünetében dr. Cser-Palkovics András elmondta: tudomásul kell venni, hogy Warvasovszky Tihamért csak a szocialista frakció tagjai támogatják és a közgyűlés többsége más alpolgármestereket szeretne látni a városvezetés élén. Javaslata szerint amíg nem oldódnak meg a bizalmi és a hatáskört érintő kérdések, addig a közgyűlés végezze el a napi operatív feladatokat, amit egy jól működő városban az alpolgármesterek és a polgármester végez el. Javasolta, hogy amíg fennáll a bizalmi válság addig minden reggel rövid közgyűlésen döntsenek stratégiai kérdésekről. Példaként említette, hogy egy önkormányzati tárgyalást vezető tisztségviselő személyéről ezeken az üléseken döntsenek. Arról is beszélt, hogy a zárszámadás tárgyalása kapcsán vitát kiváltó 1.7 milliárdos tavalyi kötvénykibocsátás 2010 januárjában kell visszafizetnie a városnak. Kiemelte, hogy a mai napig nem kaptak választ arra, hogy ki határozott arról, hogy kötvényt bocsátott ki a város és miért volt szükség 1.7 milliárd forintra akkor, amikor a tervezett 10.5 milliárdos iparűzési adó bevétel helyett 700 millió forinttal több, 11.2 milliárdos bevétel keletkezett.
 
 Rockenbauer Lajos szocialista frakcióvezető arról beszélt sajtótájékoztatóján, hogy nem sikerült érdemi munkát végeznie a közgyűlésnek, helyette politizáltak, azonban „ez utóbbi szót sem lehet használni hiszen személyeskedés jellemezte az ülést”. A zárszámadást nem fogadta el a testület, habár korábban a bizottságok is elfogadták az anyagot. Kiemelte, hogy a város vagyona 68 milliárd forint jelenleg, ami 3.6 milliárdos növekményt jelent. A bizalmi szavazással kapcsolatban elmondta, hogy kinyilvánították a frakciók, hogy ki mellett állnak. Messzemenő következtetéseket ebből nem lehet levonni, hiszen a polgármestert direktben választják az állampolgárok. Alpolgármesterekről elmondta, hogy a szocialisták nem kívánnak alpolgármestert adni továbbra sem. A reggeli közgyűlésekkel kapcsolatban elmondta, hogy a közgyűlés nem egy operatív feladatot ellátó csoport.
 
  Ebédszünet után a Gróf Széchenyi István Térségi Integrált Szakképző Központ Kht. részére nyújtott tagi kölcsön visszafizetéséről is döntöttek a képviselők. Tárgyaltak a Pozsonyi út melletti terület rendezéséről is. A Kossuth iskola mellett található területről van szó, amin parkolót épít majd a város és a Gorsium Áfész közterületen. A képviselők támogatták a javaslatot.
 
A Színház utcában található ingatlan egy részének elidegenítéséről is szó volt, melyet szintén támogattak a városatyák. A területen parkolókat építenének, a város pedig 20 ezer Ft/m2 áron értékesíti a területet.
 
 Egy Ady Endre utcai ingatlan udvarának ideiglenes hasznosítását is támogatták: a Vagyongazdálkodási Bizottság támogatta, hogy bérbeadják a Fekete Sas Szálló udvarát ideiglenesen.
 
 A Rigó utca 45. szám alatti lakás ½ részének megvételéről is tárgyaltak: a város 5.5 milliós vételárat ajánl a ház felére. A Fő utca 2. szám alatt található könyvesbolt vételárát is megállapították: a város javaslata alapján továbbra is bérleményként szeretne tekinteni az ingatlanra, így nem értékesíti azt.
 
 A Köfém ltp. 14/a. szám alatti 9822/7 hrsz-ú ingatlan, Ráchegy Szálló elidegenítésére írtak ki pályázatot, melyben 150 milliós vételárat szeretne kapni a város önkormányzata.
 
 Széchenyi út 2-4. szám alatti garázsok vételárát is megállapították: a Vagyongazdálkodási Bizottság garázsonként 1.2 és 1.8 millió forint árat ajánlott.
 
 Székesfehérvár közigazgatási területén csípőszúnyog gyérítés földi és légi úton elnevezésű közbeszerzési eljárást is megindították a városatyák. A kullancsirtással kapcsolatban elhangzott, hogy közterületeken nem használhat a Városgondnokság olyan irtószereket, mely nem felel meg az EU normáknak és az irtásra a korábban használatos szer alkalmas jelenleg.
 
 Az Ezredéves Készségfejlesztő Óvoda, Általános Iskola és Speciális Szakiskola bővítési, akadálymentesítési munkáira vonatkozó közbeszerzési eljárást is megindította a képviselőtestület.
 
 Az idei intézmény-felújítási munkákra közbeszerzési eljárás megindításáról is tárgyaltak A napirendnél elhangzott, hogy a bölcsődék és óvodák rendkívül zsúfoltak a városban. Több képviselő is szorgalmazta a helyzet megoldását. Boldizs Kálmánné elmondta, hogy az István Király Általános Iskolával szemben egy 200 fős bölcsődét és óvodát építene egy vállalkozó. A témáról amájusi közgyűlésen részletesen tárgyalnak majd az ügyről.
 
 A helyi autóbuszjáratok menetrendjének módosításának tárgyalásánál elhangzott, hogy több fórumot is tartottak a tömegközlekedés kapcsán. Orosz István a Városi Szolgáltatások Bizottságának elnöke elmondta, hogy a Kiskút útja és a Szent Flórián körút kereszteződésében található Park Centerbe menő buszjárat finanszírozásába a vállalkozó is vállaljon költségeket, hiszen vásárlók közlekednek a boltokba. Knizse Gyula javasolta, hogy a 19-es busz naponta néhányszor közlekedjen a Béla úti temetőig. Nagy Zoltán az Alba Volán helyi tömegközlekedésért felelős igazgatója azt javasolta, hogy a 26-os autóbusszal is közlekedhetnek a temetőig a fehérváriak. Kisebb vita alakult ki buszforduló építésről és kisebb lakossági igények kielégítéséről.
 
 A székesfehérvári élelmiszer piac és iparcikk piac fejlesztésével kapcsolatban is tárgyaltak: Szigli István elmondta, hogy a bizottság döntése alapján mindkét piac maradjon a helyén, azonban a Városi Piac mintegy félmilliárdos beruházással alakuljon át úgy Vásárcsarnokká, ami a kereskedők és a vásárlók igényeinek is megfelelő. A kiviteli tervekkel kapcsolatban a szakirodák állítanak össze egy anyagot, melyet a kereskedők mellett a vásárlókkal is megvitatnák. A parkolást és az épületgépészetet is megoldanák a piacon. Õszre tervezik, hogy elkészülnek a kiviteli tervek és a jövő évi költségvetés függvényében kezdenék az átalakítást.
 
  Városgondnoksága átalakításáról is tárgyaltak a képviselők. Dr. Cser-Palkovics András a Jogi Bizottság elnöke néhány kitétel mellett hozzászólásában támogatta a javaslatot. Knizse Gyula is támogatásáról biztosította a Bozai István városgondnok által beterjesztett napirendet, amit egyhangú igennel támogattak a képviselők.

 Az önkormányzat költségvetési intézmények alapító okiratának módosításáról egyenként szavaztak a városatyák. A Bory-vár felújítása és turisztikai infrastruktúrája fejlesztésének támogatását is egyhangúan támogatták a képviselők. Szó volt a Gárdonyi Géza Művelődési Házzal kötött közművelődési megállapodás módosítására. A városnak eddig is volt ilyen megállapodása az intézménnyel, amit most is támogattak a képviselők.
 
Az Alba Aréna létrehozásával kapcsolatos nyilatkozat jóváhagyásáról is döntöttek a városatyák. A helyszínt nem jelölték meg a szakbizottságok, apró kiegészítések mellett elfogadta a közgyűlés a nyilatkozatot. Az Integrált Városfejlesztési Stratégia továbbfejlesztéséről és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség előírásaihoz való igazításáról is tárgyaltak, majd elfogadták azt.
 
  A Szent István Király Múzeummal kötött, a „Királyi Séta – Történelmi időutazás az ezeréves Székesfehérváron” projekt végrehajtására vonatkozó konzorciumi együttműködési megállapodás módosítása is napirendre került. A napirendnél arról is döntöttek, hogy május első felében egy olyan egyeztetést tartanak, ahol a megyei önkormányzat, mint a terület tulajdonosa és a Fejér Megyei Múzeumok Szövetségének fenntartója, iletve a Nemzeti Emlékhely Kuratóriuma is részt vesz.
 
 
 Székesfehérvár Informatikai Stratégiáját is napirendre tűzte a közgyűlés, melyet egyhangú döntéssel elfogadtak. Az Õsfehérvár kártya koncepció kidolgozásáról is tárgyaltak, melyet szintén elfogadott a testület és az Önkormányzati Informatikai Központ Kht. átalakítását is egyhangú igen szavazattal támogatták a városatyák.